Az egészségügyi reformnak nem voltak nagy hibái, de bizonyos esetekben kiderült, hogy kisebb korrekció szükséges. Ilyen változtatásnak nevezte a beutaló nélküli szakrendelés 1000 forintos vizitdíját Horváth Ágnes, és mint mondta, ha nem kap a profitorientált rendszer zöld utat, akkor sem mondana le.
Az egészségügyi tárca vezetője ügyetlenségnek nevezte például azt, hogy akik beutaló nélkül mennek el szakrendelésre, azok 600 forintot fizessenek Ezzel nem azt érték el, hogy az emberek a háziorvoshoz menjenek elsőként, hanem rögtön a szakrendelést keresték fel, ez pedig – amint Horváth mondta a Népszavában megjelent interjújában – tumultust okozott.
Ha valaki beutaló nélkül keresi fel valamelyik szakrendelést, vagy nem a beutaló szerinti helyen veszi igénybe az ellátást, akkor 1000 forintra emelkedik a vizitdíj összege, amit fizetnie kell. Szükség lehet a kórházi finanszírozás keretszámainak kiigazítására is, és harmadik hibaként azt emelte ki Horváth, hogy nem a biztosítási rendszer átalakításával kezdték a reformokat.
A tárcavezető egyetlen dologgal nem tud mit kezdeni: a betegek szándékos félreinformálásával és az átalakítást körülvevő mítoszokkal. Beszélt arról is, hogy Molnár Lajossal ellentétben nem mondana le, ha nem kapna zöld utat a profitorientált rendszer – olvasható a lapban.
Ilyen kijelentést ne tegyen egy miniszter
Visszautasította Éger István, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnökje az egészségügyi miniszter egy áprilisban – nyilvánosan – tett kijelentését, miszerint „...nem fognak olyan kórházakban vásárolni szolgáltatást (a biztosítók) a betegeiknek, ahol potenciálisan megölik a betegeket”. Éger hozzátette: tudja, hogy az egészségügyben számos probléma van, a rendszerben sok a hiba, az ágazatban dolgozók leterheltek, de ilyen, a közbizalmat megrendítő kijelentésektől tartózkodnia kell egy orvos végzettségű miniszternek.
Éger arról is beszélt: nem tartja megfelelőnek az egészségügyi tárca által meghirdetett mobilitási programot, amely az átszervezések következtében állásukat vesztett orvosok elhelyezkedését segítené. Éger szerint komplexebb program kell. Véleménye szerint a program nem más, mint egy „egyszeri gyorssegély”, de a valódi problémát nem oldja meg, mint például azt, hogy az átképzésre jelentkező orvos miből fog megélni az új szakvizsga megszerzéséig.
Horváth a Népszavában a mobilitási programról azt mondta: párja vidéki, így boldogan menne akár az ország másik felébe is.
A MOK szerint vissza nem térítendő állami hitel kellene az otthonteremtésre, az átköltözőknek családtámogatási program, valamint garancia arra, hogy az adott orvos az új szakképesítés megszerzése után legalább öt évig a szakmájában tud dolgozni, illetve egyfajta állásbörzére lenne szükség, hogy minden orvos és szakdolgozó tájékozódni tudjon.
Ezzel kapcsolatban Éger István egy svéd szórólapot említett, amelyen orvosokat toboroznak Svédországba. A hirdetés szerint a Svédországban elhelyezkedő orvosoknak és családjuknak jól jövedelmező orvosi állást, lakhatást, a házastársnak munkát, különböző szociális juttatásokat és ingyenes nyelvtanfolyamot ígérnek. „Nekünk ezzel kellene versenyeznünk, vagy lemaradunk” és akkor nem lesz, aki a beteget ellássa – fogalmazott Éger István.
(Népszava, hirado.hu)
Brüsszel szankciókat akar kivetni Izraelre
