Ügyeleti díj: Gyurcsány ajánlatát várja az EDDSZ

Felszólítja a miniszterelnököt az Egészségügyi és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (EDDSZ), hogy 30 napon belül tegye meg ajánlatát az egészségügyi dolgozók által az uniós csatlakozás, azaz 2004 május 1 óta teljesített ügyeleti díjának kifizetésére.

MNO
2007. 06. 01. 14:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

2003-ban a szociális partnerek tiltakozása ellenére az uniós joggal ellentétesen szabályozta Magyarország az egészségügyi rendkívüli munkavégzést és annak térítési díjait – közölte Cser Ágnes elnök pénteken sajtótájékoztatón, ahol emlékeztetett: a szakszervezet 2004-ben fő sztrájkkövetelésként azt fogalmazta meg, hogy kerüljön összhangba a magyarországi szabályozás a csatlakozási szerződésben megfogalmazottaknak megfelelően. Ezt mindez ideig nem tette meg egyik kormány sem.

Cser Ágnes véleménye szerint magatartásával a kormány több 10 milliárd forintnyi adósságot halmozott fel az egészségügyi munkavállalókkal szemben.

Mint mondta, a szakszervezetnek nincs kollektív perlési joguk, ezért a munkavállalók kénytelenek saját költségükön eljárást indítani munkáltatójuk ellen, holott azok nem tehetnek arról, hogy a szabályozás ütközik az európai uniós joggal, valamint arról sem, hogy az ügyeleti díjak rendezésére nincs elég pénz az egészségbiztosítási alapnál.

„A munkavállalói érdekképviseleti szervek visszautasítják azt a hátrányos megkülönböztetést, amellyel a kormány a szociális partnerek beleegyezése nélkül sújtja csak az egészségügyi ágazat munkavállalóit, hogy a rendkívüli munkavégzés köréből pusztán pénzügyi okokból elkülöníti az egészségügyi ügyelet fogalmát és megszünteti a rendkívüli munkavégzés jellegét” – írja miniszterelnökhöz küldött dokumentumban az EDDSZ elnöke.

Cser Ágnes levelében közli: amennyiben 30 napon belül érdemi választ nem kapnak a 2004. május 1-je óta esedékes kifizetések felmérésére és ütemezett kifizetésére, peres eljárást kezdeményez a magyar állam képviseletét ellátó pénzügyminiszterrel szemben. Az EDDSZ elnöke a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a miniszterelnökhöz most intézett felszólítást csatolni fogja ahhoz a petícióhoz, amit 2006. december 28-án intézett az Európai Parlament petíciós bizottságához.

Cser Ágnes bejelentette: soron kívüli munkaügyi vizsgálatot kezdeményez a szegedi Szent-Györgyi Albert Orvos- és Gyógyszertudományi Centrum ellen.

A munkaügyi felügyelőségnek küldött beadvány indoklása szerint az intézménynél közalkalmazotti jogviszonyban állóknak egy előre megírt levelet adott át a munkáltató, melyben az orvosok a munkáltatói jogot gyakorlóhoz fordulnak azzal a kéréssel, hogy június 1-től kérik havi közalkalmazotti munkaidejüknek 174 óráról 131 órára csökkentését. Azt is „kérik”, hogy a fennmaradó napi két órára az orvosi feladatok önkéntes jogviszonyban történő ellátásához a munkáltató járuljon hozzá. A levél átadásakor a munkavállalókat figyelmeztették: amennyiben nem írják azt alá, elbocsátások lesznek és ezt azokkal kezdik, akik nem írtak alá.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.