Májusban – az áprilisi csúcs után – -5,5-ről -8,0 pontra csökkent a GKI-Wallis konjunktúra-index szezonális hatásoktól megtisztított értéke úgy, hogy az üzleti várakozások indexe -3,7-ről -2,2 pontra javult.
A fogyasztói bizalmi index májusi értéke – az áprilisi választásokig tartó, csaknem egyéves, látványos javulást követően – drámai mértékben zuhant. Egyetlen hónap alatt még soha nem volt ekkora visszaesés. A választásokat követő, szokásosnak tekinthető kijózanodás gyorsasága feltehetőleg nagyrészt azzal magyarázható, hogy a lakosság már közvetlenül a választások után az államháztartási hiányt csökkentő, a lakosságot is jelentősen érintő megszorítások szükségességéről értesült.
A magyar gazdaság várható helyzetére vonatkozó várakozások a kereskedelemben javultak, az iparban és az építőiparban jelentősen romlottak, a fogyasztók körében zuhantak. A fogyasztói bizalmi index minden összetevője romlott, legjelentősebb mértékben a háztartások várható pénzügyi helyzetére vonatkozó. Az inflációt és a munkanélküliséget ugyancsak sokkal pesszimistábban látta a lakosság. Az egyébként is jellemzően rossznak ítélt megtakarítási képesség tekintetében az emberek további romlásra számítanak, a változás mértéke azonban ez esetben viszonylag kisebb.
(portfolio.hu)
„Arcátlanság azt állítani, hogy Ukrajna áll legközelebb az EU-tagsághoz”
