Támogatja az MSZP-választmány a nyereségorientált biztosítók rendszerét

Az MSZP választmánya támogatja a koalíciós szerződés módosítását. Az elmúlt 17 év legnagyobb történelmi tettének nevezte Gyurcsány Ferenc a nyereségorientált biztosítók rendszerének bevezetését. A miniszterelnök nem lát politikai irányváltási szándékot a pártban. Időközben az SZDSZ Országos Tanácsa is elfogadta az új szerződést. •A Fidesz bízik abban, hogy a szocialisták hazafiként viselkednek

MNO
2007. 06. 30. 18:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Szocialista Párt választmánya támogatja az SZDSZ-szel kötendő koalíciós megállapodás kiegészítését – jelentette be Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Simon Gábor választmányi elnök a testület ülését követő sajtótájékoztatón.

„A koalíciós megállapodás aláírásra van ítélve„ – mondta Gyurcsány Ferenc. A szocialisták választmányi ülésén a 172 jelen lévő közül csak egy tartózkodott, a többiek megszavazták a kiegészítést.

A miniszterelnök azt is bejelentette, hogy rendelkezik a megállapodás aláírásához szükséges felhatalmazással, nem lát politikai irányváltási szándékot a választmányban, a testület és a párt elnöksége is támogatja a kormányzati politika folytatását, valamint az egészségbiztosítási rendszer átalakítását.

Korábbi sajtóhírek még komoly vitával számoltak a válaszmányi ülésen a több-biztosítós rendszerre való áttéréssel kapcsolatosan. A sajtó számára kezdettől fogva nem nyilvános eseményről és a valószínűsíthető vitáról eddig még nem szivárogtak ki információk.

Az SZDSZ-ben egyszerűbben ment a dolog

Elfogadta a koalíciós megállapodás tervezetét az SZDSZ Országos Tanácsa – jelentette be Gulyás József, a testület elnöke Horn Gábor ügyvivővel és Horváth Ágnes egészségügyi miniszterrel tartott sajtóértekezletén. A tanács egy tartózkodással fogadta el a tervezetet – mondta Horn Gábor.

A politikus hangsúlyozta: azt javasolják, hogy a kiegészítést ne csak a pártelnökök, hanem a frakcióvezetők is írják alá annak érdekében, hogy megmutassák: nemcsak a kormány, hanem a képviselőcsoportok is elkötelezettek a reformok folytatásában.

Nem kapnak menedzsment-jogot és állami kárpótlást a biztosítótársaságok

A választmány tagjai közleményükben deklarálták , hogy ”támogatják a kölcsönös szolidaritás elvén működő, nemzeti kockázatközösséget felvállaló társadalombiztosítást, amely az egy biztosító – több regionális pénztár elvet vallja. Elfogadhatónak tartják, hogy a magántőke bevonása ellenőrzött módon megtörténjen, azonban ez nem járhat azzal, hogy a befektetők többségi tulajdont és menedzsment-jogokat szerezhessenek a biztosítópénztárakban„.

A miniszterelnök leszögezte azt is, hogy a kormánynak ”esze ágában sincs„ profitgaranciát adni az egészségpénztáraknak. A tervezett egészségbiztosítóknak saját garancialapjaikból kell az esetleges veszteségeiket pótolni, nem az államnak kell garanciát vállalnia – jelentette ki Horváth Ágnes egészségügyi miniszter is a szabad demokraták tanácskozása után.

Az állami garancia kérdése azt követően lett ilyen hangsúlyos, hogy Paál Zoltán, a Generali-Providencia Biztosító Zrt. ügyvezető igazgatója a héten a tárcával folytatott egyeztetés után úgy nyilatkozott, hogy egyelőre csak szóbeli ígéretet kaptak arra vonatkozólag, ha az egész piac veszteséges lenne a több biztosítós rendszer bevezetése után, akkor az állam támogatást nyújtana a biztosítóknak.

A melléklet

A szerződés melléklete azt is tartalmazza, hogy új pénztárak 6-12 hónapos átmeneti időszakban tehetnek ajánlatot valamennyi biztosítottnak, vagyis ebben az időszakban versenghetnének a betegekért. Akik nem választottak biztosítót, automatikusan a régiójukban működő pénztárhoz kerülnek.

A törvényalkotás megtörténik a következő hat hónapban, az új törvény január 1-én hatályba léphet, ezt követően – még nem tudni mennyi időn belül – létrejöhetnek az egészségbiztosítási pénztárak. A teljes átalakulás befejezése 2008 vége, 2009 eleje.

Bekerül a mellékletbe a közoktatási szegregáció elleni fellépés, a szakképzési reform folytatása, a nyugdíjak értékállósága, a szociálpolitikai reform, a munkanélküliek motiválásának eszközei, valamint a pártfinanszírozás átláthatósága is.

Az SZDSZ javaslatára a koalíciós megállapodásban rögzítik az adócentralizációt, a kis- és középvállalkozások, valamint a kutatás-fejlesztés támogatását; az oktatásban meghozandó intézkedéseket, a nyugdíjrendszer és a szociális szolgáltatások átalakítását.

A környezetvédelmet mindkét párt stratégiai kérdésnek tekinti, közös javaslatot terjesztenek az Országgyűlés elé a pártok kampányfinanszírozásáról, egyetértenek az egyház és állam szétválasztásában, valamint szakmai munkacsoportot alakítanak a múlt lezáratlan kérdéseinek tisztázása érdekében.


(mti, MNO)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.