Lamperth: növekszik a többcélú kistérségi társulások támogatása

A Parlament hétfői ülése előtt Lamperth Mónika önkormányzati és területfejlesztési miniszter a kormányszóvivői tájékoztatón arról beszélt, hogy növekszik a többcélú kistérségi társulások támogatása, január 1-től elindulnak a regionális operatív programok, melyek támogatására 1620 milliárd forintot fordít a kormány. A Fidesz szerint a kormány a regionális fejlesztési tanácsokat részesíti előnyben, amelyekben a végrehajtó hatalom van többségben.

MNO
2006. 11. 20. 14:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Az előző évekhez képest a többcélú kistérségi társulások támogatására felhasználható forrás bővül, ezen belül erősödik a közvetlenül a társulások által fenntartott intézmények támogatása” – tette hozzá a miniszter. A politikus közlése szerint a 162 kistérségi társulás 2007-ben 18,3 milliárd forint számíthat, a kistérségi fejlesztési tanácsok működésére 840 millió forintot szánnak, a leghátrányosabb helyzetű kistérségek pedig 5,8 milliárd forintos támogatást vehetnének igénybe.
Mint mondta, a jövő év elejétől kezdődő hét regionális operatív programra 1620 milliárd forintot szán a kabinet, a helyi önkormányzatok költségvetési forrása közel 1345 milliárd forint lesz. Lamperth Mónika hozzátette, ennek legnagyobb részét az oktatási, a globális és a szociális támogatások teszik ki. Az önkormányzatok európai uniós támogatását kiegészítő önerő előirányzata 10,1 milliárd forintra emelkedik – mondta a tárca vezetője hozzátéve, hogy a helyhatóságoknak jövőre nem kell államháztartási tartalékot képezniük, a közoktatás finanszírozásánál pedig szeptember 1-től közoktatási tanévre meghatározott teljesítménymutatót vezetnek be.

A miniszter kijelentéseire Kovács Zoltán, a Fidesz országgyűlési képviselője az MTI-nek azt mondta: „burkolt alkotmánymódosítás van napirenden, amelynek része egy lopakodó regionalizmus az államigazgatási feladatok terén”. Mint mondta, a megyei fejlesztési tanácsokat háttérbe szorították, a regionális fejlesztési tanácsokat részesítik előnyben, amelyekben a végrehajtó hatalom van többségben. Felhívta a figyelmet arra, hogy a jövőre a szabadon felhasználható személyi jövedelemadó-visszatérítés 20 százalékkal lesz kevesebb, mint korábban, ugyanakkor a 450 milliárd forintnyi helyi adó nem realizálható, a gazdasági megszorítások miatt. Nem indul újabb címzett és céltámogatás nagy projektekre, a leghátrányosabb helyzetű kistérségek támogatására 3,2 milliárd forinttal kevesebb jut, a bérfejlesztésre nincs fedezet, a városi jegyzők több új feladatot is kapnak forrás nélkül, a kistelepülések iskoláit pedig bezárás fenyegeti – sorolta kifogásait az ellenzéki politikus.



(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.