Állami pénz a magánnyugdíjpénztári károsultaknak?

A szaktárca számításai szerint nagyjából 150 ezren vannak, akik lényegesen alacsonyabb nyugdíjjal kénytelenek számolni azért, mert megalakulásukkor, 1998-ban a magánnyugdíj-pénztárakat választották, s nem maradtak a tisztán állami rendszerben, a Pénzügyminisztérium ezért kárpótolná őket – közölte a Népszabadság. A minisztérium sajtóosztálya viszont cáfolta a kormányközeli lap információit.

MNO
2007. 07. 13. 12:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A PM – a lap információi szerint – szeretné kárpótolni azokat, akik veszítenek a magánpénztári tagsággal: vagy az állami rendszerbe történő visszalépés lehetőségét kívánják szélesíteni, vagy nyugdíj-kiegészítéssel oldanák meg a problémát. A Pénzügyminisztérium sajtóosztálya viszont azt közölte lapunkkal, hogy a „PM-nek ilyen állásponta nincs”. A kormányközeli Népszabadság szerint egyébként különösen sok az érintett a rendvédelmi szervek, illetve a honvédség dolgozói között, akik a szolgálati idő alapján viszonylag fiatalon mehetnek nyugdíjba.

A hatályos jogszabály szerint azok, akik a nyugdíjjogosultság megszerzésekor még nem töltöttek el tíz évet pénztári tagként, és 2012. december 31. előtt mennek nyugdíjba – illetve a várható pénztári járadékuk nem érné el az állami nyugdíj 25 százalékát –, eddig is visszaléphettek az állam által finanszírozott rendszerbe.

Nincs olyan pénzügyminisztériumi szándék, hogy kárpótolnák azokat, akik veszítenek a magán-nyugdíjpénztári tagsággal – mondta Draskovics Tibor a pénteki kormányszóvivői tájékoztatón azzal kapcsolatosan, hogy a Népszabadság lapinformációi szerint a tárca az állami rendszerbe való visszalépéssel, vagy nyugdíj-kiegészítéssel orvosolná a problémát. „Nincs ilyen pénzügyminisztériumi álláspont, és nincs ilyen szándék” – mondta a kormányzati igazgatás összehangolásáért felelős tárca nélküli miniszter kérdésre válaszolva. Mint hozzátette, a cikkben említett fegyveres és rendvédelmi szervek esetében viszonylag rövidebb a szolgálati idő, így rövidül a felhalmozási idő is. „Azon kell gondolkodni, hogy egy jól körülhatárolt körben a visszalépés lehetőségét meg lehet adni” – hangsúlyozta Draskovics Tibor.

A politikus szerint a lap információja alaptalan abban a tekintetben is, hogy úgy tekint a magánnyugdíj-pénztári rendszerre, mintha „az valami bejelentkezés lenne a bónuszrendszerbe: aztán ha valaki jól jár vele, ott marad, ha nem, fizessék ki neki a különbözetet”. Az egyéni felelősséget és a döntést nem lehet elvenni az emberektől – mondta végül Draskovics.

(Népszabadság, MNO,MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.