Kormányzati negyed – eseti bizottságot kezdeményez a Fidesz

A kormányzati negyed beruházását vizsgáló eseti bizottság felállítását kezdeményezi a Fidesz – jelentette be Cser-Palkovics András és Balsai István, az ellenzéki párt országgyűlési képviselője csütörtökön Budapesten. A Kormányszóvivői Iroda szerint eseti bizottságra nincs szükség.

MNO
2007. 05. 10. 14:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fidesz elképzelései szerint az eseti bizottság ellenőrizné a beruházás előkészítésére és megvalósítására tett kormányzati döntéseket, megvizsgálná a kormányzati negyed célszerűségét és az alkalmazott pénzügyi-finanszírozási-jogi konstrukciókat, felügyelné a projekthez kapcsolódó közbeszerzési eljárásokat és szerződéseket, valamint figyelemmel kísérné a régi kormányzati épületek hasznosítását is – mondta sajtótájékoztatón Cser-Palkovics András.

A politikus a kezdeményezést azzal indokolta, hogy a Fidesz szerint a kormányzati negyed olyan összetett finanszírozást igénylő projekt, hogy szükség van az előkészítés és a megvalósítás szakmai-pénzügyi-gazdasági kontrolljára. Kérdésre válaszolva elmondta: javaslatuk szerint a tíztagú bizottság elnökét a Fidesz, alelnökeit a kormánypártok delegálnák. A Fidesz így három, az MSZP négy, a KDNP, az SZDSZ, valamint az MDF pedig egy-egy képviselővel venne részt a munkában, díjazás nélkül.

Balsai István arról beszélt, hogy a Fidesz eddig nem kapott világos választ arra, miért van szükség a kormányzati negyedre, ezért mindent elkövetnek, hogy legalább a parlament kontrollja alá kerüljön a beruházás megvalósítása. A képviselő emlékeztetett arra, hogy Cser-Palkovics Andrással nemrégiben a Legfőbb Ügyészséghez is fordultak a kormányzati negyed ügyében, de még várják a hivatal válaszát. Az ügyészségi beadványt a két politikus korábban azzal indokolta, hogy szerintük a beruházás a „Gyurcsány–Szilvásy páros újabb nagy ingatlanbiznisze lehet„, mert az előkészítésben olyan emberek vesznek részt, akik kötődnek vagy kötődtek a miniszterelnök érdekeltségébe tartozó Altus Rt.-hez. Az ellenzéki képviselők beadványukban a hűtlen kezelés lehetőségét sem zárták ki a beruházás kapcsán.

Balsai István véleménye szerint semmilyen ok nem indokolja az új kormányzati negyed felépítését, amely nem lesz olcsóbb megoldás, hiszen a magyar államnak vissza kell bérelnie az új épületeket, a régieket viszont eladják. Megjegyezte: semmi szükség nincs arra, hogy a magyar adófizetők évtizedekig a kormány „urizálását” fizessék. Felhívta a figyelmet arra, hogy Európában csupán két kormányzati negyed épült, az egyik Ceausescu Romániájában, a másik pedig az újraegyesített Berlinben.

A Kormányszóvivői Iroda a nap folyamán korábban az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta, a Fidesz által kezdeményezett eseti bizottság kisebb garanciát jelent a már eddig is működő, a kormányzati negyed előkészítésének minden korábbinál nagyobb átláthatóságát és tisztaságát garantáló megoldáshoz képest.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.