A Zalaegerszegi Rendőrkapitányság rongálás gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen indított eljárást – közölte Takács Csaba sajtóreferens.
Kovács Gyulának, a Zelka Rt. üzemeltetési igazgatójának az álláspontja szerint a hétfőn hajnalban bekövetkezett és csak a késő esti órákra kijavított üzemzavar szándékos rongálás eredménye volt. A tettes felmászott a 20 kilovoltos áram alatt lévő oszlopra, és két helyen elvágta az optikai kábelt. A vezetékből – vélhetően a kábel réztartalma miatt – kivágott egy mintegy félméteres darabot, de miután kiderült, hogy nincs benne hasznosítható fém, otthagyta.
Az optikai kábelben réz helyett üvegszál van, ami veszélyes hulladéknak minősül, ugyanakkor a kábelvastagságból arra lehetett következtetni, hogy csak minimális mennyiségű színesfémet tartalmazhat.
A rongálásokkal minden szolgáltatónak, aki színesfémet vagy alumíniumot használ, számolnia kell. Hulladék válik az alumínium jelzőtáblák oszlopaiból és a vasúti biztosítóberendezések kábeleiből. Hiányuk miatt halálos baleset következhet be, a hétfői rongálás miatt négy településen – Vöcköndön, Pókaszepetken, Zalaistvándon és Kemendolláron – nem lehetett telefonálni, internetezni – közölte a Zelka Rt. üzemeltetési igazgatója.
Lényegesen több kárt okoznak a színesfémgyűjtők, mint amennyi hasznot remélnek az eladott fém árából. A zalai megyeszékhelyen több telepen is átveszik a színesfémet. Előzőleg a kábelről leégetik a műanyagot, így nem lehet ellenőrizni, hogy honnét származik. A felvevőhelyeken a vörösréz kilójáért – a réztartalom százalékától függően – átlagosan 900 forintot fizetnek.
Átadáskor elegendő, ha az eladó aláírásával igazolja, hogy a leadott fém a saját tulajdonában van – közölte Horváth Tibor, az egyik színesfémtelep ügyvezetője.
(MTI)
Bakondi György: Az afrikai bevándorlók is megjelentek a balkáni útvonalon
