Veszélyes gondolatok: snagovi jegyzetek Nagy Imrétől

Születésének 110. évfordulója alkalmából ma délelőtt a Magyar Tudományos Akadémia előadótermében emlékülést rendeznek Nagy Imre tiszteletére. Itt mutatják be a mártír miniszterelnök régóta várt snagovi jegyzeteit. A könyv a Gondolatok, emlékezések 1956–1957 címet viseli. Sipos József, a Nagy Imre Társaság ügyvezető elnöke segítségével néhány fontos és nem ismert részlet kiemelésével emlékezünk az évfordulóra és a műre.

Magyar Nemzet
2006. 06. 06. 22:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy Imre szóban forgó jegyzetlapjait Rainer M. János a mártír miniszterelnökről írott biográfiájában már összegezte. A forradalom és a szabadságharc jellegével kapcsolatban állítja: „Nagy Imre egyetlen alkalommal sem adta az októberi események olyan meghatározását, amelyhez azután mindvégig ragaszkodott volna.” Egy bekezdéssel lejjebb azonban azt írja: „…október lényegét Nagy Imre a nemzeti függetlenség kivívásában látta. Ennek megfelelően leggyakrabban a »nemzeti felszabadító forradalom« kifejezést használta.”

– A snagovi kéziratot tanulmányozva bátran állíthatom – mondta Sipos József –, hogy Rainer M. János mindkét állítása igaz, de szerintem ebből az következik, hogy a mártír miniszterelnök elsősorban nemzetinek és felszabadítónak tekintette a forradalmat. Mit értett ezen? Nagy Imrének meggyőződése volt: „A népek és országok a szocializmust is csak úgy hajlandók elfogadni, ha az biztosítja vagy meghozza a nemzeti függetlenségüket, szuverenitásukat, egyenjogúságukat. A magyar tragédiának az a lényege, hogy a szocializmus és a nemzeti függetlenség eszméje szembekerült egymással. A magyar felkelés alapvető értelme az volt, hogy megkeresse és megtalálja ennek az ellentétnek a megszüntetését, és megteremtse a kellő egységet és összhangot.”

– A nemzeti függetlenségünkért és szabadságunkért vívott küzdelmek során – folytatta a történész – Nagy Imre szerint „a magyar történelemben első ízben a munkásosztály állt az élre”, amely „az egész nemzet egységére támaszkodhatott”, sőt, minden politikai irányzatára, „a kommunistáktól a demokratákon keresztül a jobboldali (…) irányzatokig”. A magyar nép és a Szovjetunió fegyveres erői közötti harcot Nagy Imre tragikus folyománynak tekintette, de éppen a súlyos hibák szükségszerű következményének.

Az 1956-os forradalom Nagy Imre szemében döntő fontosságú volt, de vázlatos bemutatása után Rainer M. János – terjedelmi korlátok miatt – nem foglalkozhatott részletesebben a Gondolatok, emlékezések 1956–1957 nemzeti kérdést tárgyaló egyéb megjegyzéseivel. Így az olvasó nem tudhatja meg, hogy Nagy Imre a forradalom „nemzeti felszabadító” jellegét szélesebb történeti összefüggésrendszerbe ágyazva vizsgálta. E cikk keretei között sincs mód a részletes bemutatásra, de néhány fontos gondolatának felvillantására igen.

Keserűen időszerű ezekben a napokban Trianonról és a párizsi békeszerződésről beszélni. Nagy Imre szerint: „A magyar kommunisták legterhesebb öröksége, amivel meg kell küzdeniük, a nacionalizmus. A környező országok testvérpártjainak nincs ez a problémájuk – olvashatjuk a könyvben. – Náluk, Romániában is, Csehszlovákiában is, Jugoszláviában is a nemzeti törekvések – az egységes nemzeti (és soknemzetiségű) állam, egy nemzetnek egy államban való egyesítése – megvalósultak.

Magyarországon egészen más a helyzet a trianoni (1920) és a párizsi (1946) békeszerződések következtében. A nemzeti törekvés Magyarországon is, mint mindenütt, ugyanaz: az egy nemzetnek egy államban való tömörítése. Ezt a magyar kommunisták nem képviselhetik anélkül, hogy ellentétbe ne kerülnének a szomszéd népek nemzeti törekvésével, és az azokat kifejező és védő kommunista pártokkal. S mivel Magyarországon a nemzeti törekvések erősek, s nem gyengülnek, hanem – mint az októberi események mutatják – erősödnek, következésképpen a kommunistáknak és pártjuknak a nemzeti törekvésekkel szemben kell állást foglalniuk, ami nagyfokú elszigeteltségüket idézi elő.”

E történeti megközelítést Nagy Imre – külön bekezdésben – így összegezte: „Amikor a baráti, szomszédos országokban a nemzeti törekvések diadalmaskodtak, beteljesültek, Magyarországon ennek következtében ekkor lángoltak fel.”

– Ezzel egyértelműen a mártír miniszterelnök azt állítja – jegyezte meg Sipos József –, hogy a trianoni szerződést lényegében megismétlő párizsi szerződés is igazságtalan volt a magyarsággal szemben.

