Veretlenek csatája a Bajnokok Ligája döntőjében

Két, eddig veretlenül menetelő együttes csap össze a Bajnokok Ligája párizsi döntőjében. Az Arsenal első európai fináléjára készül, míg a Barcelona másodszer nyerheti meg a BL-serleget. A londoniak saját játékuk mellett különösen Ronalédinhóra figyelnek, míg a brazil világbajnok felhívta a figyelmet, a döntő több lesz, mint az ő és Henry párharca.

Kaposi Dávid
2006. 05. 16. 22:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kétségtelen, a futball igazi ünnepe lesz a Bajnokok Ligája 51. döntője, a Barcelona-Arsenal összecsapás a sportág egyik szentélyében, a párizsi Stade de France-ban. A francia főváros ötödször ad otthont az eseménynek: háromszor a Parc de Princes-ben, míg 2000-ben a 80 ezres Stade de France-ban rendezték a döntőt. Érdekesség, hogy az első, 1956-os döntőt is Franciaországban, Reims-ben rendezték.

Tizenkét meccs veretlenül

Egyik együttesre sem mondható, hogy érdemtelenül jutott volna el döntőbe, mivel a Párizsba vezető tizenkét összecsapáson veretlenek maradtak, és a mutatójuk is megegyezik: nyolc győzelem és négy döntetlen. A katalánok többek között a Chelsea és Milan, a londoniak a Real Madrid és Juventus testén át kerültek a fináléba. Az Arsenal teljesítményét felértékeli, hogy az legutóbbi tíz BL-találkozón, összesen 919 perce nem kapott gólt – kérdés, hogy a Ronaldinho és Eto'o fémjelezte barcelonai csatársor ellen is betonbiztos lesz-e az Ágyúsok hátsó alakzata.

A Barcelona révén spanyol együttes huszadik alkalommal vívhat döntőt, az angolok mutatóját az Arsenal fellépése 12-re növeli. A Barcelona korábban négyszer szerepelt a legrangosabb kupasorozat döntőjében, és az 1992-es finálét nyerte meg. Az Arsenal első kupadöntőjére készül, eddig a negyeddöntő volt a végállomás.

A két gárda korábban kétszer csapott össze: a BL 1999-2000-es szezonjának csoportkörében a Camp Nouban 1-1-es döntetlen született, míg Highburyben a gránátvörös-kékek győztek 4-2-re.

Fabregas honfitársai ellen

Mindkét együttesben található olyan futballista, aki szerepelt a szerdai riválisnál. Giovanni van Bronckhorst két évet töltött Londonban, ahol két bajnoki címet ünnepelhetett, míg az Arsenal ifjú középpályása, Cesc Fabregas a katalánoknál nevelkedett, azonban az Arsenal 16 évesen lecsapott rá. Pikáns Thierry Henry személye is, mivel a francia csatárt korábban hírbe hozták a Barcelonával.

Rijkaard lehet az ötödik

A Barcelona sikerével a tréner, Frank Rijkaard egy előkelő klubhoz csatlakozhat: Miguel Munoz, Giovanni Trapattoni, Johan Cruyff és Carlo Ancelotti után ő lehet az ötödik, aki játékosként és edzőként is a klubfutball csúcsára ér.

Edzői dicséretek oda-vissza

Még az Arsenal menedzsere, Arsene Wenger is azon a véleményen van, hogy a Barcelona az egyértelmű esélyese a szerdai döntőnek. „A katalánok a szuperfavoritok, míg mi a veszélyes esélytelenek. Ha a saját játékunkat tudjuk nyújtani, akkor leszünk a szuperveszélyes esélytelenek” – jelentette ki a francia mester. Ugyanakkor a tréner szerint a londoni együttes képes megverni a katalán óriást.

Frank Rijkaard azonban nem foglalkozik azzal, hogy a közvélemény melyik együttest tartja favoritnak. „Egy döntőnek nincs esélyese. Egy meccs dönt mindenről, és sok tényező befolyásolja, hogy mi lesz az eredmény” – hangsúlyozta a holland tréner. Rijkaard az ellenfélről elmondta, hogy technikás, ugyanakkor angol mentalitásban játszó csapat, és szereti nézni az Ágyúsok mérkőzéseit.

Ronaldinho: Nem Henry és az én párharcom lesz

A két együttesben mindössze egy olyan játékos szerepel, aki már korábban megnyerte a BL-t. A portugál Deco 2004-ben a Porto játékosaként emelhette fel a serleget. „Ez a döntő teljesen különböző lesz, mint a 2004-es. Akkor meglepetés volt, hogy a fináléba kerültünk, míg most mindenki azt mondja, a Barcelona a favorit, bár én ezt nem gondolom így. Nem szabad esélyesként tekintenünk magunkra, mivel ha kikapunk, a csalódottság csak nagyobb lesz” – mondta a középpályás.

A BL döntőjét sokan Henry és Ronaldinho párharcának is tekintik, a brazil világklasszis azonban óvott ettől. „Ez egy nagyszerű mérkőzés lesz, amelyen két támadószellemű csapat találkozik. Amelyik pontosabb lesz, az fog nyerni” – hangzott az Aranylabdás jóslata. Ronaldinho kiemelte, hogy az egész csapat motivált, és nem az elvárásokra, csupán a jó futballnak gondol.

Az angol válogatott védő, Sol Campbell élete legfontosabb mérkőzésének nevezte a szerdait, amelyet – mint fogalmazott – a sérülések miatt élete legnehezebb szezonja után játszhat. „Nagy a felhajtás a találkozó körül, de nekünk ezeket el kell felejtenünk, és összpontosítanunk kell. A Barcelona a labda megtarására és szélek kihasználása fog törekedni. Szoros őrizetet kell adnunk Ronaldinhónak, neki nem lehet sok időt hagyni a labdával” – jelentette ki Campbell.

Csapattársa, Alekszandr Hleb azt nyilatkozta a döntő előtt, hogy csak a trófea megszerzése számít, azonban az nem, hogyan sikerült ezt begyűjteni.

Messi nem épült fel

A döntő egyetlen nagy hiányzója a Barcelona argentin csatára, Lionel Messi, aki kezd felgyógyulni sérüléséből, de fizikailag nincs olyan állapotban, hogy vállalhassa a szereplést. Az Arsenalba visszatérhet Flamini és Senderos is, így Arsene Wengernek több variációja van összeállítani a hátvédsort.

FC Barcelona–Arsenal
A várható kezdőcsapatok:
Barcelona: Valdes – Belletti, Puyol, Marquez, van Bronckhorst – Edmilson, Deco, Iniesta – Ronaldinho, Giuly, Eto'o
Arsenal: Lehmann – Eboue, Toure, Campbell, Cole – Hleb, Fabregas, Gilberto Silva, Pires – Reyes, Henry

A találkozó 20:45-kor kezdődik. A döntőt a norvég Terje Hauge vezeti. Az UEFA lecserélte az egyik partjelzőt, Ole Hermann Borgant, mivel a Barcelona mezében pózolt egy norvég lapnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.