A minisztériumok a patinás belvárosi épületekből, volt biztosítási vagy főúri palotákból irodaházakba költöznek, eddigi ingatlanjaikat értékesíti az állam. A miniszterelnök és hivatala is elhagyja az Országházat – írja a Népszabadság. Az elképzelés a Fidesz kormányprogram-tervezetében is szerepelt. A köztársasági elnök esetében ez már megtörtént, de a miniszterelnök és kabinetje ma is az Országház irodáit használja.
A lap rámutat, a Miniszterelnöki Hivatal jelenleg nyolc ingatlanban, meglehetősen szétszórva működik. A terv kidolgozói megtakarítási intézkedésre hivatkoznak, s jelentős bevételre számítanak a jelenlegi, nagyrészt patinás belvárosi ingatlanokban, volt biztosítói vagy főúri palotákban működő minisztériumok épületeinek eladásából. Állítólag a bevételt a költségvetési hiány csökkentésére fordítanák. A tervek szerint a kormányfő és a teljes Miniszterelnöki Hivatal és még egy tárca az FVM jelenlegi épületébe költözne. Ez lenne az egyetlen a régi épületek közül, amely kormányzati kezelésben maradna.
Új kormányzati negyed
Az elképzelések szerint pályázatot írnának ki egy kormányzati negyed építésére: a főváros egyik külső kerületében egy helyen, modernebb irodaházakban helyeznék el a minisztériumokat. Ez az úgynevezett finn modell, ahol is egyetlen irodaház különböző emeleteit foglalják el a kis létszámmal működő tárcák.
A lap rámutat, a kormányzati negyed felépítésének gondolata nem új, már 1993-ban, az Antall-kormány idején is dolgoztak ilyen terveken. Hat évvel később Orbán Viktor el is határozta, hogy a miniszterelnökség a Parlamentből átköltözik a Duna túlpartjára, a Várba, 2002-re fel is újíttatta a Sándor-palotát, de a kormányváltás után abban mégis az államfői hivatal rendezkedett be. Volt már olyan terv is, hogy a miniszterelnök hivatalát a Néprajzi Múzeum Kossuth téri épületében helyezik el. Kormányzati körökből úgy tudjuk, hogy ez utóbbi most fel sem vetődött.
nol.hu

Hosszú betegeskedése után visszatért Szily Nóra: „Annyi minden kimaradt!”