Megújul a kolozsvári Mátyás-szobor
A főtéri Mátyás-szobor restaurálását illetően a – többek között az aradi Szabadság-szobrot is felújító – Part of Art Alapítvány és az Utilitas Kft. közös ajánlatát találta versenyképesnek a kolozsvári önkormányzat a tegnapi versenytárgyaláson. A szakértők előtanulmánya szerint a jelenlegi helyén kell restaurálniuk a szoborcsoportot, mivel az alkotóelemeit összetartó komplex kovácsolt vasváz lehetetlenné teszi az elszállítását. A kőművesmunkára szakosodott Utilitas végzi majd a műemlék erősen megrongálódott talapzatának felújítását: a különböző gombák, moszatok eltávolítása után a talapzat eredeti burkolatának tönkrement kőelemeit a magyarországi Süttő kőbányából származó mészkővel pótolják. A szoborcsoportról hiányzó elemeket – a zászlóvégeket, láncszemeket, sarkantyúkat, valamint a török zászlót – képek alapján mintázzák újra. A restaurálás végeztével a bronzfelületet patinázzák, így a szobor egységes zöld színt kap – olvasható az erdely.ma honlapon a Krónika nyomán.
A kisebbségi törvény megbuktatására törekszik a Sátán?
A Sátán napja lehet az oka – Dragos Ujeniuc liberális képviselő szerint – annak, hogy heves összetűzések után, a képviselőház jogi, oktatási és kisebbségjogi egybevont bizottsága ismét nem tudván dűlőre jutni, felfüggesztette a kisebbségi törvény tervezetének megvitatását. A négy hónapja heti rendszerességgel tartott üléseken a testületnek az összesen 78 cikkelyből mindössze 16-ot sikerült elfogadnia.
A tegnapi vitát a múlt heti ülésen is konfliktust keltő anyanyelven történő oktatás váltotta ki. Olguta Vasilescu, nagy-romániás képviselő Mihail Hardau oktatási miniszter véleményét tolmácsolva, ragaszkodott ahhoz, hogy a Románia földrajza és a románok történelme tantárgyat továbbra is román nyelven kell tanítani a kisebbségi diákoknak. Ezt követően, a vita abból fakadt, hogy a tagok nem tudták eldönteni, az említett honatya a tanügyminiszterre hivatkozva a kormány véleményét képviseli-e, avagy ennek megjelenítésére csak Markó Attila államtitkár jogosult – tájékoztat az Új Magyar Szó.
Bejuthat a parlamentbe a betiltott Szlovák Testvériség vezére?
Szlovák Szlovákiát követelő, egyebek között a rozsnyói Kossuth Lajos szobrot is meggyalázó, soviniszta szélsőségesek is megmérettetésre készülnek a küszöbön álló választásokon. Miután a fasiszta ideológiát hirdető szervezetet márciusban betiltották, a Szlovák Testvériség aktivistái az őket felkaroló Szlovák Néppárt listáján indulnak a júniusi parlamenti választáson.
A legfőbb ügyész szóvivője szerint, noha a vizsgálat már megkezdődött a néppárt ügyében, döntés a választásokig biztosan nem születik. Vladislav Oros alkotmányjogász ezért úgy véli: megtörténhet, hogy a pártlista második helyén álló Kotleba, a feloszlatott Testvériség vezére bekerül a parlamentbe, majd második pártját is feloszlatják. Mandátuma viszont ebben az esetben is megmarad – írja a felvidek.ma a Magyar Rádióra hivatkozva.
Szeminárium a magyar nyelv hivatalos használatáról
Fontos és jó, hogy megszületett a nemzeti kisebbségeknek a bírósági munkában való anyanyelvhasználatát szabályozó törvény – jelentette ki Zoran Stojkovic szerb igazságügy-miniszter a Palicson rendezett négynapos szemináriumon, melynek témája a magyar nyelv hivatalos használata a közigazgatásban és az igazságügyben. Mint mondta, a törvény alkalmazásának kezdeti időszakában két problémára is fény derült – hiányoznak az adott nyelvet beszélő bírók és hivatalnokok, valamint nehézkesen halad a jogi szakkifejezések „hétköznapi nyelvre” való lefordítása – de mindent megtesznek a gondok kiküszöbölése érdekében.
Józsa László, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy a Vajdaságban nagy hagyománnyal rendelkező kétnyelvűség nagy kárt szenvedett az elmúlt tizenöt év során. Ezzel Korhecz Tamás tartományi jogalkotási, közigazgatási és kisebbségügyi titkár is egyetértett, elmondása szerint a nyelvhasználattal kapcsolatos gondok főként a kilencvenes években elfogadott törvények következtében jelentkeztek.
Hozzátette: a korábbi évtizedek pozitív tapasztalatait nehéz lesz újra bevezetni, de a 2001 óta történtek némi bizakodásra adnak okot. Előrelépésnek nevezte többek között a kétnyelvű anyakönyvi kivonatok kiadását, s azt, hogy a magyar nyelven tett felvételi vizsga lehetővé tételének következtében nőtt a magyar joghallgatók száma.
A fák öntözését sem tudja megoldani a főváros