Lesújtó volt a véleménye Nagy Imrének a kelet- és közép-európai szocialista országok katonai együttműködését biztosító 1955-ös Varsói Szerződésről is. Azt írta: „A proletár internacionalizmus ürügye alatt, a száz év előtti Szent Szövetséghez hasonlóan, amelynek az orosz cárizmus, »Európa zsandárja« volt a fő ereje és irányítója, most a szocialista országokból egy sajátos Szocialista Szent Szövetséget hoztak létre, amelynek fő ereje és irányítója Moszkva.”

E bátor állítást olvasva jobban megértjük, hogy 1956. október 31-én miért egyezett bele Nagy Imre olyan gyorsan abba, hogy Magyarország kilépjen a Varsói Szerződésből.

A miniszterelnök azzal is foglalkozott, hogy a forradalom után „a szomszédos országok sajtója – ostoba módon – mind több teret és hangot ad (…) a területi, a kisebbségi, a nemzeti kérdésnek, a békemissziós nézetek elleni harc címén”. „Kádár vetette fel és dobta be a kérdést – írja Nagy Imre –, aztán felkapták és most mind hangosabban foglalkoznak vele.” A valóság az, hogy a forradalmi napokban „ez a kérdés nem merült fel, s ilyen követelés nem hangzott el”. Majd így fogalmaz: „…csak utánuk próbálják ijesztésül felhasználni, hogy mi következett volna, ha fegyveres erővel nem fojtják el a felkelést Magyarországon. Tehát a magyar revizionizmus nem a felkelt néptömegek részéről vetődött fel, hanem a felkelést leverő erők vetették fel.”
Ezzel Kádárt és a szomszédos országok kommunista vezetőit is elítélte.

– Nagyon tanulságos és mélyenszántó – mondta Sipos József történész –, ahogy a forradalom és szabadságharc leverése után Nagy Imre a nemzeti kérdést látja. Szerinte Kádár János és a kommunista pártok vezetői azért hazudják ellenforradalomnak a magyar forradalmat, mert Magyarország a szovjet érdekszférába tartozik, ami azt jelenti, hogy „nemzeti függetlenségi jogaival nem rendelkezik, (…) ezekben a kérdésekben szabadon nem határozhat”. „Alárendelt, függő viszonyban van” – jelenti ki. Magyarország csak olyan mértékben lehet népi demokratikus, vagy szocialista, vagy független, ahogyan az a „szovjet érdekszféra hatalmi törekvéseinek megfelel”. Az ehhez hasonló kemény megfogalmazásokat még konkretizálni is volt bátorsága, amikor egy helyütt megjegyzi: „Magyarországon most az a helyzet, hogy Kádár személyében az ország és a párt élén olyan vezetés áll, amely a »szocializmus« érdekében teljes mértékben aláveti magát, a pártot és az országot a szovjet hatalmi érdekeknek, azt azonban nem tudja érvényesíteni a Szovjetunió fegyveres beavatkozása nélkül.”

Nagy Imre 1956 decemberében is úgy látta: „A nemzetet sem erőszakkal vagy fegyveres terrorral, sem rábeszéléssel nemzeti törekvéseitől eltávolítani nem lehet. Nincs és nem is lehet olyan kormány, amely ezt a nemzeti elhatározást meg tudná törni. Aki ezzel próbálkozik, általános nemzeti ellenállásba ütközik, mint azt Kádár fellépése nyomán ma Magyarországon tapasztaljuk. Így sírba lehet dönteni az országot, de vele együtt a szocializmust is.”

A Gondolatok, emlékezések 1956–1957 CD-n is mellékelt, 580 oldalas, eredeti kéziratának egészére jellemző, hogy történetiségében vizsgálja az eseményeket. Ez a szemlélet még inkább jellemző a nemzeti függetlenségről írottakra. Ugyanakkor az elemzőknek nincs könnyű dolguk, mert az összefüggő gondolatokat nem egy helyen, egy fejezetbe sűrítve találják meg. Sőt, vannak olyan gondolatok, amelyek csak a román titkosrendőrség fotókópiáin maradtak meg. Jellemző, hogy ezeket függelékként kapcsolták a magyar titkosrendőrség 1957-ben legépeltetett változatához. Annak is a legvégén olvasható Nagy Imre nemzeti függetlenségről írott, talán legfontosabb öszszegzése. Ezt akár a mának címzett üzenetének is tekinthetjük. Így szól: „A magyar kommunistáknak fel kell ismerniük, hogy a megelőző korszakok (1848–49 és 1918–19) (…) harcaiban (…) következetesen és forradalmi módon csak a feudális maradványok megszüntetését, a földreformot hajtottuk végre. Ugyanezt nem tettük meg a másik nagy forradalmi demokratikus örökség, a nemzeti függetlenség, szuverenitás és egyenlőség kérdésében. Ez kísért most a néptömegek forradalmi mozgalmaiban.”

Az 1956-os forradalmat leverték. Nagy Imre Snagovban papírra vetett – gondolatokban és demokratikus politikai tennivalókban gazdag – kéziratát a belügyi szervek hétpecsétes titokként őrizték. Az ötvenéves évforduló legmegrázóbb dokumentumainak egyike a mű, amelynek kiadásától a mártír miniszterelnök lánya, Nagy Erzsébet és gyermekei, Jánosi Katalin és Ferenc – örömünkre – nem zárkóztak el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.