A Fidesz és az OVB is üdvözli az Ab döntését

Üdvözölte az Alkotmánybíróság (Ab) népszavazással kapcsolatos döntését Szigeti Péter. Elmondta: az Alkotmánybíróság határozata szakmai és alkotmányos szempontból is visszaigazolta az Országos Választási Bizottság (OVB) azon álláspontját, hogy fennáll a jogalkotó mulasztásos alkotmányellenessége. A döntést örömmel fogadta a Fidesz is, mivel abból az következik, hogy az OVB nem utasíthatja el a párt népszavazási kezdeményezéseit burkolt alkotmánymódosításra való hivatkozással. Az MSZP szintén üdvözölte a döntést.

MNO
2007. 05. 15. 14:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az OVB elnöke elképzelhetőnek tartja, hogy az Országgyűlés a korábbi szabályozáshoz hasonlóan ismét a kétéves időbeli korlátnál fog kikötni, de „természetesen ez a parlamenti szuverenitás körébe tartozó döntés”. Arra a kérdésre, hogy a jelenleg folyamatban lévő fideszes népszavazási kezdeményezésekre van-e hatása a döntésnek, úgy válaszolt: „közvetett kapcsolat természetesen lehet”. Az egyes népszavazási kezdeményezéseket az OVB és az Alkotmánybíróság is külön-külön bírálja el, de Szigeti hozzátette, hogy közvetett, általánosabb összefüggésként ez a probléma is belejátszott a döntésbe.
-Elutasítási indokként egyedül ez a burkolt alkotmánymódosítás problémája egyetlen egy OVB-döntésben sem szerepelt – emelte ki Szigeti.

Nem a népszavazás kezdeményezői hibáztak

A Fidesz üdvözli az Alkotmánybíróság keddi döntését, abból ugyanis az következik, hogy az Országos Választási Bizottság nem utasíthatja el a párt népszavazási kezdeményezéseit burkolt alkotmánymódosításra való hivatkozással. Ez volt az egyik legvitatottabb érve az OVB-nek, hiszen nem a népszavazás kezdeményezői követtek el hibát, amikor a népszavazás eredményét nem kötötték valamilyen határidőhöz, hanem ez a hiányosság a törvényből fakad – emlékeztetett Répássy Róbert. Az Országgyűlés van mulasztásos alkotmánysértésben, a népszavazásból nem következik burkolt alkotmánymódosítás – mondta Fidesz frakcióigazgatója.

A politikus szerint az Alkotmánybíróság döntéséből az következik, hogy ezen az alapon nem lehet megtagadni a népszavazási kérdőíveknek a hitelesítését. Így a Fidesz helyzete könnyebbé vált, mert az OVB által elutasított népszavazási kezdeményezésük kapcsán már csak a költségvetéssel való összefüggést kell vizsgálnia az Alkotmánybíróságnak. Álláspontjuk szerint az Ab a jövőre nézve engedélyezte a népszavazás megtartását, mert egy még meg sem született költségvetésben nem szerepel a vizitdíj.

A frakcióigazgató hozzátette: a Fidesz készen áll arra, hogy a parlamentben, akár még a tavaszi ülésszakban megalkossák az Alkotmánybíróság határozatának megfelelő törvénymódosítást. Azért teszik mindezt, mert az a szándékuk hogy a választópolgárok visszakapják a döntés jogát, amelyet a jelenlegi kormány azzal vett el tőlük, hogy a választási kampányban nem számolt be a terveiről, nem hirdette meg például a vizitdíj bevezetésének programját. A Fidesz szeretné visszaadni az állampolgároknak azt a jogát, hogy dönthessenek minderről.

Répássy áprilisban jelentette be: a vizitdíjjal és a kórházi napidíjjal kapcsolatos két kérdés ügyében, és a korábban szintén elutasított tandíjról szóló kérdés ügyében is az Alkotmánybírósághoz fordulnak.

MSZP: hamar összejön a 200 ezer aláírás

Valóban gondot jelentett, hogy nem volt tisztázva, hogy érvényes népszavazás után az Országgyűlés által megalkotott törvényt mennyi ideig nem lehet módosítani, illetve, hogy mennyi idő után lehet ugyanabban a kérdésben újabb népszavazást kezdeményezni, ezért az MSZP egyetért az Ab döntésével – mondta Avarkeszi Dezső. Az alkotmányügyi bizottság szocialista elnöke szerint megvan a lehetőség arra, hogy az Országgyűlés az év végéig megszüntesse a mulasztásos alkotmánysértést, de ennek keretében érdemes lenne az egész kérdéskört felülvizsgálniuk a parlamenti pártoknak. Avarkeszi példaként említette a Fidesz korábbi kezdeményezését az Országos Választási Bizottság hatáskörének áttekintésére.

Mint mondta, felvetődött már az a kérdés is, hogy mennyire van összhangban egymással a helyi népszavazás és az országos népszavazás törvényi szabályozása, de érdemes lenne megnézni azt is, hogy nem kellene-e növelni a népszavazás kezdeményezéséhez szükséges aláírások számát, mert szerinte túl könnyű összeszedni 200 ezer aláírást.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.