„Május elején az összes megkérdezett 27 százaléka szavazott volna a Fideszre (-2 százalékpont áprilishoz képest), és 21 százalék az MSZP-re (+1 százalékpont). A Fidesz támogatottsága tehát továbbra is egyértelműen nagyobb az MSZP-énél, de a korábban jelentősnek mondható előny mérséklődött.
A biztos szavazó pártválasztók csoportjában ugyanakkor nem történt elmozdulás az elmúlt hónaphoz képest: 51 százalék szavazna a Fideszre (-1 százalékpont), és 35 százalék az MSZP-re (-1 százalékpont), azaz a legnagyobb ellenzéki párt mintegy 16 százalékpontos előnye stabilnak mutatkozik” – derül ki a május 4. és 10. között végzet, 1004, véletlenszerűen kiválasztott felnőtt korú személy válaszából.
A kisebb parlamenti pártok közül az MDF az összes megkérdezett körében 5, a biztos szavazók körében 6 százalékot szerezne, míg az SZDSZ támogatottsága ebben a két dimenzióban 3, illetve 5 százalék. „E két kis párt egyike sem képes tehát arra, hogy stabilan és biztosan a parlamenti bejutási küszöb fölé tornázza támogatottságát” – állapítja meg a felmérés.
A Századvég és a Forsense közvélemény-kutatása szerint a megkérdezettek 65 százaléka állítja, hogy bizonyosan elmenne szavazni, ha vasárnap lennének a választások. A felmérés azzal is foglalkozik, milyen mértékben tartják alkalmasnak miniszterelnöknek a két nagy párt vezetőjét. A válaszok szerint Gyurcsány Ferencet a megkérdezettek 36, Orbán Viktort pedig 34 százaléka tartja alkalmasnak a kormányfői pozíció betöltésére. A kormányváltás szükségességét érintő kérdéssel kapcsolatosan a megkérdezettek 44 százaléka a jelenlegi kormány munkájának folytatását támogatja (-1 százalékpont áprilishoz képest), 42 százalék pedig kormányváltást kíván (ez megegyezik az áprilisi adattal).
A kutatás az Oroszországhoz fűződő viszonyt is érintette, így egyebek mellett felvetődött, hogy nem köteleződött-e el túlságosan hazánk Oroszország mellett különböző kérdésekben. „A májusi vizsgálat adatai alapján kitűnik, hogy az erre vonatkozó aggodalmakat a közvélemény többsége nem osztja, mindössze 28 százalék szerint túlzott az elköteleződés. Sőt, tízből három megkérdezett kifejezetten a szorosabb kapcsolatokat támogatná, további egyharmad pedig a jelenlegi kapcsolatok fenntartása mellett érvel” – olvasható a felmérésben, ami azzal is foglalkozik, hogy a gázvezeték-építés ügyében inkább az EU-s projektként megjelenített Nabucco melle állnak a kérdezettek (44 százalék), mint Oroszország projektjeként futtatott Kék Áramlat ellenében (18 százalék).
(MTI)
Norris egy magyar kedvencről beszélt, és ezt gondolja Piastri manőveréről
