A magyar politika az egyik legmozgalmasabb és leghektikusabb évet hagyta maga mögött, hiszen olyan még nem történt, hogy a választások során szerzett politikai tőkét ilyen gyorsan és hatékonyan erodálja a miniszterelnök és a mögötte álló politikai erő – mondta el Stumpf István, a Századvég elnöke a kötet pénteki budapesti bemutatóján.
Gyurcsány Ferenc felélte politikai erőforrásait, megcsappant a nélkülözhetetlenségébe vetett hit itthon és külföldön is – tette hozzá. Az Orbán-kormány kancelláriaminisztere ugyanakkor úgy vélte: a több mint 600 oldalas kötet többek között azt próbálja bemutatni, hogy új hatalmi szerkezet intézményesült Magyarországon, soha nem látott hatalmi lehetőséghez jutott a miniszterelnök, nem egyszerűen a politikailag, de jogilag is, hiszen szervezeti és személyi értelemben bármit megtehet a magyar közigazgatásban.
Vagy olyan mértékben fogy el a kormányfő körüli bizalom, hogy az MSZP miniszterelnök cserét hajt végre fél éven belül, vagy pedig Gyurcsány Ferenc radikális kormányátalakítással próbálja dinamizálni a helyzetet – válaszolt kérdésre Stumpf, aki nem osztja azokat az elképzeléseket, hogy ősszel rendkívüli választás lesz Magyarországon, de azt gondolja, hogy a mai helyzet feloldása mégis ez lehetne. A rendkívüli választásokkal nem erodálódna tovább a szocialisták szavazótábora, és lehetőség lenne új nemzeti kiegyezésre is – tette hozzá.
A Századvég Alapítvány elnöke kérdésre válaszolva azt mondta: látnak törekvést arra, hogy az ellenzék saját programmal lépjen színre, de a jelenlegi helyzetben nem azt tartaná megoldásnak, hogy a Fidesz részletesen kidolgozott alternatív kormányprogrammal álljon elő. Ugyanakkor hozzátette: örül annak, hogy a Fidesz a Jövőnk vitairat elkészítésével már nem csak két dimenzióban, adó- és járulékcsökkentésben gondolkodik.
G. Fodor Gábor, a kötet egyik szerkesztője arról beszélt, hogy egy tanulmányban a miniszterelnök politikafelfogásának értelmezésére is vállalkoznak. A szerzők többek között arra jutnak, hogy a kormány és a miniszterelnök előfeltevései, illetve a parlamentáris demokrácia felfogása között éles feszültség van: a kormányfő parlamentáris reformdiktatúrát hajt végre, a kormányzás „pantomim tevékenységgé züllik”, a miniszterelnök pedig túllép a demokratikus politika keretein. Mintha a kormányzás karikatúrájával állnánk szemben – fogalmazott G. Fodor.
Rövid volt az orgoványi ámokfutás
