Színlelt szerződések: lejár az amnesztia, kórházak zárhatnak be

Hiába jár le június végén a színlelt szerződésekre adott amnesztia, adószakértők és munkajogászok tapasztalata szerint a cégek jelentős része nem áll át a munkaviszonyban való foglalkoztatásra. Az egészségügy kivételt kért, válasz egyelőre nincsen. Magyarországon jelenleg az orvosok 12,5 százaléka nem alkalmazotti státusban látja el feladatát.

MNO
2006. 06. 07. 6:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az érintett vállalkozások nem kis része inkább vállalja a kockázatot, hogy ellenőrzés esetén visszamenőlegesen kivetik rá az úgynevezett színlelt szerződéssel kifizetett összeg utáni járulékterheket – derül ki a Magyar Hírlap cikkéből. Ennek oka az, hogy a munkaviszonyban való foglalkoztatás sokkal drágább lenne a vállalatoknak, hiszen akkor a munkaadói járulékot is a munkáltatónak kellene megfizetnie, míg a számlás foglalkoztatás esetén ezek a terhek a foglalkoztatottra hárulnak.

A színlelt szerződés problémáját csak néhány szakma esetében rendezte a kormány, de ott sem maradéktalanul. Az újságírók és a színészek számára ugyan ott van az ekho, amely a munkaviszonynál kedvezőbb, de a számlás konstrukcióhoz képest rosszabb adózási formát jelent, az őrző-védő cégek dolgozói pedig maradhattak vállalkozók, a többi érintett szakmában azonban változatlan a helyzet. Az egészségügyben dolgozóknak és a tanároknak marad a munkaviszony vagy a számlázási rizikó.

Az egészségügyben különösen nagy gondokat jelenthet, ha júliustól a kényszervállalkozó orvosokat is büntetni kívánja a munkaügyi felügyelet, ugyanis főleg vidéken a szakemberhiányt csak így tudják megoldani a kórházak.

Magyarországon jelenleg az orvosok 12,5 százaléka nem alkalmazotti státusban, hanem egyéb jogviszonyban, közreműködőként látja el feladatát. Ezt az a 2003-as törvény is lehetővé teszi, amely szerint a doktorok szabadon dönthetnek arról, hogy alkalmazottként vagy közreműködőként dolgoznak egy intézetben. Az viszont már nem nevezhető törvényesnek, ha valaki délelőtt közalkalmazottként dolgozik, délután pedig ugyanabban a kórházban vállalkozóként látja el a feladatát. Ez a helyzet elsősorban a szakemberhiány miatt alakult ki. Ha pedig egy intézmény nem tudja teljesíteni az alapvető humánerőforrás-követelményeket, akkor az ÁNTSZ visszavonhatja működési engedélyét.

A szerződések felszámolása a szakemberhiány miatt beláthatatlan következményekkel járhat az egészségügyben, ezért a Magyar Kórházszövetség egy hónappal ezelőtt levélben fordult a miniszterelnökhöz, hogy az egészségügyi intézményeket egyelőre ne ellenőrizzék. A Magyar Hírlap mostani értesülése szerint a kórházszövetség egyelőre csak arról kapott tájékoztatást, hogy továbbították a levelet az érintett három tárcának.
(Magyar Hírlap, napi.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.