A kedd délutáni vihar miatt 150-200 alkalommal riasztották eddig a tűzoltókat az országban. Az esetek nagy részében – több mint százszor – kidőlt fák miatt kellett segíteni – tájékoztatott Dobson Tibor, a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség szóvivője. Személyi sérülésről nem tudnak. Dobson hangsúlyozta: ez nem rendkívüli helyzet.
Repülőbe csapott a villám
Ferihegy felett egy Cessna típusú repülőbe csapott bele a villám, ezért kényszerleszállást hajtott végre. A fedélzeten hárman tartózkodtak – közölte a Budapest Airport szóvivője, Szollár Domonkos. Hozzáfűzte, hogy a villámcsapás következtében meghibásodhat a gép elektromos berendezése. Megnyugtatásul még elmondta, gyakori eset, hogy villámcsapás ér egy repülőgépet.
Késnek a vonatok
A Budapest-Pécs vasútvonal több szakaszán is elromlott a vasúti biztosító berendezés, illetve egy szakaszon – Tolnanémedi és Pincehely között – faágak kerületek a felsővezetékre. A vonatok ugyan közlekednek, de 20-30 perces késésekre kell számítaniuk az utasoknak – mondta Kavalecz Imre, a MÁV Zrt. szóvivője. Az időjárás okozta késések miatt – mivel vis maior esetről van szó – a vasúttársaság nem téríti vissza az Intercity pót- és helyjegyek árát.
A vihar gondot okoz Budapest-Kelenföld-Budafok-Albertfalva-
Nagytétény-Érd alsó-Tárnok közötti vasútvonalon is. A vonal felső-vezetékrendszerében nincs áram, emiatt a szerelvények egy része ott vesztegel. A most induló vonatokat ezért kerülő útvonalon közlekedteti a MÁV, Budafok-Háros-Nagytétény-Diósd-Érd felső érintésével. Így is lesz késés, de a vonatközlekedés biztosítható.
Este fél héttől Albertirsa és Ceglédbercel-Cserő állomás között a vonatok csak az egyik vágányon közlekedhetnek, mert a másik pályatestre fák dőltek. Emiatt a Budapest-Cegléd vonalon 30-40 perces késekkel kell számolni.
A Budapest-Újszász-Szolnok vasútvonalon, Nagykáta és Tápiószele között egyik vágányon sem közlekedhetnek a szerelvények, itt is fák dőltek a sínekre. Itt egyelőre vesztegelnek a vonatok. A vasúttársaság szakemberei a fák eltávolításáról gondoskodnak, jelenleg azon dolgoznak, hogy addig hogyan tudnák az ott rekedt utasokat elszállítani. Nagykáta és Tápiószele között várhatóan vonatpótló autóbuszokat állítanak be. A nyíregyházi IC-k a Budapest-Cegléd vasútvonalon közlekednek majd, várhatóan késésekkel.
Hatvan és Tura között leszakadt a felsővezeték egy Miskolcról Budapestre tartó IC előtt. A vonatok egy vágányon közlekednek, így ezen a vonalon is késések várhatók. Aszód és Galgamácsa között is fák dőltek a vasúti pályára egy vonat előtt, itt sem közlekedhetnek jelenleg a vonatok.
Sátortetőt vitt el a szél
Döntően a szél által kicsavart fák okoztak gondot a keddi vihar nyomában, néhányszor pedig az esővíz kiszivattyúzása miatt hívták a tűzoltókat. Budapesten például a XI. kerületben három autóra dőlt fa, illetve reklámtáblákat is felkapott a szél a fővárosban.
Dunaújvárosban egy négyszintes, 45 lakásos épület sátortetejét vitte el a szél. A leeső tető nyolc autót megrongált. Körülbelül tíz tűzoltó dolgozik a helyszínen. Személyi sérülés nem volt, és kiköltöztetni sem kellett senkit.
Baranyában több, mint húsz alkalommal vonultak ki a tűzoltók a vihar miatt kidőlt fák eltávolításához. Autóra, házra és telefonoszlopra egyaránt dőlt fa.
Belecsapott a villám, kigyulladt a fa
Somogyban 10 esetben riasztották a tűzoltókat. Balatonszemesen kigyulladt egy fa, amelybe villám csapott. A balatonboglári és a siófoki tűzoltók eloltották a tüzet, és kivágták a fát, félő volt ugyanis, hogy kidől. A barcsi temetőben egy fenyőfa nagy ágát törte le a vihar, ami több síremléket is megrongált.
Tolnában 13 helyszínre riasztották a tűzoltókat fakivágáshoz. Bátaszéken egy kémény dőlt ki. A Gemenci Erdészeti Rt-nél kigyulladt egy 200 köbméteres farakás Dencs közelében. A kár több százezer forint. A tűz okát még vizsgálják, de nem kizárt, hogy villámcsapás okozta.
Van, ahol nem okozott nagy gondot a vihar
Győr-Moson-Sopron és Veszprém megyében nem okozott gondot a hirtelen jött eső. Tihany környékén diónyi jégeső esett, de károkról nem érkezett hír. Győr-Moson-Sopronban a heves zápor alig másfél óra alatt vonult ,l és semmiféle kárt nem okozott – mondta Pesztenlehrer Lajos katasztrófavédelmi igazgató. Veszprém megyében Devecser térségében kidőlt egy fa, de ott sem volt ebből baj.
Zalát elkerülte a vihar, a megyében nem tombolt a szél, és az eső is csak közepes intenzitással esett. A tűzoltók nem kaptak időjárással összefüggő riasztást – tájékoztatott Pais László főhadnagy, a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság ügyeletese.
Szombathelyen a szél kidöntött egy cseresznyefát, ami az útra esett, de szerencsére senki sem sérült meg. Szentgotthárdon egy pincelakást öntött el az esővíz. Vas megyében ezt a két, viharral kapcsolatos riasztást kapták a tűzoltók – ismertette Kiss Péter, a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság ügyeletese.
Mi lesz a szegedi borfesztivállal?
Bács-Kiskun megyébe öt óra után érkezett meg – eső nélkül – a hatalmas szél. Azóta folyamatosan érkeznek a riasztások a tűzoltókhoz, minden egység dolgozik.
Csongrád megyében fél hét után támadt fel a viharos szél. Eddig két fakidőléshez riasztották a tűzoltókat. A helyi katasztrófavédők egyeztettek a rendőrséggel, kedden kora este nyitott ugyanis a nagyszabású szegedi szabadtéri borfesztivál, amelyet a város központjában tartanak – mondta a Csongrád megyei katasztrófavédelmi ügyeletes.
(Lánchíd Rádió, HírTv)
„Régi reflexek helyett újak” – az iparkamara elnöke is elmondta, miért csatlakozott Orbán Viktor Digitális Polgári Köréhez
