Románia „feltételekhez kötött uniós útlevelet” kapott

A román politikusok általában korrektnek és kedvezőnek értékelték az Európai Bizottság által tegnap közzétett országjelentést. Bár Emil Boc úgy véli, a dokumentum alapján a kisebbségi törvénytervezet elfogadása nem képezi az uniós csatlakozás feltételét, Markó Béla RMDSZ-elnök úgy értékelte, az RMDSZ számára elégtételt jelent, hogy a jelentésben szó esik a kisebbségi törvényről – cikkezik a Szabadság és a Krónika.

Kurkó Noémi
2006. 05. 17. 12:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyarság panaszai süket fülekre találtak az Unióban

Az Európai Bizottság Strasbourgban tegnap közzétett jelentése hangsúlyozza, hogy mind Romániának, mind Bulgáriának megvan az esélye a 2007-es uniós csatlakozásra, ugyanakkor a bizottság októberre halasztotta a két ország felkészültségét értékelő döntést, s ezzel a csatlakozás pontos dátumának leszögezését is. A jelentések megállapítják, hogy a csatlakozás politikai, illetve gazdasági kritériumainak továbbra is mindkét ország eleget tesz, de a reformokat az októberre ígért újabb országjelentésekig folytatni kell a legtöbb területen. A magyar kisebbség problémáira nem tér ki a dokumentum, a bizottság csak arról tesz említést, hogy a továbbiakban is figyelemmel kíséri a kisebbségi törvény sorsát. A parlamenti vitában felszólaló magyar EP-képviselők sérelmezték, hogy a jelentés készítői megfeledkeztek a romániai magyarságról. Sem a romániai magyarok, sem a korábban az Európai Parlament által problémásnak ítélt kérdések nem tűntek el 2005 októbere óta – jelentette ki Gál Kinga. Hozzátette: a romániai magyar társadalomnak is részesülnie kell az érdekérvényesítés uniós módszereiből és technikáiból. A román politikusok általában korrektnek és kedvezőnek értékelték a jelentést. Tariceanu miniszterelnök kijelentette: Románia most először kapott ilyen jó értékelést az Európai Bizottságtól. Monica Macovei igazságügyi miniszter azt hangsúlyozta: a halasztást eredményező védzáradék már nem léphet érvénybe, ugyanis az igazságszolgáltatást érintő fejezet lekerült a hiányosságokat jelző piros zászlós listáról. Emil Boc demokrata párti elnök beszédében kiemelte: Románia egy „feltételekhez kötött uniós útlevelet” kapott, ezért tovább kell haladnia a reformok útján. A jelentés kisebbségekre vonatkozó megjegyzése kapcsán elmondta: tekintettel arra, hogy a dokumentum semmilyen konkrétumot nem említ, ő ebből arra következtet, hogy a kisebbségi törvénytervezet parlamenti elfogadása nem képezi az uniós csatlakozás feltételét. Markó Béla RMDSZ-elnök ennek ellenére úgy véli: az RMDSZ számára elégtételt jelent, hogy a jelentésben szó esik a kisebbségi törvényről. Nagy Zsolt, hírközlési és informatikai miniszter kifejtette: minthogy az EU-ban nincsenek a kisebbségi jogokat számon kérő rögzített feltételek, a koppenhágai követelmények teljesítésén túl az adott országon belüli érdekérvényesítésre tartozik a kisebbségi kérdés, ehhez pedig az RMDSZ parlamenti és kormányzati eszközzel egyaránt rendelkezik – foglalják össze az eseményeket a Szabadság és a Krónika című kolozsvári napilapok.

Az egyetem ügyének közös megvitatását javasolja Tabajdi

Az elmúlt hetek vitájából adódóan – amely az után lángolt fel, hogy Dobolyi Alexandra szocialista EP-képviselő titokban a BBTE-re látogatott, majd úgy nyilatkozott, a többnyelvű feliratok hiányát leszámítva, megnyugtató tapasztalatokra tett szert a felsőoktatási intézményben – megbeszélést javasol Tabajdi Csaba szocialista EP-képviselő az erdélyi magyar felsőoktatás ügyének tisztázására. A hasonló félreértések és „tájékozódási problémák” elkerülése érdekében azt javasolja: az érintettek, Markó Béla RMDSZ-elnök, Kötő József államtitkár, a Bolyai Kezdeményező Bizottság vezetői, az MSZP, a FIDESZ az SZDSZ és az MDF magyar országgyűlési és EP-képviselői, a magyar kormány illetékesei, valamint a Babes-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) magyar vezetőségi tagjai részvételével egyeztessék álláspontjaikat június végén.

