Gyurcsány újra lebukott – az ELTÉ-n mindenki fizet majd tandíjat

Miközben Gyurcsány Ferenc és kormánya azzal kampányol, hogy a tandíj a szegényeket segíti, s a diákok „legjobb” 15 százaléka egyáltalán nem fizet majd tandíjat, az ELTE máris bejelentette: náluk senki nem mentesülhet a fizetés alól. Igaz, öt százaléknyian talán egyszer visszakapják majd a befizetett tandíjat...

Néző László
2007. 07. 03. 14:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ELTÉ-n is 105 ezer forintot kell fizetniük a szeptembertől tanulmányaikat megkezdő diákoknak, a szenátus előző napi döntéséről az intézmény kedden tájékoztatta az MTI-t. (Korábbi hírek arról szóltak, hogy az ELTE ennél magasabb tandíjat akar szedni a hallgatóktól.)

Az egyetem közleményéből azonban ennél érdekesebb dolgok is kiderülnek:„a képzési hozzájárulás fizetése alóli mentesség mértékét a (...) hallgatókra vonatkozóan 0 százalékban állapította meg” a szenátus, olvashatjuk, majd alább: a szenátus felkérte az oktatási rektor-helyettest, hogy az egyetemi hallgatói önkormányzattal együttműködve találjon megoldást a hallgatók legjobban teljesítő 5 százaléka számára a képzési hozzájárulás visszatérítésére.

A kicsit szemérmes megfogalmazás magyarul azt jelenti, hogy az ELTE új diákjai közül mindenki fizeti majd a tandíjat, s a legjobb eredményt elérő hallgatók öt százaléka talán majd egyszer, ha erre megfelelő megoldást talál az egyetem, visszakaphatja a már befizetett összeget.

Mindez tökéletesen ellentmond mindannak, amivel a kormány, s maga Gyurcsány Ferenc a tandíj – képzési hozzájárulás – bevezetése óta kampányol. Gyurcsány számtalan alkalommal kijelentette: a tandíj éppenhogy a szegényeket segíti, „mert az igazi igazságtalanság az, hogy az ingyenesnek gondolt felsőoktatásban Magyarországon szinte elvétve lehet csak találni olyan gyereket, aki alulról küzdötte föl magát”. Éppen ezért „a legjobb 15 százalék tandíjmentes” lesz – mondta többször határozottan.

A felsőoktatási törvény erre egyébként lehetőséget ad az intézményeknek – „A felsőoktatási intézmény a képzési hozzájárulás fizetésére kötelezett hallgatói legfeljebb tizenöt százalékát – a Kormány által meghatározott feltételek és szabályok szerint – mentesítheti a képzési hozzájárulás megfizetése alól” – írja a jogszabály –, ám azt nem teszi kötelezővé, hogy az egyetemek éljenek is ezzel a lehetőséggel.

Az ELTE – az MNO megkeresésére – a kiadott szűkszavú közleményen kívül nem kívánta kommentálni a tandíjjal kapcsolatos döntést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.