Drágábban kapjuk az orosz gázt, mint a legtöbb nyugat-európai ország

Lapértesülés szerint Magyarország már évek óta a legtöbb nyugat-európai országnál drágábban veszi a gázt Oroszországtól. Azért is érdekes ez, mert a szocialista kormányok kommunikációjában 2002 óta az szerepel, hogy mekkora előrelépések történtek a Fidesz által elhanyagolt magyar–orosz kereskedelmi és gazdasági kapcsolatok terén.

MNO
2006. 11. 29. 12:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Népszabadság annak kapcsán számol be erről, hogy a Gazprom, a cég igazgatótanácsának készült előterjesztés szerint jövőre a földgázért rekordárat kér Európától: 293 dollárt, az ideinél 17,2 százalékkal magasabb átlagárat szeretne behajtani.

A gazdasági minisztérium szerint Magyarországot nem érinti a bejelentés, mert a hosszú távra kötött szerződések előre megszabják a két fél közötti árszintet, a Népszabadság értesülése szerint azonban ez már most olyan magas, mint amennyi jövőre, az áremelés után az európai átlag lesz. A nyugat-európai országok ebben az évben orosz lapinformációk alapján átlagosan 250 dollárért jutottak a gáz ezer köbméteréhez.

Magyarország ezzel szemben jelenleg 295–300 dollárért vásárol a Gazpromtól. Ez teszi ki a magyar import mintegy 80 százalékát. A többi, egyébként szintén orosz eredetű gázt a német E.ON Ruhrgastól, illetve a francia Gaz de France-tól szerezzük be, ennél még drágábban. A lap, amelynek értesülését a gazdasági tárcánál nem kommentálták, úgy tudja, Kóka János gazdasági miniszter nemrég Moszkvában a Gazprom és Magyarország között létrejött stratégiai együttműködésre hivatkozva azt kérte az orosz gázmonopóliumtól, hogy azt vizsgálja felül, és lehetőség szerint csökkentse az ide szállított gáz árát.

Annak, hogy miért magas a magyar számla, sok oka lehet. A Mol gáznagykereskedő cégét év elején megvásárló német E.ON szerint a hosszú távú szerződést a Mol kötötte, és a 2015-ös határidőig a cégnek nincs módja egyoldalúan változtatni azon. A társaságon azonban van némi pszichológiai nyomás, ugyanis a Mol-gázüzletág vásárlása előtt olyan hírek terjedtek el, hogy az E.ON nagyobb mérete folytán segíthet alacsonyabb árat kialkudni Magyarország számára. Miközben anyaországában a német–orosz tárgyalások nemrég a gázárak ügyében is sikerre vezettek, Magyarországon ez még nem történt meg.
A magasabb ár egyebek mellett azért is furcsa, mert a szállításból adódó költségek miatt éppen Nyugat-Európának kellene többet fizetnie a gázért. Arra a kérdésre, hogy Magyarországra mégis miért érkezik drágábban az orosz gáz, a gazdasági minisztériumtól várjuk a választ.

(hirado.hu, mno)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.