A Magyar Szocialista Párt választmánya támogatja az SZDSZ-szel kötendő koalíciós megállapodás kiegészítését – jelentette be Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Simon Gábor választmányi elnök a testület ülését követő sajtótájékoztatón.
„A koalíciós megállapodás aláírásra van ítélve„ – mondta Gyurcsány Ferenc. A szocialisták választmányi ülésén a 172 jelen lévő közül csak egy tartózkodott, a többiek megszavazták a kiegészítést.
A miniszterelnök azt is bejelentette, hogy rendelkezik a megállapodás aláírásához szükséges felhatalmazással, nem lát politikai irányváltási szándékot a választmányban, a testület és a párt elnöksége is támogatja a kormányzati politika folytatását, valamint az egészségbiztosítási rendszer átalakítását.
Korábbi sajtóhírek még komoly vitával számoltak a válaszmányi ülésen a több-biztosítós rendszerre való áttéréssel kapcsolatosan. A sajtó számára kezdettől fogva nem nyilvános eseményről és a valószínűsíthető vitáról eddig még nem szivárogtak ki információk.
Az SZDSZ-ben egyszerűbben ment a dolog
Elfogadta a koalíciós megállapodás tervezetét az SZDSZ Országos Tanácsa – jelentette be Gulyás József, a testület elnöke Horn Gábor ügyvivővel és Horváth Ágnes egészségügyi miniszterrel tartott sajtóértekezletén. A tanács egy tartózkodással fogadta el a tervezetet – mondta Horn Gábor.
A politikus hangsúlyozta: azt javasolják, hogy a kiegészítést ne csak a pártelnökök, hanem a frakcióvezetők is írják alá annak érdekében, hogy megmutassák: nemcsak a kormány, hanem a képviselőcsoportok is elkötelezettek a reformok folytatásában.
Nem kapnak menedzsment-jogot és állami kárpótlást a biztosítótársaságok
A választmány tagjai közleményükben deklarálták , hogy ”támogatják a kölcsönös szolidaritás elvén működő, nemzeti kockázatközösséget felvállaló társadalombiztosítást, amely az egy biztosító – több regionális pénztár elvet vallja. Elfogadhatónak tartják, hogy a magántőke bevonása ellenőrzött módon megtörténjen, azonban ez nem járhat azzal, hogy a befektetők többségi tulajdont és menedzsment-jogokat szerezhessenek a biztosítópénztárakban„.
A miniszterelnök leszögezte azt is, hogy a kormánynak ”esze ágában sincs„ profitgaranciát adni az egészségpénztáraknak. A tervezett egészségbiztosítóknak saját garancialapjaikból kell az esetleges veszteségeiket pótolni, nem az államnak kell garanciát vállalnia – jelentette ki Horváth Ágnes egészségügyi miniszter is a szabad demokraták tanácskozása után.
Az állami garancia kérdése azt követően lett ilyen hangsúlyos, hogy Paál Zoltán, a Generali-Providencia Biztosító Zrt. ügyvezető igazgatója a héten a tárcával folytatott egyeztetés után úgy nyilatkozott, hogy egyelőre csak szóbeli ígéretet kaptak arra vonatkozólag, ha az egész piac veszteséges lenne a több biztosítós rendszer bevezetése után, akkor az állam támogatást nyújtana a biztosítóknak.
A melléklet
A szerződés melléklete azt is tartalmazza, hogy új pénztárak 6-12 hónapos átmeneti időszakban tehetnek ajánlatot valamennyi biztosítottnak, vagyis ebben az időszakban versenghetnének a betegekért. Akik nem választottak biztosítót, automatikusan a régiójukban működő pénztárhoz kerülnek.
A törvényalkotás megtörténik a következő hat hónapban, az új törvény január 1-én hatályba léphet, ezt követően – még nem tudni mennyi időn belül – létrejöhetnek az egészségbiztosítási pénztárak. A teljes átalakulás befejezése 2008 vége, 2009 eleje.
Bekerül a mellékletbe a közoktatási szegregáció elleni fellépés, a szakképzési reform folytatása, a nyugdíjak értékállósága, a szociálpolitikai reform, a munkanélküliek motiválásának eszközei, valamint a pártfinanszírozás átláthatósága is.
Az SZDSZ javaslatára a koalíciós megállapodásban rögzítik az adócentralizációt, a kis- és középvállalkozások, valamint a kutatás-fejlesztés támogatását; az oktatásban meghozandó intézkedéseket, a nyugdíjrendszer és a szociális szolgáltatások átalakítását.
A környezetvédelmet mindkét párt stratégiai kérdésnek tekinti, közös javaslatot terjesztenek az Országgyűlés elé a pártok kampányfinanszírozásáról, egyetértenek az egyház és állam szétválasztásában, valamint szakmai munkacsoportot alakítanak a múlt lezáratlan kérdéseinek tisztázása érdekében.
(mti, MNO)
Újabb másodfokú riasztásokat adtak ki, ismét pusztító zivatarokra számítanak