Kisebbségi törvény – döntésképtelenség

Ismét felfüggesztették a kisebbségi törvénytervezet vitáját kedden – éppen az Európai Bizottság Romániáról szóló országjelentésének közzététele napján – a parlament három szakbizottságának ülésén annak okán, hogy az ellenzéki pártok képviselői vagy meg sem jelentek az ülésen, vagy egyszerűen elhagyták a termet. Florin Iordache szociáldemokrata honatya nem látott különösebb problémát az üggyel kapcsolatban. Úgy vélekedett: minthogy az Európai Bizottság jelentése kedvező lesz Románia számára, ennek következtében az Unió nem gyakorol nyomást többé Romániára a kisebbségi törvény mihamarabbi elfogadásáért. Tekintettel arra, hogy továbbra sem létezik politikai akarat a kormánykoalícióban a tervezet elfogadására a dokumentum hetek óta porosodik a parlament három – a tervezetet együttesen tárgyaló – szakbizottságánál. Csak a liberálisok értenek egyet a tervezet tartalmával – írja a Szabadság című kolozsvári napilap. Az 56-os magyar szabadságharc tiszteletére emlékmű készül Csíkszeredában. A magyar főkonzulátus előtti téren kialakítandó, az 56-os magyar forradalom és szabadságharc előtt tisztelgő emlékmű felállításáról szóló döntést Magyarország főkonzulja, Szabó Béla és a város polgármestere tegnap a szerződés aláírásával is szentesítette. Az emlékmű elkészítését a város polgármesteri hivatala és a Volt Politikai Foglyok Hargita Megyei Szövetsége kezdeményezte. A kivitelezésére kiírt pályázatra 12 székelyföldi képzőművész válaszolt. A szobrok elhelyezéséhez szükséges előzetes térrendezés költségeinek 40 százalékát a Magyar Külügyminisztérium fedezi, ez 5 millió forint támogatást jelent a városnak. Az emlékmű felavatását október 23-ra tervezik – tájékoztat az erdely.ma.

Kampánymustra kampánykritikával

Az SDKU plakátjának üzenetei semmitmondóak, az MKP mellőzi a hölgyeket, a nemzetiek szinte nevetségessé retusálták vezérüket. Üde kivételnek az 5 százalék körül vergődő ANO plakátjai számítanak: ezek csinos arcokat, konkrét üzeneteket tartalmaznak. Összefoglalóan a rendszerváltás óta eltelt 17 év után is elmondható, a kampányfogások javarésze még mindig arra az elgondolásra épít, hogy a választópolgár mindennek bedől – írja a szlovákiai magyar lap, a Szabad Újság. A lap tudomása szerint a magyar választók fegyelmezettek, azaz, nem szavaznak át a szlovák pártokra. Minthogy azonban a fásultság jelei viszont náluk is mutatkoztak, a Magyar Koalíció Pártja számára nagy kihívást jelent, hogy sikerül-e kellő mértékben mozgósítania a magyar választópolgárokat. A MKP erre irányuló stratégiájának sikere ugyan az eddigi viszonylag rövid ideje zajló kampányból még nem olvasható ki, a plakátok, újsághirdetések, szórólapok jellege azonban nyújthat némi támpontot. A cikk szerint ezek grafikai kivitelezése profi munka, viszont az óriásplakátokon váltakozó tíz személy feltüntetését illetően hiba, hogy egyetlen hölgy sem szerepel köztük. Ami pedig a szórólapokat illeti, azokon lett volna hely mind a 120 képviselőjelölt – ha nem is fényképének, de legalább a nevének – feltüntetésére. Az arcok megjelenése a nagy plakátokon és az újsághirdetésekben ugyanakkor jelzi, hogy az MKP okult korábbi, „arctalan kampányt” folytatott hibájából. Viszont a jelmondat: „Tesszük, amit kell!” meglehetősen üresen cseng. Nem idézi speciálisan a politikus hivatását, ezt lényegében bármelyik szakma képviselője állíthatja magáról. Az MKP 80 oldalas programfüzete a kisebb-nagyobb hibák ellenére a párt eddigi legalaposabb választási programja, kampánykiadványai pedig összességében felülmúlják a szlovák anyagok színvonalát – olvasható a Szabad Újságban.

Amit szabad Jupiternek…?

A kisebbségi kérdések rendezésének európai és regionális tapasztalatairól tanácskoztak tegnap a vajdasági Temerinben. Az Esély a Stabilitásra Közalapítvány támogatásával tartott nemzetközi tanácskozás a szerb-magyar együttélés témájára összpontosított. Az előadók kitértek a kisebbségi autonómiamodellekre, illetve a kisebbségek parlamenti képviseletének kérdésére a környező országokban. A hallgatóság így három környező ország tapasztalataival ismerkedhetett meg. A magyarországi gyakorlatról Petar Lasztics, a budapesti szerb önkormányzat képviselője számolt be. Őt követte David Orlovics, a horvátországi Szerb Nemzeti Tanács elnöke, majd Molnár Gusztáv, a nagyváradi egyetem tanára ismertette a romániai példákat. Mint Guszton András, az összejövetel egyik szervezője elmondta: az autonómia manapság közkedvelt téma Belgrádban is, csakhogy ez ügyben nem a magyar, hanem a saját, szerb kisebbségükre gondolnak Koszovóban. Egyszer talán azt is megérjük, hogy amit az itteni többségi nemzet követel a saját nemzeti kisebbségének máshol, azt megadja más nemzeti kisebbségeknek is a saját országában – fogalmazta meg reményeit Guszton. Hozzátette: a mostanihoz hasonló előadásokkal szeretnék ezt előmozdítani – adja hírül a Magyar Szó újvidéki napilap.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.