Nehéz tanéven van túl a magyar közoktatás – mondta Hiller István oktatási és kulturális miniszter a pedagógusnap alkalmából tartott ünnepségen. A pedagógus-túlképzés és gyermekek számának csökkenése halaszthatatlan beavatkozást követelt – mondta az iskolabezárásokról, hozzátéve: a meghozott intézkedések szükségesek voltak, s hasonló jellegűekre az elkövetkező években már nem kell számítani. Az várható, hogy stabilabbá és vonzóbbá teszik a pedagóguspályát, s a magyar közoktatást – ígérte.
Hiller államtitkára, Arató Gergely ugyanakkor egy nappal ezelőtt a kistelepülések szövetségének ülésén arról beszélt: további iskolabezárások várhatók, az elaprózott oktatási rendszer nem finanszírozható, hosszú távon nem tartható fenn és nem is nyújt megfelelő minőséget, színvonalat.
– Túl sok az intézmény – tette hozzá az Oktatási és Kulturális Minisztérium államtitkára.
Demszky Gábor főpolgármester a szakképző iskolák bezárásáról szólva elmondta, hogy az átszervezéseket a megtakarítási szempontokon túl az új struktúra kialakítása vezérelte. A reform az integrációval nem zárult le, új Térségi Integrált Szakképző Központok (TISZK) létesülnek. Az észak-pesti területet lefedő TISZK várhatóan szeptemberben nyitja meg kapuit.
Az intézkedésekkel nem leépéítenek, hanem építenek – állította a főpolgármester. A főváros első embere beszámolt a közgyűlés előző napi döntéseiről is. Ezek értelmében Budapest 7 milliárdra pályázik új TISZK-ek létesítésére, s további 4 milliárd forintot pedig az iskolák akadálymentesítésére szeretnének elnyerni.
Az ünnepségen Eötvös József-, Tessedik Sámuel-díjakat, Arany Katedra Emlékplakettet és Pedagógus Szolgálati Emlékérmet adott át a miniszter a kiemelkedő pedagógusi munka elismeréseként. A főváros oktatásáért végzett munka elismeréseként Pro Scholis Urbis-díjat, ezenkívül emléklapokat adtak át.
A tanárok tüntetéssel ünnepelnek
Tüntetéssel „ünnepli” ma a Pedagógusok Szakszervezete a pedagógusok napját. A jeles nap keserű: a tanárok, tanítók fizetése 8-10 százalékkal csökkent, a tanév végén pedig 15 ezer körüli álláshely szűnik meg. A szakmai rész sincs rendben: hiányzik a visszajelzés és a továbbképzés.
Szakmai indokok helyett most is a pénz szabja meg a változtatások menetét – így látja legalábbis a Pedagógusok Szakszervezete, amelynek fővárosi tagozata ezért ma délután öt órára tüntetésre hívja a tanárokat és tanítókat az Akadémia épülete elé.
Csupán a fővárosban ezer, országosan pedig 15 ezer tanári álláshely szűnik meg ezen a nyáron. Budapesten leginkább a szakközépiskolák pedagógusainak kell tartaniuk munkahelyük elveszítésétől – 19 szakképző intézményt zárnak be –, vidéken viszont az általános iskolák felső tagozatain tanítók félthetik leginkább állásukat. A demográfiai apály ugyanis most éri el a felső tagozatot, ráadásul az intézménytársulások is leginkább ezt a fokozatot érintik (az alsó tagozatok maradnak helyben, a felső tagozatokat összevonják, ha nincs kellő számú diák).
A nyári iskolabezárási szezon azonban csak az egyik oka a létszámleépítésnek: komoly hatással bír a szeptembertől kezdődő heti kétórás kötelező óraszámemelés is. Ha ugyanis egy pedagógusnak több órát kell megtartania, akkor kevesebb tanár is elegendő a tanításhoz.
(MTI, Népszabadság)
Halálos légicsapás érte Ukrajnát: senkit sem kímélt az orosz tüzérség
