A „reform” a nyugdíjasokra volt a legnagyobb hatással

Míg a nyugdíjasokra átlagosan 12 százalék körüli árszínvonal-emelkedés jutott az idén, addig az átlagos fogyasztóra 8,8 százalék körüli - derült ki a Napi Gazdaság mai számából. Az időskorúak fogyasztásából ugyanis az átlagosnál nagyobb mértékben veszi ki részét a lakhatás, az élelmiszerek, valamint a gyógyszerek, gyógyáruk, amelyek esetében számottevő áremelkedés volt tapasztalható a többi csoporthoz képest.

MNO
2007. 06. 14. 6:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ugyanakkor a nyugdíjasokat kevésbé érintette, hogy szigorították a gázár- (illetve távhőár-) támogatási rendszerben az igénylést, mivel javarészt jogosulttá váltak a kompenzációra.

Januárban csökkentették viszont a gyógyszerek egy jelentős körében a támogatás mértékét, melyet leginkább azok érezhetnek a zsebükön, akik továbbra is ragaszkodnak megszokott gyógyszereikhez. A patikai liberalizáció árletörő hatása azonban nem látszik, a márciustól induló havi árindexek ugyanis semmiben nem térnek el az egy évvel ezelőttitől. A burgonya és a zöldségfélék, valamint a kenyérféleségek, pékáruk árváltozása is kellemetlenül érinthette a nyugdíjasokat. Ráadásul az olcsóbb, ezért a nyugdíjasok körében népszerűbb baromfihúsok esetében a tavalyi, időnkénti árcsökkenést stabil emelkedés váltotta fel az idén.

A lap szerint, ha megmarad a mostani különbség a kétféle index között, akkor az év egészében 10 százalék körüli nyugdíjas-inflációval lehet számolni, vagyis a keresőkhöz hasonlóan a nyugdíjasok is több százalékpontos reálértékvesztéssel járulnak hozzá a megszorítás sikerességéhez.

(napi.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.