Alkotmánysértő rendőri intézkedés

Nyomozást rendelt el a Budapesti Nyomozó Ügyészség a Magyar Nemzet fotósának feljelentése nyomán a szombati Újpest-Fehérvár labdarúgó mérkőzés utáni rendőri intézkedéssel összefüggésben. Az országos rendőrfőkapitány belső vizsgálatot rendelt el, amelynek során a meccs utáni intézkedések jogosságát és szakszerűségét vizsgálják majd. A hasonló ügyekben specialistának számító Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd szerint az alkotmányt is sérti a rendőrség fellépése. Már az Amnesty is tiltakozó közleményt adott ki, az SZDSZ pedig vizsgálatot sürget. Lamperth szerint még az is lehet, hogy a rendőrség bocsánatot kér. • „Nem elég fotósnak látszani”• Képriport: Rendőrök verték a Magyar Nemzet fotósát

Szilágyi Kata
2006. 06. 07. 9:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyomozást rendelt el a Budapesti Nyomozó Ügyészség a Magyar Nemzet fotósának feljelentése alapján bántalmazás hivatalos eljárásban vétség gyanúja miatt – közölte Morvai Attila. A Fővárosi Főügyészség szóvivője elmondta: Éberling András szombaton az Újpest-Fehérvár labdarúgó-mérkőzés után történtek miatt, rendőri túlkapás ügyében tett feljelentést, amit a Budapesti Rendőr-főkapitányság az ügyészségre továbbított.

A nyomozás törvényben biztosított ideje két hónap, ami szükség esetén meghosszabbítható – ismertette a szóvivő.

A szombati rendőri intézkedéssel kapcsolatban belső vizsgálatot rendelt el az országos rendőrfőkapitány: a rendfenntartók a Magyar Nemzet fotóriporterét, Éberling Andrást megverték, egy másikat, Veres Viktort, aki lapunk munkatársának segítségére sietett, gázsprayvel lefújtak.

Garamvölgyi László, az ORFK szóvivője az InfoRádióban azt mondta: a meccs utáni intézkedések jogosságát és szakszerűségét vizsgálják majd. A fotóriportereket ért incidensről úgy vélekedett, a rendőrök felszólították őket, hogy hagyják el a műveleti területet. Garamvölgyi ugyanakkor megjegyezte, az ORFK párbeszédet kezdeményez a Magyar Újságírók Országos Szövetségének sportújságírói szekciójával a hasonló esetek elkerülése érdekében.

A rendőri vezetés, illetve a Készenléti Rendőrség parancsnoka tegnap már tudta, hogy melyik munkatársuk bántalmazta Éberling Andrást. A Magyar Hírlap úgy tudja, semmilyen retorzió nem érte a rendőrt, továbbra is ellátja feladatát.

Az SZDSZ vizsgálatot kér, és bocsánatkérést vár el

Az SZDSZ szerdán azonnali vizsgálat indítására kérte az ügyvezető belügyminisztert a szombati labdarúgómeccsen bántalmazott fotós ügyében, és bocsánatkérésre szólította fel a fotós ellen fellépő rendőröket. Az SZDSZ az MTI-hez eljuttatott közleményében leszögezi: elfogadhatatlan a hatáskörüket súlyosan túllépő rendőrök magatartása. „Egy demokráciában sem a belügyminiszter, sem a rendőrség nem hagyhatja szó nélkül az ilyen incidenseket” – áll a közleményben, amely az állampolgári jogok biztosa állásfoglalásához kapcsolódóan leszögezi: olyan rendőri vélemény, amely szerint „semmi dolga egy fotósnak ott, ahol rendőrök próbálnak megfékezni dühös szurkolókat”, utoljára a nyolcvanas évek államszocializmusában maradhatott következmény nélkül.

Lamperth nem zárja ki a bocsánatkérést

Alapos vizsgálatot kért az országos rendőrfőkapitánytól a Budapesten bántalmazott újságíró ügyében az ügyvezető belügyminiszter, aki a Klubrádiónak adott szerdai nyilatkozatában nem zárta ki annak lehetőségét, hogy a rendőrség bocsánatot fog kérni. A vizsgálat lezárulta után a rendőrség mérlegeli a teendőket, köztük a bocsánatkérést – mondta Lamperth Mónika, aki azt is elmondta: a rendőrségi vizsgálattal párhuzamosan az ügyészség is foglalkozik az üggyel. Átadták az összes anyagot az ügyészségnek, és az ügyészség fogja eldönteni, hogy történt-e jogsértés vagy sem.

Az ombudsman szerint a rendőri intézkedés fényképezése teljesen szabályos

Takács Albert, az állampolgári jogok országgyűlési biztosának általános helyettese az esettel kapcsolatban leszögezte: a rendőri intézkedés fényképezése teljesen szabályos, amennyiben nem korlátozzák azt úgy, hogy bizonyos rendőri jelenlét helyszínére nem engedik az újságírókat.

