A fiskális kiigazítás nyomán a gazdaság növekedése nem csak tovább lassult a tavalyi utolsó negyedévben mért 3,4 százalékhoz képest, és jócskán alulmúlta a 2006-os azonos időszak 4,7 százalékos ütemét, hanem egyenesen az utóbbi évtized leggyengébb első negyedévét zárta.
Az első negyedévben Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) mindössze 2,9 (a naptári hatást figyelembe véve 3,0) százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit.
Utoljára 1997-ben volt példa egyáltalán 3 százalék alatti negyedéves ütemre, akkor a leggyengébbre az első három hónap sikeredett 2,3 százalékos tempóval.
A legjobb január–márciusi GDP-értéket a polgári kormány idején, 2001-ben jegyezte fel a statisztika, akkor 6,6 százalékot mutatott.
Halasztódik a kamatcsökkentés
Bár a részletes bontás nem elérhető, kétségtelen, hogy a csökkenő fogyasztás (mind a háztartási, mind a közösségi) volt a GDP-növekedési lassulás fő mozgatórugója, ami az importadatokban már tükröződött, hangsúlyozza Ambrus Gábor, a 4Cast londoni elemzője. A fő kérdés, hogy a háztartások fogyasztási kiadásainak visszaesése elérte-e már a mélypontját, illetve a beruházások, különösen a vállalati beruházások hogyan alakultak.
A nettó export kedvező teljesítménye és a költségvetési kiigazítások miatti belső kereslet lanyhaságának témája az egész évet végigkísérheti, véli Nigel Rendell, a Calyon Bank londoni elemzője. Mutatkozik némi esély a kormányzati 2,2 százalékos éves átlagos GDP-növekedési előrejelzés felfelé módosítására is. Az elemző szerint a vártnál kedvezőbb jelentés csökkenti a piacon eluralkodott kamatcsökkentési optimizmust, mivel a növekedéslassulás nem olyan mértékű, hogy az MNB-nek már májusban kamatot kellene korrigálnia élénkítési megfontolások miatt. Emiatt a májusra várt első vágás egy-két hónappal későbbre tolódhat.
Lassuló ipari termelés
Az ipari termelésről nem ilyen kedvező adatok jöttek. Márciusban a volumen 0,6 százalékkal elmaradt az előző havi szinttől; a friss szám megegyezik a múlt heti előzetes adattal. A kedvező külső konjunktúra mellett a teljesítmény visszaesése meglepetésnek számít. Meglehetősen lagymatagon kezdte az évet az ipar, hiszen az első három hónap közül kettőben is zsugorodást jelzett havi alapon a Központi Statisztikai Hivatal. Ennek megfelelően a 12 havi növekedési adat is visszaesett: a decemberi 14,1 százalék után már csak 6,8 százalékos a naptárhatással kiigazított mérték.
Az éves mutató csökkenéséhez nemcsak az idei gyenge évkezdet járult hozzá, hanem a tavalyi erős indulás is, ami magas bázist eredményezett. A lendületvesztés azért érdekes, mert a külső környezet továbbra is igen kedvező, ami miatt azt lehetett sejteni, hogy az exportorientált szektort elkerülheti a gazdaságot érő általános lassulás. Egyelőre valószínűbbnek tűnik, hogy a kiigazítás által nem igazán befolyásolt szektor az év során magára talál valamelyest. Áprilisban például szinte biztosan emelkedik a 12 havi index, hiszen tavaly gyenge volt az év negyedik hónapja.
(Forrás: napi.hu, portfolio.hu)
Gólparadé Pakson, az utolsó pillanatban dőlt el a keleti rangadó
