A rövid távolságokon májustól akár 50–400 százalékos áremeléssel is szembesülhettek az utazók – írja közleményében a közgyűlési elnök.
Véleménye szerint az áremelés leginkább az agglomerációban, illetve Pest megye távolabbi területeiről a fővárosba járók százezreit érinti hátrányosan. Az itt élőket a kormány által hangoztatott 17 százalékosnál sokszor nagyobb áremelés sújtja – közölte Szűcs Lajos.
A politikus szerint a kormány „az utazási kedvezményeket is megnyirbálta„, így a tarifák drasztikusan emelkedtek. A döntés fő kárvallottjai a diákok, akiknek a kedvezmények szűkülése miatt akár 80 százalékkal is drágább lehet az utazás az iskola és a lakóhely között.
Szűcs Lajos tájékoztatása szerint csökkent a fogyatékosok utazási kedvezménye is, míg a dolgozók havi vonatbérletének ára átlagosan 30 százalékkal emelkedett május 1-től Pest megyében.
A közgyűlés vezetője kitért arra, hogy idén nem először emelte meg a szaktárca az árakat. Emlékeztetett rá: az önkormányzati tiltakozás hatására a januárban életbe léptetett, az agglomerációt érintő drasztikus és indokolatlan BKV-viteldíjemelést visszavonta a kormány.
Álláspontunk szerint a mostani vonat- és távolságibuszjegyek áremelése is hasonlóan átgondolatlan és indokolatlan – fogalmaz Szűcs Lajos, aki továbbra is azt kéri: a Volánbusz társaságot adják át a megyei önkormányzat tulajdonába.
Januárban Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kérésére a gazdasági tárca források átcsoportosításával járult hozzá a budapesti agglomerációs közlekedés finanszírozásához. Az év elején azért emelkedtek jelentős mértékben a viteldíjak, mert megváltoztak az árkiegészítésre és az utazási kedvezményekre vonatkozó szabályok, és a fővárosi önkormányzatnak nem állt módjában pótolni az állam által csökkentett árkiegészítést a más településekről bejárók számára egy Budapest határain kívül igénybe vett szolgáltatásért.
MTI
Orbán Viktor mutatott egy képet, amitől falnak ment Magyar Péter sajtója
