„Úgy gondoljuk, ha ki akarja vizsgáltatni (a történteket), kezdje magán. Néhány olyan kérdésre kellene válaszolnia, amelyekre mindeddig elfelejtett válaszolni, márpedig mi úgy gondoljuk, mindaddig, amig Gyurcsány Ferenc a Magyar Köztársaság választópolgárainak nem ad választ néhány kérdésre, meg sem kezdődhet a vizsgálat” – fogalmazott Navracsics Tibor Gyurcsány Ferencre, illetve a miniszterelnök által a napokban felállított bizottságra utalva.
A politikus közölte: arra várnak választ, hogy mit értett a miniszterelnök azon a kijelentésen, amit szeptember 18-án éjszaka nyilatkozott, miszerint folyamatosan egyeztetett a rendőri vezetőkkel, folyamatosan adott nekik utasítást, és csodálkozva látta, hogy a rendőrség nem az utasításnak megfelelően járt el.
Október 22-én, amikor magához rendelte a rendőri vezetőket, mire utasította őket, mire kérte őket október 23-ával kapcsolatban? Ez főként azért érdekes – vélekedett Navracsics – mert október 21-én, az MSZP kongresszusán „ő (...) a szövegkörnyezettől meglehetősen idegen módon fontosnak tartotta belecsempészni azt a félmondatot a beszédébe, hogy egy miniszterelnöknek nem dolga politikai utasítást adni a rendőrségnek. Talán csak nem előre menekült és előre mosakodott?” – tette fel a kérdést a fideszes politikus.
Október 23-án este – amikor Navracsics Tibor szerint már szétverték a Fidesz-tüntetést, a Fidesz szimpatizánsainak előre bejelentett békés nagygyűlését, amikor a miniszterelnök már tudta, hogy a rendőrség fizikai bántalmazást alkalmazott a bejelentett nagygyűlésen résztvevőkkel szemben – a Nemzetbiztonsági Kabinet ülésén mit mondott, mire utasította az ott jelen lévő politikusokat, rendőrségi vezetőket?
Igaz-e az a sajtóhír, miszerint a miniszterelnök 23-án beszélt a D-ként emlegetett személlyel – aki szervezte a zavargásokat – a fegyverszünetről, a fegyverszünet feltételeiről? Mit beszélt Gyurcsány Ferenc D-vel?
A Fidesz frakcióvezetője úgy vélte: a miniszterelnök most is – hasonlóan, mint augusztus 20-ai események után – bujkál, nem vállalja a felelősséget, nem ad magyarázatot a történtekre. A politikus – emlékeztetve arra, hogy Gergényi Péter budapesti rendőrfőkapitány és több rendőri vezető is nyugdíjba készül – úgy vélte: „rákényszerítettek egy rendőrfőkapitányt, hogy nyújtsa be nyugdíjazási kérelmét”, mert kényelmetlenné vált a kormány számára.
Navracsics Tibor a miniszterelnök által életre hívott bizottsággal kapcsolatban elmondta: „szinte minden tagja valamilyen formában érdekeltségi viszonyban, egzisztenciális kötődéssel rendelkezik a kormány iránt. Ezt pedig a legnagyobb jóindulattal sem lehet függetlennek nevezni”. A frakcióvezető szerint olyannyira „kilóg a lóláb, hogy még az SZDSZ is kifogását fogalmazta meg ezzel kapcsolatban”.
(mti)

Orbán Viktor: Győzike ide kevés lesz, indulnak a sajtóperek!