TGM: állandó nyomás alatt kell tartani a kormányt + Képriport

Tüntetéssel „ünnepelte” az 55. pedagógusnapot a Pedagógusok Szakszervezete. Az Akadémia épülete előtt tartott demonstrációra mindössze néhány tucat ember érkezett. A felszólalók tűrhetetlennek és antidemokratikusnak nevezték a kormányzati reformpolitikát, nem csupán a közoktatással, hanem például a egészségüggyel, a közigazgatás átalakításával kapcsolatban is. • Hiller beszéddel, a tanárok tüntetéssel ünnepelnek

Néző László
2007. 06. 01. 16:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pedagógusok szakszervezete tiltakozó demonstrációt szervezett az 55. pedagógusnap alkalmából. A néhány tucat résztvevő előtt Varga László, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke ébresztőt kiáltott a társadalomnak. Azt mondta, a tanároknak elegük van abból, hogy rabszolgáknak nézik őket, s mint fogalmazott, az ókorban is rabszolgák voltak a pedagógusok, de ők legalább jól voltak tartva. Varga szerint ez a közoktatási reform sokkal inkább deform, ész nélküli átalakítás.

Varga László szerint nem igaz, amit a kormány állít, hogy túl sok a pedagógus. A kormány azzal indokolja az átalakításokat, hogy egy jobb, nagyobb esélyeket teremtő közoktatásra van szükség. Ezzel a Pedagógusok Szakszervezete is egyetért, de azt gondolják, hogy ezekkel a módszerekkel ez a cél nem érhető el. Azok az intézkedések, amelyek reánk várnak, azt eredményezik, hogy a 10-15 év múlva aktív korba kerülő állampolgárok nem tudnak majd élni a demokrácia lehetőségeivel, s ez az igazi veszély. Aki a ma iskoláját tönkreteszi, a jövő társadalmát teszi tönkre – mondta Varga László.

Ez a politika tűrhetetlen és elviselhetetlen

A demonstráción felszólalt a közismert filozófus, Tamás Gáspár Miklós is, aki szintén kritizálta a kormány reformnak nevezett intézkedéseit. Többek között a szakoktatás megszüntetését is, ami szerinte azt jelenti, hogy modern rabszolgaságot akarnak létrehozni, tudás és képzettség nélküli emberekkel.

Az, hogy a pedagógusokat arra akarják kényszeríteni, hogy kiváljanak az oktatás rendszeréből, azt mutatja, mennyire felbátorodott a tőke, s az érdekeit kiszolgáló kormány – jelentette ki TGM.

A filozófus szerint mindaz az ellenállási forma, amit tapasztalunk az országban, csak jelképes és délibábos. Amíg csak néhány tucat ember áll ki a térre,a tőke egyre jobban felbátorodik majd. A filozófus hozzátette: az is igaz, hogy ha százezer ember tüntet, az pedig pánikreakciókat vált ki a tőkéből és a kormányból. TGM szerint az a megoldás, ha állandó nyomás alatt tartjuk a kormányzatot, s nem engedjük meg, hogy az apátia, a reménytelenség oltsa ki ellenállásunkat.

TGM azt mondta: ő sincs elragadtatva sem az egészségügy, sem az oktatás mai színvonalától, de a jól működő intézmények szétverése nem megoldás, ezekkel az intézkedésekkel szembe kell szállnia a társadalomnak.

Fortélyos félelem

Az egyik felszólaló pedagógus szerint több ok miatt voltak itt a téren ilyen kevesen. Az egyik ok, hogy a különböző ágazati szakszervezetek nem képesek összefogni, s egységesen fellépni a dolgozókat hátrányosan érintő intézkedések ellen. A másik ok a tanárnő szerint az, hogy most újra félelemben élnek az emberek, újra „fortélyos félelem” igazgatja az országot. Mint mondta, több közalkalmazottat ismer, akiket megfélemlítettek vagy eltávolítottak állásából amiatt, hogy hasonló rendezvényen részt vett. Micsoda országban élünk mi, hogy 2007-ben újra félni kelljen kimondani, amit gondolunk – tette fel a kérdést.

A demonstráción egyébként megjelent Kerpen Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke is. A hangszórókból megszólalt Nagy Feró Nyolc óra munka... című dala.

A pedagógusok demonstrációját több tucat rendőr, s a szokásos kamerás kisbusz is „biztosította”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.