Beismerte felelőtlenségét a kormány?

A rendezvény megrendelőjeként a Miniszterelnöki Hivatal az első számú felelős az augusztus 20-i tűzijáték alatti és utáni tragédiáért – állapította meg az ombudsmani jelentés. A dokumentum főbb pontjaival Danks Emese szerint a kormány is egyetért. A kormányszóvivő lapunknak elmondta, hogy nem távolítják el Szilvásy György kancelláriaminisztert. A tűzijátékot szervező Nexus Kft. ügyvezető igazgatója egyetért a jelentés megállapításával.

MNO
2006. 11. 30. 14:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rendezvény megrendelőjeként a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) az első számú felelős az augusztus 20-án történtekért, az ezzel foglalkozó ombudsmani vizsgálat sorozatos hibákat állapított meg a tűzijáték előkészítésében és lebonyolításában – közölte Lenkovics Barnabás, az állampolgári jogok országos biztosa csütörtökön Budapesten. Hivatalból indított vizsgálatuk során azt vizsgálták, hogy a jogintézmények és a jogokat alkalmazó szervezetek együttesen eleget tettek-e az alkotmányban biztosított alapjogok, kiemelten az élethez való jog védelmének, illetve az államot terhelő, úgynevezett objektív intézményes életvédelmi kötelezettségnek – mondta a vizsgálat eredményeit ismertető sajtótájékoztatón Lenkovics Barnabás, az állampolgári jogok országos biztosa hozzátéve: „Egyértelműen kimondjuk, hogy nem„. Kiemelte, hogy a MeH által a rendezvény lebonyolítására kötött szerződésben szó sem esett arról, hogy ha pánik tör ki, ha terrorista cselekmény történik vagy ha meteorológiai katasztrófa sújt le, azaz az emberek testi épsége veszélybe kerül, akkor ki, milyen intézkedést jogosult tenni az adott pillanatban. „Ez súlyos hiányosság” – mutatott rá.

Az ombudsman közölte: a megrendelőnek bármely pillanatban joga lett volna vis maiorra hivatkozva lefújni a rendezvényt, és ezért semmiféle kártérítési kötelezettsége nem lett volna. Mint mondta, jelentésükben utaltak arra, hogy ezt a magánjogi szerződésbe is bele lehetett volna foglalni, azonban erről abban egy szó sem volt. Lenkovics Barnabás hangsúlyozta, hogy a vállalkozó még utasításra sem végezheti el az általa vállalt tevékenységet, ha az életet vagy vagyonbiztonságot veszélyeztet. Az, hogy a munkáltató milyen felelősséget kér számon és milyen szankciókat alkalmaz, „az már egy másik szint, munkajogi és munkaügyi bírósági szint, illetve a fegyelmi felelősség szintje„ – tette hozzá.

Lenkovics Barnabás arra is felhívta a figyelmet: korábban a tűzijátékot csak a Gellért-hegyen tartották, hogy azt a városból bárhonnan látni lehessen. Ám évről évre egyre több helyről lőtték fel a rakétákat, és egyre nagyobb tömegeket vonzott. Úgy fogalmazott: „Valahogy úgy senki által át nem gondoltan terebélyesedett” az augusztus 20-ai rendezvény. Ami történt, az többéves folyamat végeredménye volt, s meteorológiai katasztrófával párosult – mutatott rá, hozzátéve, hogy a következő ilyen rendezvény kapcsán nagyon át kell gondolni a tennivalókat.

Ismertetése szerint jelentésüket megküldték az érintett szervezeteknek, 60 nap áll rendelkezésükre, hogy válaszoljanak. A válaszokat összesítik, majd azokra is reagálnak.

Takács Albert, az állampolgári jogok biztosának helyettese szerint hiányoznak azok a biztonsági elemek, amelyek alapján megelőzhetők az ilyen tragédiák. Magánvéleménye szerint nagyobb baj is történhetett volna. Kiemelte: véleménye szerint elképesztő könnyelműség, hogy utasszállító repülőgép repült el alacsonyan a Duna felett, és a hidak alatt, a folyó felett repülőshow-t rendeztek. Mint mondta, nem kellene megvárni, míg az egyik repülőgép „leesik„ a dunaparti házsorokra, hiszen „iszonyatos kockázat van ebben is”. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a hidakon már ott voltak a tűzijáték-rakéták, amikor délután a repülőgépek átrepültek alattuk. Feltette a kérdést, hogy átgondolta-e ezt valaki.

„Személyi felelőst!”

