A polgárok körében tapasztalható érdektelenség arra sarkallta a Dzurinda vezette Szlovák Demokratikus és Keresztény Uniót, hogy egy „riasztó” kormánykoalíció kialakulásának a lehetőségét vázolják fel. A kormányfő szerint elképzelhető, hogy a választásokat követően a Robert Fico vezette Smer, a Vladimír Meciar nevével fémjelzett Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom-Néppárt és a Ján Slota elnökletével kampányoló Szlovák Nemzeti Párt alakíthat kormányt Szlovákiában, ami újra az ország politikai elszigeteléséhez vezetne. Dzurindáék ezzel a „vízióval” fordultak a nyilvánossághoz, kérve a polgárokat, szavazataikkal akadályozzák meg egy ilyen koalíció kialakítását, amely „tönkretenne mindent, amit az ország polgárai az elmúlt években közösen kiépítettek”.
Hogy milyen sikerrel jár Dzurindáék „mozgósító” próbálkozása, nehéz megmondani. A megnevezett pártvezetők azonban tagadják, hogy bármilyen egyeztetésre sor került volna közöttük. Ján Slota azonban elsimerte, pártja egyetlen célja, hogy megakadályozza a magyarok kormányzati szerepvállalásának a lehetőségét. Merthogy — hangoztatta Ján Slota több televíziós és rádiós vitaműsorban is — a „Magyar Koalíció Pártja egy extrémista, soviniszta párt, amely Szlovákia szétverésére tör”. Majd hangot adott annak a véleményének, amely szerint „vissza kell szorítani a magyarok terjeszkedő szándékát, akiknek csúnya, görbe lábú elődei leigázták a Kárpát-medencében békésen élő szlávokat, sokaságukat gyilkolva halomra”. Slota kirohanásait egyik szlovák párt sem utasította el, még a nemzetiekkel riogató Dzurinda sem.
Miroslav Kusy politológus, neves emberjogi harcos ennek kapcsán felháborodottan írja a Sme napilapban, hogy „az extrémista sovinizmus nem kicsiség, és Slotát ebben csak Haiderhez vagy Le Penhez lehet hasonlítani”. A professzor szerint amennyiben csak Slota kijelentéseiről lenne szó, nem lenne baj, mert „primitív folklórként” lehetne elkönyvelni. „Ha azonban a politikai elvek szempontjából közelítjük meg a kérdést, mindennemű szélsőségességet veszélyesnek kell tekintenünk. Ez esetben viszont komoly gond, hogy egyetlen szlovák párt sem tartja szükségesnek elítélni az ilyen magatartást.” Kusy rámutat arra, hogy a nemzeti és etnikai uszítás Szlovákiában alkotmány- és törvényellenes cselekedet, ideje lenne hát, hogy a bűnüldöző szervek elkezdjék vizsgálni a nemzeti párt kijelentéseit.
„Arcátlanság azt állítani, hogy Ukrajna áll legközelebb az EU-tagsághoz”
