Közel 30 millió eurós, azaz 7,5 milliárd forintos vételár: maga a piac igazolta, hogy Terézváros önkormányzata 1997-ben – enyhén szólva – eltékozolta a kerület egyik ékességét. Az Operaházra néző „Balettpalota” impozáns épületéért mindössze 220 millió forintot (20 000 Ft/négyzetméter) kért az akkoriban (is) szocialista-szabad demokrata irányítású VI. kerület.
A Heti Válasz csütörtökön utcára kerülő számában olvasható: a VI. kerület még 1996-ban megállapodást kötött néhány kiemelt ingatlan hasznosítására, befektetők felkutatására a magántulajdonú Trivest Kft.-vel. A pályáztatás nélkül kiszemelt közvetítőcég hamarosan szállított is egy 554 millió forintos értékbecslést a Balettintézetről, ami – miként Lászay János ellenzéki képviselő akkoriban felrótta – „mindössze egymondatosra sikeredett”. Aztán megszületett az inkriminált képviselő-testületi határozat, amely szerint az önkormányzat – figyelemmel a bérlők majdani kiköltöztetésének költségeire – 554 helyett 220 millió forintért biztosít vételi jogot a Trivest által létrehozandó Andrássy 25. Kft.-nek.
Vagyis a főváros egyik legpatinásabb épülete (ahol egyébként a Nemzeti Parasztpárt székhelye is volt egy időben) 20 ezer forintos négyzetméteráron, azaz külvárosi bádogbódénak „álcázva” került ki a kerület vagyonnyilvántartásából. Ráadásul a vevő két év fizetési haladékot is kapott a palotája mellé.
Egy hónappal az önkormányzat 220 milliós határozata után a Trivest továbbpasszolta az ingatlant az Elbit hollandiai bejegyzésű alvállalatának. Az ár itt már üzleti titok. Ugyan 1999-ben a fideszes vezetésű kerület „kitárgyalt” még 220 milliót az új tulajdonosokból, ám a kerület a legjóindulatúbb számítás szerint is csak 440 milliót nyert a Drechsler-palota eladásán.
Az Operaház „szembeszomszédját” megszerző izraeli Elbit Medical Imaging fejlesztőcég az épületet most a portugál Aquapura Hotelsnek adta el, 7,5 milliárdért. A Globes nevű üzleti világportál már egy hónapja írt az ügyletről, miszerint a cég „eladta az Andrássy 25. Ingatlanhasznosító Kft.-ben lévő 50 százalékos tulajdonrészét.”
Ha az összes későbbi mellékkörülményt (inflációt, ármódosítást, kilakoltatási költségeket) figyelembe vesszük, ma csakis azon folyhat a vita, hogy a 220 millióért elkótyavetyélt, majd 7,5 milliárdért eladott ingatlan esetében mekkora a vagyonvesztés mértéke: harmincnégyszeres, tizenhétszeres vagy mindössze hatszoros.
(Forrás: Heti Válasz)
Milyen ország lenne itt, ha egy zenebohóc vezetné?