Szocialista kampánymunka a helyi vidékfejlesztési irodák pályázatáért?

A helyi vidékfejlesztési iroda cím odaítélésről kérdezték az ellenzéki képviselők a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumot hétfőn az Országgyűlésben az interpellációk között.

MNO
2007. 06. 18. 14:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rácz Róbert (Fidesz) azt mondta: Hajdú-Bihar megyében kivétel nélkül olyanok nyerték a helyi vidékfejlesztési irodára kiírt pályázatot, akik valamilyen szocialista párti kampánymunkában vettek részt, az MSZP-t szolgálják, nem a vidékfejlesztés ügyét.

Emlékeztetett rá, hogy a szaktárca 2007 februárjában írt ki pályázatot helyi vidékfejlesztési iroda cím elnyerésére, a pályázat célja az volt, hogy ezek a szervezetek katalizátorként vegyenek részt a helyi közösség vidékfejlesztési elképzeléseinek megvalósításában.

Gőgös Zoltán, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkár válaszában elmondta: az Európai Unióval egyeztetett, teljesen korrekt pályázat után választották ki az irodákat. Az államtitkár közölte: arról van szó, hogy az ellenzéki képviselők szerint olyan ember nem végezhet munkát a vidékfejlesztés területén, aki bármilyen módon kötődik a baloldalhoz. Ez messze túlmegy minden demokratikus felfogáson – fűzte hozzá.

Az ellenzéki politikus a választ nem fogadta el, a T. Ház azonban igen.

Gyenesei István független képviselő azt mondta: Nagyatádon és Barcson többemeletes társasházak erkélyeire praktikus okokból a lakások kis keresetű tulajdonosai redőnyt szereltettek, a gázszolgáltató azonban felszólította őket a redőnyök eltávolítására, mert a fűtőkészülékek oxigénhiányosan üzemelhetnek. Hozzátette: szakértők szerint megfelelő a szellőzés, mivel a redőnyök felszerelése után tíz centiméteres nyílás marad.

Kóka János gazdasági miniszter közölte: az emberi élet és a vagyon védelméről van szó. A tíz centiméteres nyílás elméletileg elég lehet a megfelelő szellőzéshez, de ezeket a lakásokat úgy alakították át egyedi gázfűtésűvé, hogy kémény hiányában a zárt égésű készülékek égéstermékét az erkélyekre vezették ki – mutatott rá.

A választ a képviselő nem fogadta el, az Országgyűlés igen.

Mesterházy Attila (MSZP) azt tudakolta, milyen megoldást látnak a nagy múltú fővárosi sportegyesületek problémáinak orvoslására.

Ujhelyi István, a sportért felelős Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium államtitkára egyetértett azzal, hogy nehéz helyzetben vannak ezek a sportegyesületek, de az állam nem tudja hosszú távon vállalni a fenntartásukat. Úgy vélte, az államnak fokozatosan, lassan kell kivonulni a finanszírozásból.

A kormánypárti politikus a választ elfogadta.

Simicskó István és Soltész Miklós (mindketten KDNP) szerint a fegyveres és rendészeti szerveknél dolgozók szolgálati idejében el kell ismerni a szakmunkásképzést biztosító szakközépiskolai éveket. Mint elmondták, ezt a Legfelsőbb Bíróság (LB) döntése szerint el kellene ismerni.

Takács Albert igazságügyi és rendészeti miniszter válaszában közölte: ebben a kérdésben az LB döntése sem egyértelmű, ezért az ellentmondások feloldására jogegységi eljárást kezdeményezett a bíróság elnökénél.

A képviselők a választ nem fogadták el, az Országgyűlés igen.

Manninger Jenő (Fidesz) arról beszélt, hogy a helyi vidékfejlesztési irodák működtetésére kiírt pályázatokon az nyert, „aki legközelebb állt a párthoz, aki jó cimbora volt”. Zala megyei példákat említetve felháborítónak nevezte az eljárásmódot, hogy – mint mondta – a szocialisták saját embereiket helyezik pozícióba.

Hogyan fogják így az uniós pénzeket a térség, és nem az MSZP-s leváltott képviselők felzárkóztatására fordítani? – kérdezte Manninger Jenő.

Gőgös Zoltán, az FVM államtitkára válaszában közölte: a vidékfejlesztési irodák nem rendelkeznek források felett, koordinációs szerepük lesz. Megjegyezte: kénytelenek a vidékfejlesztési programot olyanokkal végrehajtatni, akik legalább hisznek benne, olyanokkal ugyanis nem tudják, akik helyből elutasítják azt. Szavait az ellenzéki képviselők felháborodással fogadták.

Az államtitkári választ nem fogadta el az interpelláló képviselő, a parlament többsége azonban megszavazta.

Karsai Péter (MDF) a falopások ellen emelt szót. Mint mondta, becslések szerint idén két és félszer több fát loptak, mint tavaly. Emellett a kint hagyott műszaki felszerelések, fémből készült eszközök, az öntöző és elektromos berendezések is szabad prédái a tolvajoknak, és ez gátja az egyébként is csökkent lehetőségekkel bíró mezőgazdasági fejlődésnek. A képviselő arra kért választ, milyen hatékonysággal működnek a rendőri szervek ezekben az esetekben.

Az igazságügyi és rendészeti miniszter válaszában elmondta: amit hatósági eljárásban, jogalkotásban és ennek feltételeiben meg lehetett teremteni, azt megtették, ennek a bűncselekmény fajtának a visszaszorításához alkalmas eszközök rendelkezésre állnak. Takács Albert kitért arra, hogy 2005 óta stagnálnak a lopási adatok és a felderítési arány is.

Az ellenzéki képviselő nem fogadta el a miniszteri választ, a parlament azonban igen.

Horváth István és Potápi Árpád (Fidesz) közösen benyújtott interpellációjukban szintén a helyi fejlesztési irodák üzemeltetésére kiírt pályázat kiválasztási módszerét kifogásolták.

„Vajon miért hiszi a szocialista párt, hogy az unió tulajdonképpen nem is az ország felzárkóztatására, hanem párthálózat építésére, pártemberek finanszírozására adja a pénzt?” – kérdezték, több Tolna megyei kistérség példáját is megemlítve.

Gőgös Zoltán megismételte: a forráselosztásban nem a helyi iroda dönt. Közölte, hogy szeptemberben felülvizsgálják az irodák működését. Ha nem működik a rendszer, akkor biztos, hogy lépni fognak – tette hozzá.

Az interpelláló képviselők nem, de az Országgyűlés többsége elfogadta a választ.

MTI

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.