Hazánk visszavonta a Rábát szennyező cég engedélyét

A Rába szennyezés megszüntetése érdekében Magyarország azt kéri Ausztriától, hogy az illetékes hatóságával vonassa vissza a habzás miatt részben felelős jennersdorfi bőrgyár vízjogi engedélyét - jelentette be Fodor Gábor. A magyar állam nem fontolgat pert, amit ettől függetlenül a Rába mentén élők indíthatnak. Fodor kijelentette: a kérés nyomatékosítására Magyarország az Európai Bizottsághoz is fordul.

MNO
2007. 05. 10. 12:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Elfogyott a jó szándékú türelmünk” – jelentette ki Fodor Gábor környezetvédelmi és vízügyi miniszter a Rába hat éve tapasztalható habzására utalva. A magyar kérelem jogi formában azt jelenti, hogy a bőrgyár engedélyéhez még 2000-ben adott hozzájárulását Magyarország visszavonja. Ez a döntés csütörtöktől már hatályos. A habzásért további két, a határtól távolabb elhelyezkedő bőrgyár is felelős, ám ezeknek a vízjogi engedélyéhez Ausztria nem kért magyar hozzájárulást.

A miniszter elmondta: ezeknek a stájerországi üzemeknek a működése kapcsán Magyarország csupán azt a véleményét nyilváníthatja ki, hogy a gyárak működése jogszerűtlen. A vízminőség visszaállítása érdekében további lépések kellenek, pert az állam maga nem fontolgat – jelezte, ám hozzátette: a Rába mentén élők indíthatnak polgári pereket.

Varga Miklós, a tárgyalásokon kormánymegbízottként részt vett szakállamtitkár beszámolt arról, hogy az osztrák szakértők vitatták a magyar döntések jogszerűségét. A magyar álláspont szerint Ausztria megszegte a két ország között érvényben lévő szerződést, ugyanis az alapján nem lennének megengedhetőek vízminőséget hátrányosan befolyásoló tevékenységek. A folyóhabzás a határ menti településeknek komoly turisztikai és más gazdasági károkat okoz.

A másik fél szerint nincs eljárásjogi háttér az engedélyi hozzájárulás visszavonásához – ismertette Varga a sajtótájékoztatón való részvétel alól „ügyesen kibújó” osztrák szakértők véleményét. A magyar vélemény szerint viszont ha a kiadás feltételekhez volt kötve, akkor a visszavonás jogszerű – jelentette ki Varga. A másik két bőrgyár esetében sincsen egyetértés, mert a magyar álláspont szerint ezek esetében is kellett volna hozzájárulást kérniük az osztrákoknak.

A szakállamtitkár megjegyezte: a két ország delegált szakértői csak abban értettek egyet, hogy a határvízi bizottság keretein belül nem lehet megoldást találni a Rába problémáira. A bőrgyárak ugyan tisztított, a határértékeknek megfelelő szennyvizet engednek a Rábába, ám a különböző szennyezőanyagok szinergikus hatása miatt mégis romlik a vízminőség- tette hozzá.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.