Nagy Gábor Tamás fideszes politikus a budapesti Moszkva tér rekonstrukciójával kapcsolatban tett fel kérdést Kóka János gazdasági és közlekedési miniszternek. Az ellenzéki képviselő rámutatott: a 2006-es önkormányzati választásokon jelöltként Kóka János tette kampánytémává a tér rendezését, amikor arról beszélt, hogy a terület rekonstrukciója bekerült a Nemzeti Fejlesztési Tervbe.
Kóka János válaszában hangsúlyozta: a minisztérium nem illetékes a fővárosi tér rendezésében. A Moszkva tér felújítása polgármesterként Nagy Gábor Tamás felelőssége.
A fideszes politikus felszólalása után egy homokórát adott át a miniszternek, azzal az üzenettel, hogy a visszaszámlálás már megkezdődött a kérdésben.
Firtl Mátyás (KDNP) a Győr-Gönyü országos közforgalmú kikötő megépítését sürgette felszólalásában, rámutatva arra, hogy immár negyedszer írtak ki pályázatot a komplexum megépítésére. Ha a mostani kiírás is sikertelen lesz, akkor jelentős uniós forrástól – a beruházás költségeinek 75 százalékától – eshet el az ország, hiszen a terveknek 2008 nyaráig meg kellene valósulniuk – tette hozzá.
Kovács Kálmán, a környezetvédelmi és vízügyi minisztérium államtitkára válaszában kiemelte, hogy június 22-én várhatóan eredményt hirdetnek, ezt követően pedig még időben megköthetik a szerződést. Az államtitkár szerint 2008 július végéig elkészülhet a kikötő.
Herényi Károly MDF-es politikus a Manager Magazinban megjelent számlaüggyel kapcsolatban tett fel kérdést a pénzügyminiszternek. A Kóka János által bemutatott éttermi számla hitelességét a képviselő szerint többen megkérdőjelezték. Herényi Károly hangsúlyozta, hogy habár a felmutatott irat fejléce számlának látszott, más részeiben inkább nyugtára hasonlított. A politikus abban a kérdésben várt választ a pénzügyminisztertől, hogy hiteles vagy nem a Kóka János által bemutatott irat, illetve számláról vagy nyugtáról van-e szó.
Veres János pénzügyminiszter idézte az áfa-törvényt és elmondta: négy eset lehetséges, amelyek szerint számlát, egyszerűsített számlát és nyugtát is lehet adni különböző feltételek teljesülése mellett. A tárcavezető hangsúlyozta, hogy a magyar adóhivatal nem fog sem ellenzéki, sem kormánypárti politikai nyomásra ellenőrzést folytatni.
Arra a felvetésre, hogy újságírók más felépítésű számlát kaptak ugyanabban az étteremben, amelynek számláját a miniszter bemutatatta, Veres János azt mondta: nem tudja, hogy hány számlaadó szerkezet működik a vendéglátó helyen.
Jauernik István szocialista politikus arról tett fel kérdést, hogy várhat-e Magyarország uniós segítséget a 2006-os árvíz kárenyhítésével kapcsolatban.
Ujhelyi István önkormányzati és területfejlesztési államtitkár elmondta, hogy hamarosan aláírják a szerződést az uniós segítségről. Magyarország mintegy négymilliárd forintot kap
kárenyhítésre az Európai Unió szolidaritási alapjából – tette hozzá.
Mikola István (Fidesz) arról kérdezte az egészségügyi minisztert, hogy mi a véleménye az egészségbiztosítási rendszerről szóló MSZP-s javaslatról. Az ellenzéki képviselő szerint a tervezett hét regionális egészségbiztosítási szerv országos lefedettséget érhet el, később pedig a magántársaságok többségi tulajdont szerezhetnek bennük.
Horváth Ágnes miniszter szerint nem csapdáról és nem cselről van szó, hanem arról, hogy mitől lesz jobb a mostani rendszer.
Lanczendorfer Erzsébet (KDNP) a rosszindulatú daganatos és leukémiás gyermekek szüleinek útiköltség-térítésével kapcsolatban azt kérdezte a szakminisztertől, hogy megkaphatják-e az érintettek az APEH-tarifa szerint érvényes összeget.
Horváth Ágnes válaszában elmondta, hogy 2007. július elsejétől 21 forintot kap a biztosított kilométerenként, ez az összeg fedezi egy átlagos autó fogyasztását.
Hankó Faragó Miklós liberális képviselő a Nemzetközi Büntető Bíróság statútumáról kérdezte az igazságügyi és rendészeti minisztert. A hágai testület a legsúlyosabb nemzetközi bűncselekmények elkövetőit vonja felelősségre – mondta az SZDSZ-es politikus.
Takács Albert válaszában hangsúlyozta: a nemzetközi büntetőbíróság 2002-ben életbe lépett statútuma Magyarország számára is kötelező. Ahhoz azonban alkotmánymódosításra van szükség, hogy ebben a kérdésben törvény szülessen – tette hozzá.
Herbály Imre szocialista politikus a mezőgazdasági többletkészletezéssel kapcsolatban arra a kérdésre kereste a választ, hogy van-e az Európai Bizottsággal folytatott tárgyalásoknak eredménye. A képviselő emlékeztetett, hogy több tagállamnak büntetést kellett fizetnie a készletek felhalmozása miatt.
Gőgös Zoltán, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára elmondta, hogy 2005-ben a bizottság 95,9 millió euró befizetésére kötelezte Magyarországot. A szakértői egyeztetések eredményeként azonban, a szintén 2004-ben csatlakozott kilenc másik országgal ellentétben Magyarországnak nem kell bírságot fizetnie.
MTI
Súlyos balesetek miatt félbeszakították a VIII. Dagonya Extrém Fesztivált