„A sajtószabadság azt tartalmazza, a sajtó munkatársai közterületen, az eseményekről minden további nélkül tudósíthatnak. Ennek az az egy korlátja van, hogyha a rendőrség ott előre korlátozta az embereknek a mozgását, például felhúzott egy kordont, akkor amögé a sajtó munkatársa sem mehet (...) Csak azért, mert nem tetszik a jelenléte a sajtónak, amiatt a rendőrség nem tehet ilyen korlátozó intézkedést” – közölte Takács Albert. Hozzátette: ha a rendőrség azt akarja, hogy a sajtó ne menjen oda, „akkor fel kell húznia a rendőrkordont, kifeszítenie a szalagot, hogy amögé nem léphet senki, egyebek mellett a sajtó munkatársai sem” – olvasható Takács Albert közleményében.

Alkotmányt is sértettek a rendőrök

Az alkotmányt sérti a rendőrség fellépése – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Gaudi-Nagy Tamás. A hasonló ügyekben specialistának számító ügyvéd kijelentette: a fotósoknak, újságíróknak nemcsak joguk, de kötelességük is, hogy részt vegyenek közérdekű események helyszínein, hiszen az alkotmány és a sajtótörvény értelmében tájékoztatniuk kell a közvéleményt. A nézőknek, olvasóknak alkotmányos joguk a tájékozódás. „Az nem úgy van, hogy a rendőrség intézkedik, majd pedig közleményben maga számol be róla, mi történt” – jegyezte meg.

Nem a garázda szurkolók mellett, s nem általában a rendőrök ellen, hanem a szabadságjogok védelmében kíván fellépni a Fidesz – mondta Lázár János, a polgári szövetség rendészeti munkacsoportjának vezetője. A képviselő közölte: felszólítják a belügyminisztert, az igazságügyi és rendészeti miniszterjelöltet: tegyenek meg mindent a futballhuliganizmus ellen és a sajtószabadság védelméért.

A Magyar Fotóriporterek Társasága felháborítónak és megengedhetetlennek tartja a fotósok elleni brutális rendőri fellépést a hétvégi budapesti labdarúgó mérkőzés után – közölte a társaság elnöke szerdán az MTI-vel. A társaság különösen érthetetlennek tartja a rendőrség egyes képviselőinek a médiában tett, az üggyel kapcsolatos nyilatkozatait. Nyomatékosan arra kérik a rendőrség vezetőit, hogy az ügyet alaposan vizsgálják ki, és az eredményt hozzák nyilvánosságra. Ezt különösen azért tartják szükségesnek, mert az elmúlt években a rendőrök többször is bántalmazták már munkájukat végző kollégáikat.

A hasonló esetek elkerülése érdekében pedig azt kérik, hogy a rendőrség képviselői kezdjenek tárgyalásokat a fotóriporterek és az újságírók szakmai szervezeteivel – olvasható a Magyar Fotóriporterek Társaságának közleményében.

TASZ: Az ilyen akciókért a belügyminiszter politikai felelősséggel tartozik

Tiltakozását fejezi ki az esettel kapcsolatban a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet is. A TASZ sajtóközleményében leszögezi: elfogadhatatlan a nyilvánosságot tájékoztató, munkájukat végző fotóriporterek elleni erőszak egy nyitott, demokratikus társadalomban. A közterületen folytatott rendőri akciók esetében a fényképezés bármilyen korlátozása a rendőri munka feletti kontroll ellehetetlenítése.

A szervezet elfogadhatatlannak tartja, hogy a rendőrség ismét a jogi fogalomként nem létező „műveleti terület” fogalommal magyarázza az akció brutalitását. Jogállamban jogalkalmazók nem ködös, és kizárólag általuk használt kifejezéseket használnak egy-egy intézkedés utólagos indokolására, hanem jogszabályokban meghatározott és ellenőrizhető kifejezéseket – olvasható a TASZ közleményében. Álláspontuk szerint azok a rendőrök, akik nem tudnak megkülönböztetni egy fotóriportert a randalírozó futballhuligánoktól, alkalmatlanok bármilyen rendőri munkára.

Az ilyen akciókért az elmúlt évek során a rendőrség irányítását és kontrollját kritikán aluli szinten megvalósító belügyminiszter másra nem hárítható politikai felelősséggel tartozik – fogalmaz közleményében a TASZ, amely követeli, hogy a szombati eseményeket a büntetőeljárások mellett haladéktalanul vizsgálják ki szakmai szempontból is.

Az AI tiltakozik és a belügyminiszter felelősségét firtatja

Az Amnesty International tiltakozását fejezi ki a hétvégi, futballhuligánok elleni rendőri akció során a Magyar Nemzet és a Blikk fotósait ért bántalmazás, és az eseményeket kommentáló rendőri vezetők nyilatkozatai miatt – olvasható a szervezet magyarországi igazgatója, Fodor Márk által jegyzett nyilatkozatban.
A nyilatkozatban felhívják a figyelmet arra, hogy az ilyen akciókért a rendőrség irányítását és kontrollját ellátó belügyminiszter politikai felelősséggel tartozik. Az AI szerint a közterületen folytatott rendőri akciók esetén a fényképezés bármilyen korlátozása elfogadhatatlan.

Felhívják a figyelmet arra, hogy a rendőrség által újra és újra hivatkozott „műveleti terület” jogi fogalomként nem létezik.
„Követeljük, hogy az esetet vizsgálják ki, eredményét hozzák nyilvánosságra, és túlkapás esetén történjen meg a felelősségre vonás” – olvasható az AI magyarországi szervezetének nyilatkozatában

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.