Navracsics: A kormány terveinek „vagyonkiárusító” jellege van

A kommunikációs kiadásokról, az államigazgatási rendszer hatékonyságáról, a közigazgatási államtitkári poszt megszüntetéséről és a kormányzati negyed szükségességéről vitatkozott Szilvásy György kancelláriaminiszter és Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője csütörtökön Corvinus Egyetem közigazgatási karának tárcatükör rendezvényén.

MNO
2007. 05. 10. 19:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szilvásy György egy kérdés kapcsán arról beszélt, hogy míg az Orbán-kabinetet sok kommunikáció és kevés kormányzás jellemezte, addig a jelenlegi kormánynál sok a kormányzás, de alacsony szintű a kommunikáció. Nem tudják az emberek, hogy mit miért csinálunk, nem látják, mi lesz a következménye, és ott van az ellenzék állandó támadása is – fogalmazott, a miniszter, aki szerint ezért kell fizetett eszközökkel elmondani, mit miért tesz a kormány.

Navracsics Tibor ugyanakkor úgy vélte, hogy erre a „kevés kommunikációra„ azért meglehetősen sokat költenek, hiszen egymilliárd forint jut a reformok kommunikációjára. Hozzátette: a legkevesebb a tárgyszerű tájékoztatásra megy, ehelyett kormányzati propagandát folytatnak, és nem tudni pontosan, hová megy a pénz. A kancelláriaminiszter erre azt mondta, hogy az Orbán-kormány a mostaninak a többszörösét költötte kommunikációra, míg a Fidesz frakcióvezetője szerint ezt az országimázsra fordították.

A két politikus abban egyetértett, hogy a párt- és kampányfinanszírozási szabályokban meg kell tiltani, hogy a mindenkori kormányok választási célú kampányt folytassanak.
A kancelláriaminiszter arról is beszélt, hogy 2006-tól a Miniszterelnöki Hivatal összkormányzati stratégiai funkciója lényegesen erősödött, középpontjába a fejlesztéspolitika és az államreform került.

Navracsics Tibor ugyanakkor úgy vélte, lehet, hogy a funkciók növekedtek, de a hatékonyság romlott, a MeH az utóbbi időben veszített szerepéből, súlyából, nem tudja ellátni sem politikai, sem közigazgatási koordinációs feladatát. Előbbire példaként hozta a szerinte folyamatos koalíciós vitákat és válságokat, amire Szilvásy György úgy válaszolt, hogy az Orbán-kormány idején a kisgazdapárt és Fidesz közti kapcsolatot felidézve nagy bátorság azt mondani, hogy most kaotikus állapotok vannak a koalícióban.
Navracsics Tibor arról is beszélt, hogy súlyos hiba volt közigazgatási államtitkári, és a helyettes államtitkári poszt megszüntetése, mert a szakállamtitkárok politikai kinevezettek, így főosztályvezetői szinten megáll a közigazgatási karrier.

Szilvásy György erre reagálva világossá tette, hogy nem tervezik a közigazgatási államtitkári poszt visszaállítását, mert a kormány célja a közigazgatási és a politikai államtitkári poszt kettősségének megszüntetése volt. Mint mondta, az Orbán-kormány időszakában kezdődött az a gyakorlat, hogy a közigazgatási államtitkárokat leváltják a ciklus elején, de szerinte természetes is, hogy ez a felső szintű szakpolitikai iránytói kör kormányokhoz kötődik.

A vitában egy kérdés kapcsán szóba került az új kormányzati negyed ügye is, amiről Navracsics Tibor azt mondta, szerinte a jelenlegi kormányzati épületek átszervezésével is meg lehetne oldani a kérdést, felhasználva például a Néprajzi Múzeum épületét is,. A fideszes politikus úgy vélte, a kormány mostani terveinek „vagyonkiárusító” jellege van. Szerinte az is megkérdőjelezi a beruházás értelmét, hogy a miniszterelnök nem költözne be, valamint kifogásolta azt is, hogy a kormány a nem akarja elfogadni a beruházás számvevőszéki vizsgálatáról szóló fideszes határozati javaslatot.

A kancelláriaminiszter erre válaszolva azt hangsúlyozta, hogy a kormányzati negyed megépítésétől 140 milliárdos megtakarítás várható, ezért vágnak bele. Szerinte az már tavaly is világos volt, hogy a miniszterelnök nem költözne az új negyedbe, ugyanis földművelésügyi minisztérium épületét nem akarják eladni, így ide elhelyezhető lenne a miniszterelnöki hivatal.

Felhívta a figyelmet arra, hogy a számvevőszék országgyűlési határozat nélkül is vizsgálhatja a beruházást, sőt a kormány a szervezetet bevonta a projekt előkészítésébe is. A Fidesz frakcióvezetője szerint azonban nem mindegy, hogy kormány által dominált szervezetbe vonják-e be a ÁSZ-t, vagy az maga vizsgálódhat.

A tárcatükör közpolitikai beszélgetéssorozat célja a magyar kormány szakmai tevékenységének és a tárcák működésének bemutatása. A mostani vita volt az utolsó alkalom ebben a félévben, a tárcatükör októberben folytatódik, többek között a környzetvédelmi, az oktatási, az egészségügyi és a pénzügyi tárca is vendég lesz.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.