Az újabb fertőzésre ezúttal – a Bodoglártól alig öt kilométerre található – Szankon bukkantak, egy tanyasi állatgazdaságban. Itt ma reggel 19 ezer kacsát öltek le. Az állategészségügyi hatóság akciója egyúttal azt is jelenti, hogy már nem csak Bodogláron, hanem Szankon is egy-egy kilométeres körzetben megsemmisítenek minden szárnyast.
Bács-Kiskun és Csongrád megyében szerda óta tilos a háziszárnyasok szállítása és levágása. Kiskunmajsa Bodoglár településrészén június 5-én kezdődött az egyik magángazdaság libatelepén nagyobb elhullás. Az szerdán derül ki, hogy az emberre is veszélyes madárinfluenza-vírus fertőzte-e meg az állatokat. Ekkorra lesz meg az angliai laboreredmény. Ezt Gráf József agrárminiszter közölte vasárnap reggel, az MTV Nap-kelte című adásában. A miniszter elmondta, hogy már korábban megtettek minden szükséges intézkedést azért, hogy ha a szárnyasokban meg is jelenne az emberre is veszélyes vírus, az emberre ne terjedhessen át. Azokat ugyanis, akik szárnyasok körül dolgoznak, beoltották. Ezekre az intézkedésekre már hárommilliárd forintot költöttek – mondta Gráf József.
Az óvintézkedések közé sorolta, hogy vadászati tilalmat rendeltek el a vadmadarakra és röptetési tilalmat a galambokra. Gráf József szerint semmiféle veszélyt nem jelent a magyar baromfi fogyasztása. A vágóhidakon gyorsteszt biztosítja azt, hogy csak egészséges baromfit dolgozhatnak fel – mondta.
Az Országos Állategészségügyi Intézetben pénteken állapították meg a beküldött mintáról, hogy madárinfluenza H5 vírussal fertőzött.
Székelyudvarhelyen is megjelent a H5-vírus
Beigazoldódott a gyanú: Székelyudvarhelyen is megjelent a madárinfluenza-vírus. Az elpusztult háziszárnyasok teteméből végzett gyorsteszt eredménye pozitív volt, amit a bukaresti laboratóriumi vizsgálatok is megerősítettek. Udvarhelyen egy utcát részleges karantén alá helyeztek, 10 kilométeres körzetben pedig szigorú állatartási és fertőtlenítési óvintézkedéseket vezettek be.
Székelyudvarheyen újabb állatelhullásra az elmúlt hét folyamán nem volt több példa, és ez megerősíti azt a korábbi feltételezést, miszerint behurcolt állat felelős a fertőzésért. A rendőrség már kivizsgálást indított egy székelyudvarhelyi kereskedő ellen, akitől a fertőzött baromfit vásárolta a Szent János utca gócpontjának számító porta tulajdonosa.
(Független Hírügynökség, hirtv.hu, stop.hu, HavariaPress)
Érvényben marad a kizárás, határon túli magyarok jártak pórul