Arra a kérdésre, hogy ki lehet-e mondani a személyi felelősséget, ajánlanak-e személyi felelősségre vonást, Takács Albert azt mondta, „azért nem merném kimondani, mert nem tudom, ki a felelős„, amelyhez Lenkovics Barnabás hozzátette: „de fel kell tárni”.

A jelentés szerint valamennyi érintett szerv bizonytalan volt a teendőiben, a döntési jogosultságaiban, ebből következően nem egyértelműen tisztázott a felelősség viselése sem. A milliós tömeggel összefüggő kockázatokat a katasztrófa előtt senki sem vizsgálta, nem készült elemzés például azzal kapcsolatban, hogy a riasztási láncban szereplő „áttételek„ jelentősen meghosszabbítják a beavatkozás idejét.

Az ombudsmanok javasolták az Országos Meteorológiai Szolgálat működésének törvényben történő szabályozását, a tudományos kutatások eredményeinek gyakorlati hasznosítását, a túlszabályozás megszüntetését, valamint az augusztus 20-ai tűzijáték szükségességének, mértékének és helyszíneinek átgondolását, elsősorban az életvédelem mindenekfelett álló kötelezettsége szempontjából.

Kiemelték, hogy a mentőszolgálat a rendezvényt 12 mentőegységgel – 3 rohamkocsi, 7 esetkocsi és 2 „tömeges baleseti egység” – biztosította. Ezzel szemben a tevékenységüket szabályozó rendelet szerint olyan rendezvényeknél, amelyeken több mint százezren vesznek rész, ötvenezer emberenként további egy-egy rohamkocsi szükséges.

Megállapításaik szerint a rendőrség volt az egyetlen olyan hatóság, amelyhez a közeledő viharról szóló információk még a vihar kitörése előtt eljutottak. Így a rendezvény elhalasztását vagy leállítását – jogszabályban rögzített, konkrét felhatalmazás nélkül is – tekintettel a közveszélyre az alkotmány és több törvény általános rendelkezései alapján is meg lehetett volna, illetve meg is kellett volna tenni.

Az augusztus 20-ai tűzijáték idején Budapestre lecsapó viharban öten meghaltak, több százan megsebesültek.

Danks Emese: A kormány többnyire egyetért

A kormányszóvivő a jelentésről úgy fogalmazott: a jelentés főbb pontjaival egyetért a kabinet – ilyen az állami szerveknek az állampolgárok életét és biztonságát megóvó kötelezettsége –, ám bizonyos szakmai kérdésekben más álláspontot képvisel. Danks Emese hozzátette: nem biztos, hogy rendőri intézkedéssel rövid idő alatt a többmilliós tömeget el lehetett volna távolítani a helyszínről. „A jelentéssel kapcsolatos álláspontunkról, az intézkedésekről hatvannapos határidőn belül válaszban fogjuk jelezni a véleményünket„ – mondta a szóvivő.

Az ombudsmani vizsgálattal kapcsolatban Danks Emese lapunknak elmondta, hogy a kabinet nem tervezi Szilvássy György kancelláriaminiszter eltávolítását.
Azzal kapcsolatos kérdésünkre, hogy a kormány tesz-e javaslatot a rendőri vezetők felé a személyi konzekvenciák levonására a szóvivő megismételte korábbi nyilatkozatát, mely szerint az ombudsmani jelentésre hatvan napon belül meg fogja tenni észrevételeit a kabinet.

Szigorúbb szabályozását sürget a Nexus igazgatója

A rendezvények szigorúbb szabályozását sürgeti az augusztus 20-i tűzijátékot szervező Nexus Kft. ügyvezető igazgatója. Simon Gábor csütörtökön az MTI-hez eljuttatott közleményében egyetértett az ombudsmani jelentés főbb pontjaival.
”A cég üdvözli az ombudsmani jelentést és egyetért azzal, hogy a törvény – miközben egyes kérdéseket túlszabályoz – nem tartalmaz garanciákat az augusztusihoz hasonló helyzetekre, és semmivel sem védi a piaci szereplőket a kóklerekkel szemben„ – olvasható a közleményben.

Simon Gábor kiemelte: egyetért az ombudsmani jelentés megállapításával, amely szerint a tömegrendezvények biztosításának szabályai nem felelnek meg az alkotmányos követelményeknek. Az ügyvezető igazgató hozzátette: a rendezvényszervezőnek elemi érdeke, hogy megfelelően biztosítsa a rendezvény megközelíthetőségét és biztonságos elhagyásának feltételeit, vagy az orvosi ügyeletet – ám a hatóságok aktív hozzájárulása nélkül ez nem lehetséges. Simon Gábor szerint erre a jelentés is világosan rámutat.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.