Az egészségügyi tárcának szándékában áll módosítani az utazási költségtérítésre vonatkozó szabályokat – mondta Kovács Attila egészségügyi államtitkár hétfőn a parlamentben, ellenzéki interpellációra válaszolva.
Lanczerdorfer Erzsébet (KDNP) arról beszélt, hogy a leukémiás gyermekeket csak személygépkocsival vagy mentővel utaztathatják a kezelésekre, legyengült immunrendszerük miatt ugyanis nem utazhatnak tömegközlekedéssel.
Az utazási költségtérítésre vonatkozó szabályok változása miatt azonban az OEP csak a tömegközlekedés árának tíz százalékát téríti meg, arra hivatkozva, hogy a család kilencven százalékos kedvezményt kap tömegközlekedési eszközökön – tette hozzá.
A KDNP-s képviselő azt kérte a tárcától, hogy az ilyen helyzetben lévő családok utazási költségét a gépkocsihasználatról szóló APEH-tarifa alapján térítsék meg.
Kovács Attila egészségügyi államtitkár elismerte a problémát, és azt mondta, a tárcának szándékában áll orvosolni ezt. Közölte: az előterjesztés már elkészült, de kormánydöntés még nem született. Mint mondta, olyan javaslatot dolgoztak ki, amely méltányos hozzájárulást ad azoknak, akik nem tudnak tömegközlekedési eszközökön utazni.
Lanczerdorfer nem fogadta el a választ, mert szerinte a probléma nem tűr halasztást. A KDNP-s politikus szülők tiltakozó levelét adta át az államtitkárnak. Az Országgyűlés elfogadta az államtitkár válaszát.
Balog Zoltán (Fidesz) az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet bezárása kapcsán fogalmazta meg aggályait. A politikus az állampolgári jogok országgyűlési biztosának jelentésére hivatkozva azt mondta, hogy a kormány alkotmánysértő állapotot teremtett az intézet bezárásával, ugyanis a helyettesítő intézményekben nincsenek meg az ápolás feltételei, így több, a Lipótról elbocsátott betegeket nem vesznek át.
Kovács Attila egészségügyi államtitkár ugyanakkor úgy vélte: az ombudsmani jelentésben egyetlen állítás sem állja meg a helyét, a pszichiátriai ellátás nem forog veszélyben.
Balog Zoltán nem fogadta el a választ, de a parlament többsége igen.
Demendi László (MSZP) az agrár-szakigazgatás átszervezéséről tett fel kérdést, amire Gőgös Zoltán földművelésügyi államtitkár azt mondta, kitűnően működik a körzetiiroda-hálózat, ahol egy helyen dolgozik a körzeti állatorvos, a növényvédő és a falugazdász, valamint az adminisztráció is. A képviselő a választ elfogadta.
Almássy Kornél (MDF) az 1998-ban bevezetett chipkártyás felsőoktatási igazolványról azt mondta: kilenc év alatt több milliárd forintot fizettek ki a diákok egy teljesen használhatatlan kártyáért.
Mint mondta, azóta sem építették ki a kártya leolvasásához szükséges rendszert, így a hallgatók többsége még soha nem tudta kihasználni a chipet.
Hiller István oktatási és kulturális miniszter közölte: a diákigazolvány több felsőoktatási intézményben és sok száz helyen használható „olyan korszerű formában, ami cél volt a rendszer kialakításakor„.
A miniszter annyit elismert, hogy a kártyaleolvasó hálózat lassan épül ki, de hozzátette: a következő tanévben a közbeszerzési pályázatot lebonyolítják, és a kérdést rendben lezárják.
Az ellenzéki képviselő a választ nem fogadta el, az Országgyűlés igen.
Spiák Ibolya (Fidesz) azt kérte, hogy az egészségügyi tárca törölje el a volumenkorlátot az infarktust kiváltó koszorúérszűkületet kezelő katéteres műtéteknél. Egy meghatározott számú beavatkozás fölött a kezeléseket nem támogatják, ez pedig várólisták kialakulásához vezet, ami „emberéletekben lesz mérhető” – fűzte hozzá.
Kovács Attila, az Egészségügyi Minisztérium államtitkára közölte: a hivatalos elszámolások szerint az intézmények a jelenleg rendelkezésre álló teljesítményvolument sem használják ki, indokolatlan lenne a korlát eltörlése, mert valójában nem jelent korlátot az ellátásban.
A választ a képviselő nem fogadta el, a Ház azonban igen.
László Tamás (Fidesz) az észak-pesti kórházzal kapcsolatban azt mondta, félő, hogy a most bezárásra ítélt intézmények is ennek a kórháznak a sorsára jutnak. Mint mondta, „az intézmény ebek harmincadjára jutott„, több milliárd forint a kár, a kórházból minden mozdíthatót széthordtak.
Mikola István (Fidesz) úgy vélte, a kórházban nem vagyonvédelem folyik, hanem már a fűtőtesteket is lopják. Mint fogalmazott, lopják szét az egészségügyi közvagyont.
Kovács Attila válaszában közölte: az egészségügyi intézmények átalakítása előtt már jó előre elkészítették a végrehajtási ütemtervet, a bezárt kórházakhoz megszüntetési biztosokat rendeltek. Hozzátette: elkészült az intézmények vagyonkimutatása, összeírták a kórházakban lévő saját és más tulajdonában lévő eszközöket.
Mint mondta, reméli, hogy a közvagyon elherdálásáról szóló hírek rémhírek maradnak.
A választ a két ellenzéki képviselő nem fogadta el, az Országgyűlés igen.
Mikola István (Fidesz) szerint az egészségügyi kormányzat valamilyen rejtélyes okból ellenséges a pszichiátriával szemben, „pszichoirtó akció folyik az országban”. Azt mondta: teljes a bizonytalanság a kórházi rendszerben, ennek ékes bizonyítéka az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) körüli teljes zűrzavar.
A képviselő közölte: „az az ember, akit a Lipót felszámolására küldtek ki„, Gyurcsány Ferenc egykori cégének, a Perfekt Rt.-nek még néhány hónappal ezelőtt is az egészségügyi tanácsadó igazgatója volt.
Kovács Attila államtitkár elmondta: a pszichiátriai betegellátás biztonsága nem forog veszélyben. Az átszervezés lebonyolítására miniszteri biztost neveztek ki, és egyeztettek az OPNI vezetőivel is – fűzte hozzá.
Az államtitkári választ Mikola István nem fogadta el, a Ház igen.
MTI
Rég nem volt ilyen sikeres felvételi
