Sólyom: Ismerjük meg hazánk természeti szépségeit

Hazánk természetvédelmi területei, nemzeti parkjai ismeretének fontosságára hívta fel a figyelmet Sólyom László köztársasági elnök vasárnap a Fertő-Hanság és Őrségi Nemzeti Parkban kezdett háromnapos látogatásának első napján. Sólyom elmondta: június 16-én találkozni fog az osztrák köztársasági elnökkel, és felveti a Rába-szennyezés ügyét.

MNO
2007. 05. 13. 15:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az államfő azután nyilatkozott, miután feleségével együtt sétát tett a Fertő-Hanság Nemzeti Parkhoz tartozó Nyirkai-Hany területen, és ellátogatott az Esterházy Madárvártához, mely a Magyar Ornitológusok Szövetsége tulajdonában áll, és amely a terület növény- és állatvilágával foglalkozó vizsgálatoknak ad helyet.

Sólyom László emlékeztetett arra: a Nyirkai-Hany terület nemrégen még szántó volt, mostanra azonban visszaállították az eredeti vízi világot. Kiemelte afelett érzett örömét, hogy a nemzeti park ezen részén elkezdődött a természeti terület eredeti visszaállítása. Ezt a területet az iskolások tízezrei látogatják, így megtanulják, hogy milyen értékei vannak a természetnek, és egyáltalán azt, hogy hazájuk hogyan is néz ki – tette hozzá.

Hangsúlyozta: itt is látszik az, miszerint kár, hogy csökkentik a természetvédelmi őröknek a számát. Hozzátette: mindig óriási öröm találkozni azokkal az emberekkel, akik természetvédelmi területen dolgoznak, akik az életüket teszik rá, hogy a táj minden rezdülését megismerjék. Hazánk ismeretének alapvető része, hogy ismerjük természetvédelmi területeinket – jelentette ki az államfő.

Sólyom László elmondta azt is: június 16-én találkozni fog az osztrák köztársasági elnökkel, és felveti a Rába-szennyezés ügyét.

A Fertő-Hanság Nemzeti Parkhoz tartozó Nyirkai-Hany területet 2006 októberében vették fel a ramsari jegyzékbe. A listára vétel állami garanciavállalást jelent a közel 434 hektáros terület természeti értékeinek megőrzésére. A jegyzékbe vétel az adott terület állapotának elismerése. Ugyanakkor a terület állapotának romlása azzal a következménnyel járhat, hogy leveszik a jegyzékről.

A Ramsari Egyezmény a vizes élőhelyek megőrzését, fenntartható hasznosítását törekszik elősegíteni. Az iráni Ramsarban 1971-ben 18 ország részvételével létrejött konvencióhoz Magyarország 1979-ben csatlakozott. Ma már 26 magyarországi terület tartozik a ramsari jegyzékbe összesen 204 ezer hektárral, köztük Gemenc, a Kis-Balaton, a Baradla, az Ipoly-völgy.

A Nyirkai-Hany terület különlegessége, hogy tőzeges talajú mocsári élőhely, amelyhez hasonló terület aránylag kevés szerepel a listán. A terület jellegzetessége, hogy eltart húszezer vízi madarat, köztük fészkelő nyári ludat, átvonuló vetési ludat és nagyliliket, továbbá a szárnyasok közül a gyakori előfordulású úszó récét, a ritkaságnak számító cigányrécét és a kis kárókatonát.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.