Deklaráltan politikai kormányzás következik

Hiller István és több miniszterjelölt társa a Magyar Televízió reggeli műsorában beszélt az új kormánystruktúráról és szakmai terveiről: többen elismerték: deklaráltan politikai kormányzás következik. A jelöltek szerint nem csökken sem a kormány, sem a miniszterek felelőssége az új struktúrában. • Gyurcsány bemutatta leendő kormányát

MNO
2006. 06. 03. 10:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Természetesen van változás” – hívta fel a figyelmet Hiller István, emlékeztetve arra, hogy 1990 és 2006 között a kormányok nagyon hasonló szerkezetben dolgoztak.

Ez a szerkezet most megváltozik, ez egy politikai kormányzás, ez nem titok. „A miniszterelnökkel az élén deklaráltan politikai kormányzás következik, ez a szerkezet erre vonatkozik” – fogalmazott az MSZP elnöke.

Persányi Miklós, az SZDSZ által delegált környezetvédelmi és vízügyi miniszterjelölt szerint „a mostani kormányzati felfogás, (...) lényegesen erősebbé teszi a minisztereket, ugyanis a korábbi viszony a közigazgatási apparátussal gyökeresen megváltozik”. A miniszternek van tárcája és nem a tárcának van minisztere – hangsúlyozta. Utalt arra, hogy az új törvény szerint „a minisztérium a miniszter munkaszerve„.

Lamperth Mónika önkormányzati és területfejlesztési miniszterjelölt arra hívta fel a figyelmet, hogy „továbbra is a kormányé a felelősség”, a miniszterelnök interpellálható és a parlamenti ellenőrzés valamennyi eszköze alkalmazható. Ez egy világos szerkezet – szögezte le Lamperth Mónika, reagálva azokra az ellenzéki kritikákra, amelyek szerint a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség és az Államreform-bizottság tevékenysége felett az Országgyűlés nem tud ellenőrzést gyakorolni.
Lamperth Mónika várakozásai szerint az emberek elégedettebbek lesznek majd azokkal a közigazgatási szolgáltató központokkal, amelyekben nem csak okmányirodai, hanem adó-, vagy ingatlan-nyilvántartási ügyeket is intézhetnek.

Mint mondta, négy évig „kézen fogva” jár majd Hiller István oktatási miniszterrel a közoktatás ügyében. A kistérségi program célja is az, hogy legyenek jobb színvonalú iskolák, hogy a hátrányok csökkenjenek – hangoztatta.

Hiller István, megerősítve Lamperth Mónika szavait, elmondta: célja az, hogy a tehetség jobban tudjon érvényesülni, mint ma. Kulturális miniszterként pedig úgy vélte: meg kell őrizni a sokszínű és tagolt kulturális életet. Ugyanakkor az államnak több bátorsága kell, hogy legyen ahhoz, hogy eldöntse: mit támogat és mit nem.

Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszterjelölt többek között arról beszélt, hogy változtatni kell a „klasszikus” magyar mezőgazdasági szerkezeten, és más, „vidéken űzhető” tevékenységre is szükség lenne. Ez utóbbiak között említette a falusi turizmust. Gráf úgy látja, hogy a jövő energiaellátásában a mezőgazdaság lehet az egyik legfontosabb „anyagtermelő”.

Petrétei József igazságügyi és rendészeti miniszterjelölt azt közölte: egy új jogalkotási törvény elfogadását tartaná fontosnak. Egy olyan hatékony rendőrséget szeretne, amely szervesen kapcsolódik a büntetőpolitikához.

Persányi Miklós várakozásai szerint Magyarország a következő négy évben „túlnyomórészt” behozza lemaradását abban a „környezeti feltételrendszerében”, amely most Európától elválasztja. Közölte: minden 15 ezernél nagyobb lélekszámú „település-együttesben” elkészül a csatornahálózat, kiépül a szennyvíztisztítás rendszere, továbbá európai színvonalú ivóvíz lesz minden településen.

Göncz Kinga külügyminiszter-jelölt arról beszélt, a többi között azt szeretné elérni, hogy az Európai Unió működése, valamint az, hogy e közösség „miért jó nekünk”, sokkal több ember számára lenne „ismerős”.

A miniszterjelöltek között utoljára megszólaló Molnár Lajos, az egészségügyi tárca SZDSZ által delegált várományosa azt közölte: el kell kerülni, hogy az egészségügy mindig utolsóként jusson szóhoz, ehelyett annak elsőbbséget kell biztosítani.

„Esély van erre, ez a reformkormány egészségügyi reformot fog csinálni” – hangoztatta, megjegyezve azt is: a kormánytagok negyedének orvosi diplomája van.

Molnár Lajos az esélyegyenlőség biztosítására hívta fel a figyelmet. Elmondta: nem befolyásolhatja a gyógyulás esélyeit, hogy valaki hol él, mi a foglalkozása, nyugdíjas-e.
(hirado.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.