Az úgynevezett jogvédő szervezetek aktivizálódása egyre több vállalkozást kényszerít arra, hogy szoftverhasználatukat legalizálják, jogtisztává tegyék. Mivel egy kisvállalatnál is több millió forintba kerülhet a tisztogatás, nem mindegy, milyen forrásból szerzik be a cégek legális szoftvereiket. Nagyot bukhat azonban az a cégvezető, aki enged az interneten érkező, akár 80-90 százalékos megtakarítást ígérő spamek csábításának.
Azok, akik spamen keresztül vásárolnak, rosszul járhatnak – mondta Dénes Gábor, az informatikai tanácsadással foglalkozó Pronex Média Kft. ügyvezető igazgatója. Az ilyen ajánlatok elfogadásakor ugyanis még akkor jár szerencsésen a kuncsaft, ha a szoftverért átutalt pénzéért nem kap semmit, rossz esetben azonban a spammer folyamatosan meg fogja csapolni a naiv vevő bankkártyáját. Dénes szerint a levélszemétben küldött ajánlaton még csak gondolkozni sem érdemes, mert mit érhet az így megvett diploma, vagy ki kockáztatná az egészségét az ilyen úton beszerzett gyógyszerekkel.
Az internetről vásárolt „olcsó szoftverek” másik hátránya, hogy ezeknek nincsenek meg azok az előnyei, amelyeket a kereskedelmi forgalomból ismert termékeknél megkap a vásárló. Ilyenek például a támogatás, az eredeti lemez, amiről bármikor újratelepíthető a szoftver, a használati utasítás, a felhasználói kézikönyv, a termékgaranciák, a frissítés. További hátrány a számlázási kérdés. Egy vállalat csak számla ellenében tudja beszerezni eszközeit. A számla egyben eszköze is annak, hogy a számviteli törvény elvárásainak megfelelően a tárgyi eszközök között kimutatásra kerüljenek a szoftverek is. Sok vállalat számára ez a gátló tényezője az internetes vásárlásnak, és nem is gondolják, hogy ezzel egyben attól is megmenekültek, hogy becsapják őket, és immáron pénzért használjanak szoftvereket jogsértő módon – mondta az IPR-Insight igazgatója.
Ritkán, de előfordul, hogy a hihetetlenül olcsón kínált szoftverek eladója úgynevezett eredetiséget igazoló tanúsítvány matricát is küld a vevőnek. A matrica azonban nem szoftverlicenc, hanem egy azonosító jel, amely segít annak meghatározásában, hogy a használt Microsoft-szoftver eredeti-e. A matrica nem vásárolható meg önmagában, kizárólag a számítógépen előtelepített szoftverrel együtt érvényes, és kizárólag úgy, hogy a számítógépre van felragasztva. Ha egy ajánlat önállóan megvásárolható matricát ígér, nagy a becsapás valószínűsége, és a vásárló komoly kockázatot vállal. Ha ilyen csalás áldozatául esik, az nemcsak azt jelenti, hogy pénzt veszít: nem lesz jogosultsága a szoftver használatára sem. A legbiztosabb, ha ismert és megbízható viszonteladótól vásárolunk szoftvert – ajánlja Deme Csaba, a Microsoft Magyarország marketingvezetője.
(Forrás: Napi Gazdaság)

Egy szélsőbaloldali provokátor kerül Gyurcsány helyére