Csütörtökön hozza nyilvánosságra Budapesten a kormányoktól független Freedom House 29 országot értékelő éves jelentését. Az amerikai szervezet Magyarországról megállapítja: a demokrácia általános állapotát tekintve hazánk a 4–5. helyre csúszott vissza a rendszerváltó államok között. 1999-ben, amikor a Freedom House bevezette a maihoz hasonló módszertanát, még 2–3. volt Magyarország – írja a Népszabadság. Lengyelország esetében nagyobb a visszaesés: az elsőről az élcsoport utolsó, nyolcadik helyére zuhant vissza. Az élcsoport demokráciateljesítménye a 2007-es jelentés szerint az első helyen holtversenyben lévő Észtország és Szlovénia kivételével általában is visszacsúszott.
A demokratikus átalakulás 2006-ban találta szembe magát az eddigi legnagyobb kihívással – állapítja meg a jelentés hazánkkal kapcsolatban. A szeptemberi és októberi zavargás Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a hazugságokat beismerő beszéde kapcsán robbant ki, de a feszültség régebben lappangott: többek között az alapvető reformok többszöri elhalasztása, az állam központi szolgáltató szerepének túlerőltetése, a magán- és a civil szféra helyett az államra való túlzott támaszkodás miatt. Az 1-től 5-ig terjedő skálán, ahol az alacsonyabb osztályzat a jobb, 2-esről 2,25-re romlott a demokratikus kormányzás megítélése.
Az amerikai szervezet szerint a kormány rosszul kezelte a megmozdulásokat, az ellenzék többsége pedig felelőtlenül viselkedett. A választási folyamat osztályzata 1,25-ről 1,75-re esett vissza – írja a lap. A felelősséget itt is együtt viselik a felek: törvénytelen és etikátlan módszerekkel kampányoltak, illetve az ellenzék egy része a képviseleti demokrácia helyett az utcai demonstrációkat, a megfélemlítést favorizálta.
Negyed ponttal, 1,5-re romlott a civil szféra teljesítménye, mert a pártok itt is megpróbálták kiterjeszteni befolyásukat, és megerősödtek a nem szabadelvű demokratikus nézetek. A független média változatlanul 2,5-öt érdemelt ki – az újságírók felkészültek, magas színvonalon dolgoznak, de erre a szférára is jellemző a politikai megosztottság.
A helyi önkormányzatok megtartották eddigi 2,25-ös, a bírósági függetlenség pedig az 1,75-ös jegyét. A legrosszabb osztályzatot, egy változatlan 3-ast a korrupció elleni harc érdemelte ki: a törvények rendben vannak, de be kellene őket tartatni.
(Népszabadság)
„Arcátlanság azt állítani, hogy Ukrajna áll legközelebb az EU-tagsághoz”
