Salgótarján: a sortűz áldozataira emlékeznek

Megtorlások a XX. századi Magyarországon címmel háromnapos konferenciát tartanak Salgótarjánban az 1956. december 8-i sortűz áldozatainak emlékére december 6-án, 7-én és 8-án a Nógrád Megyei Levéltár szervezésében.

MNO
2006. 12. 01. 11:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A három nap alatt az országos konferencián 30 előadás hangzik el a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézet Képzési Központjában. Történészek, kutatók, jogtörténészek, levéltárosok elemzik majd a megtorlások, leszámolások módszereit, eszközeit, nem csak 1956 tükrében. Szó lesz a rendezvényen a „malenkij robotról”, a magyarországi svábok internálásáról, a vörös- és a fehérterrorról, a zsidóság és a bűnbakképzés összefüggéséről is.

Az 1956-os forradalom kapcsán előadásokat tartanak többek között az 1950-es évek katona-pereiről, a megtorlás méreteiről, irányáról és módszereiről a magyar honvédségnél a forradalom leverése után, az ezt követő szovjet politikai kontrollról, az 1956-os perek koncepciós elemeiről, az ÁVH-ról, vagy az erőszak tapasztalatairól a politikai diktatúrákban.

Az 1956. december 8-i salgótarjáni sortűzről Á. Varga László, Budapest Főváros Levéltárának főigazgatója tart előadást szerdán, csütörtökön pedig levetítik A salgótarjáni sortűz című filmet. 1956. december 8-án mintegy négyezer fős tömeg követelte több letartóztatott bányász szabadon bocsátását, a tömegre szovjet katonák és karhatalmisták nyitottak tüzet. Csaknem 50-en meghaltak és több mint 80-an megsebesültek a sortűz nyomán, de az áldozatok és sebesültek számáról máig sincsenek pontos adatok.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.