Módosító indítványt nyújtanak be annak érdekében, hogy a gyermekek sürgősségi ellátásához ne kapcsolódjon vizitdíj – mondta Vojnik Mária. A szocialista politikus hozzáfűzte: az MSZP-frakció azt támogatja, hogy azok, akik nem a számukra kijelölt utat követik, emelt összegű vizitdíjat fizessenek. Szakmailag indokolatlannak nevezte az intézményi várólista és az előjegyzési lista éles szétválasztását. Ha egy beavatkozást nem lehet az adott időben, vagy nagyon rövid időn belül elvégezni, akkor a tervezhető egészségügyi beavatkozások esetében erre egy várólistát kell létrehozni – fűzte hozzá.
Mint mondta, az egészségügyi ellátás időbeli korlátozásához a beteg egészségügyi állapotát kell társítani, módosító indítványukban azt kezdeményezik, hogy az intézményi várólista és az előjegyzési lista szétválasztása szűnjön meg. Vojnik az egészségügyi szakképesítésről és annak szabályozásáról közölte: meg kell fontolni, hogy a hatósági feladatokat hány szervezethez telepítik. Nagyon sok hatósághoz kell fordulni bizonyos esetekben, ezért javasolják annak megfontolását, hogy a decentralizálás meddig ésszerű.
Fidesz: nem kezelik az alapvető bajokat
Horváth Zsolt szerint a módosítás az alapvető bajokat nem kezeli, bizonyos területeken a magánélet olyan szféráiba nyúl bele, ami indokolatlan, és korlátozza a gyógyítás szabadságát. A Fidesz számára a javaslat elfogadhatatlan, és annak visszavonására szólította fel a kormányt. A Fidesz vezérszónoka szerint a magyar egészségügyből 250 milliárd forintot vonnak ki az intézményhálózat szétverésével, a hozzáférés „megszorításával”. Hozzátette: Magyarország 1300 dollárt költ egy betegre, a pénzkivonás után már csak 1000 dollárt fog költeni, ami körülbelül fele annak, amit a csehek, a szlovének költenek erre a célra. A megtakarítás miatt sokkal nagyobb számban jönnek létre várólisták, mint amennyi a szakmai felkészültség és a kapacitás alapján indokolt lenne – tette hozzá a képviselő.
A vizitdíj feszültséget okozott a betegek és az orvosok között
Horváth Zsolt szerint a vizitdíj és a kórházi napidíj nem érte el azokat a célokat, amelyek miatt bevezették, viszont sok feszültséget okozott az orvosok és a betegek között. Kijelentette: támogatják a szocialisták azon javaslatát, amely sürgősségi ellátás esetén vizitdíjmentességet ad a gyermekeknek.
SZDSZ: az orvosok megszerették a vizitdíjat
Béki Gabriella azt mondta: a vizitdíj bevezetése a lakosságnak nem volt öröm, de tapasztalatai szerint nagyon sokan megértették annak indokoltságát. Úgy vélte, az orvosok nem csak elfogadják ezt a díjat, hanem kifejezetten megszerették.
Az SZDSZ-es képviselő szerint jó lett volna, ha a vizitdíjmentességet a szociális helyzet alapján állapítják meg, emellett szívesen látta volna, ha szociális megfontolások alapján mentességet kaptak volna a közgyógyellátottak, illetve a fogyatékkal élők. Béki támogatta azt a szocialista javaslatot, amely a sürgősségi ellátásban vizitdíjmentességet ad a gyermekeknek. A politikus elmondta: biztosítani kellene, hogy járóbetegellátás esetén is visszajusson a vizitdíj a szakorvosokhoz.
KDNP: javíthatatlanok a 2006-os egészségügyi törvények
Nagy Kálmán, a KDNP vezérszónoka hangsúlyozta: azok az egészségügyi törvények, amelyeket az Országgyűlés 2006-ban hozott, javíthatatlanok, a társadalom a jogszabályokkal együtt válságban van. Az egészségbiztosítási felügyelet nem rendelkezhet olyan infrastruktúrával, amellyel korrektül el tud bírálni egy orvosi működést minden részletében – mondta a KDNP-s politikus, aki szerint tragédia, hogy egy intézményben várólistát kell készíteni, a várólistán lévő beteg pedig akár meg is halhat.
Az egészségügyi tárgyú törvények nem voltak megfelelően előkészítve, nem készültek megfelelő hatástanulmányok – emelte ki Csáky András. Nem megoldott az egészségügyi dolgozók továbbképzése annak ellenére, hogy törvény írja elő annak szükségességét – fűzte hozzá az MDF vezérszónoka. Csáky szerint alapvetően nincs probléma azzal, hogy az egészségbiztosítási felügyelet politikai szervezet, hiszen a jogszabály is kimondja, hogy kormányzati szervezet. A szervezet vezetőinek mandátumát vagy kormányzati ciklusokhoz kellene kötni, vagy lehetővé kellene tenni, hogy az egészségügyi tárca vezetője cserélni tudjon a poszton.
Az eredeti törvény előírja, hogy a várólistát feltegyék a világhálóra a szolgáltatók, kérdés azonban, hogy a betegek el tudják-e érni ezeket az adatokat, hiszen az egészségügyi szolgáltatások nyolcvan százalékát az idősek veszik igénybe, akiknek többsége nem éri el az internetet – hangsúlyozta Csáky András.
(MTI)
Gólparadé Pakson, az utolsó pillanatban dőlt el a keleti rangadó
