Az Úkig vizsgálata az igazgató tavaly áprilisi kinevezése óta köttetett megállapodásokra terjed ki, ám így is mintegy nyolcszáz szerződés kötbér-érvényesítési igényének teljesítését, és ezzel közpénzek sorsát vetik alá jogi és pénzügyi auditnak. Az ezek során talált követeléseket három csoportba osztották. Az egyik a jogalapját tekintve megalapozott, jogos igény. A második a teljesítés igazolások tekintetében esetlegesen vitatható (például nem tisztázott, hogy miért nem teljesítette a vállalkozó határidőre a munkát). A harmadik csoportba azok az igények kerülnek, amelyekhez nincs megfelelő jogalap (e szerződések vonatkozásában további ellenőrzések várhatók).
Horváth László meglepőnek és rendkívül tanulságosnak nevezte a vizsgálatot. Mint mondta: a probléma kezelésére több megoldás is szóba jöhet. Saját hatáskörben intézkednek ott, ahol a jogalap megalapozott, minden más esetben további pénzügyi auditot követően születik döntés a követelések esetleges értékesítéséről, további sorsáról.
Az igazgató az összes szerződés ellenőrzésének befejeztével a kötbérigényeik érvényesítésével több milliárd forint közpénz megszerzésére számít. Ezt az utak minőségének javítására, s állagmegóvó munkákra kívánják fordítani. Az országos hálózat fenntartására, felújítására évről évre kevesebb – a szükséges 60 milliárdnak ötöde-hatoda – jut. Ez a szinten tartáshoz sem elég.
(vg.hu)

Illegálisan gyűjtötte a színesfémet a guberáló, milliókat keresett