A Berlinben tartózkodó államfő szerdán magyar újságírók előtt hangsúlyozta, hogy a költségvetési törvényben eddig is szerepelt a vizitdíj, s voltaképpen „egészen apró, technikai jellegű változás„ történt. Összességében csak annyi történt, hogy megváltoztatták azt a módot, ahogyan a vizitdíj visszatérítését szabályozzák. Néhány szó változott csupán – mondta a köztársasági elnök, hangsúlyozva: a módosítás egyáltalán nem érinti azt a kérdést, hogy a vizitdíj kérdésében lehet-e vagy nem népszavazást tartani. „Abszolút nem értem, hogy mi a probléma” – jelentette ki az államfő.
Egy kérdésre válaszolva – amely szerint az aláírással egyes vélemények szerint ellehetetlenítette volna a népszavazás megtartását – Sólyom László tájékoztatott: az ilyen vélemények csakis a tudatlanságból eredhetnek. „El kell olvasni azt a jogszabályt, amelyet aláírtam„ – hangsúlyozta az elnök, utalva arra, hogy az a költségvetési törvénynek egy módosítása. A vizitdíjjal kapcsolatban a korábbiakhoz képest csupán a visszatérítés módja változott. Az önkormányzatok ugyanis visszaadják a vizitdíjat azoknak, akik több mint húsz alkalommal voltak orvosnál, s a húsz felett már nem kellene fizetni. Tisztán technikai jellegű módosításról van szó, amely egyáltalán nem érinti egy esetleges, a vizitdíjról való népszavazás kérdését – hangsúlyozta Sólyom László.
A két államfő a legmagasabb szintre emelné a kapcsolatokat
A magyar és a német államfő találkozójukon egyetértett abban, hogy a két ország közötti kapcsolatokat a legmagasabb szintre kell emelni. Ezt hangsúlyozta Sólyom László szerdán Berlinben magyar újságírók előtt azután, hogy az elnöki rezidencián, a Bellevue kastélyban előbb plenáris, majd négyszemközti megbeszélését folytatott német kollégájával, Horst Köhlerrel. A köztársasági elnök értékelése szerint rendkívül jó a helyzet gazdasági téren, továbbá a szellemi kapcsolatok terén, s a politikai kapcsolatokat is hasonló intenzitással kell erősíteni.
A tárgyalásokon a felek áttekintették az Európai Unió jövőjét, az alkotmányozás sorsát. Mind Magyarország, mind Németország fontosnak tekinti, hogy az eddig elért eredményekből, a jelenlegi alkotmányos szerződés lényegéből semmit ne engedjenek.
(MTI)
„Arcátlanság azt állítani, hogy Ukrajna áll legközelebb az EU-tagsághoz”
