Nagycsaládos-aggodalom: hét pont a koalíciós tervekről

A koalíciós szerződés új mellékletét elemezve a nagycsaládosok közeményükben hét pontban fogalmazták meg véleményüket. Többek között aggályosnak tartják az ingatlanadót, szerintük folytatódik a lopakodó tandíjasítás. Az egészségüggyel kapcsolatban tiltakoznak az ellen, hogy közpénzből profitálhatnak magánvállalkozások.

MNO
2007. 07. 13. 12:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nagycsaládosok Országos Egyesülete (NOE) szakértői elemezték a koalíciós szerződés új mellékletét, aminek tartalmával kapcsolatban – csak az egyesület érdekkörébe tartozó legfontosabb kérdésekről – hét pontban fogalmazták meg véleményüket.

1. Tartunk tőle, hogy az elvonási rendszerben tervezett változtatások – a jövedelemadóztatásban a kedvezmények szűkítése, az úgynevezett kisadók felváltása érték alapú ingatlanadóval, valamint az úgynevezett egyszerűsítés – megfelelő differenciálás hiányában tovább rontanák a gyermeknevelés feltételrendszerét, tovább csökkennének a születésszámok, és olyan családokat is a szegénységi küszöb alá sodornának, akik mindeddig önerőből tartották el magukat, iskoláztatták és gyógyíttatták gyermekeiket.

2. Tartunk tőle, hogy a munkakínálat ösztönzése megfelelő differenciálás hiányában az elhelyezkedni minden erőfeszítésük ellenére sem képesek, valamint a kisgyermek, illetve több gyermek gondozásával, ápolással lekötött állampolgárokat hozhatja lehetetlen helyzetbe. Jónak tartanánk ugyanakkor, ha ez a terv a legalább három gyermekük gondozásával jórészt lekötött, gyeten lévő szülők munkavállalási és gyermekintézmény-igénybevételi korlátainak feloldását jelentené, a gyesen lévőkhöz hasonlóan.

3. Tartunk tőle, hogy a közoktatásban tovább folytatódik a lopakodó tandíjasítás. Nem látjuk, mi garantálná az esélyegyenlőséget és a minőségbiztosítást a felsőoktatásban, valamint a művészetoktatás különböző szintjein a szegény családok gyermekei számára.

4. Tartunk tőle, hogy a nyugdíjrendszeri változások újra azokat fogják leginkább sújtani, akik több gyermek felnevelésével a maguk részéről mindent megtettek a nyugdíjrendszer hosszú távú fenntarthatósága érdekében.

5. Tartunk tőle, hogy ismét veszélybe került a családpolitikából még megmaradt néhány, a szociálpolitika eszköztárába sorolt elem, ami mind társadalompolitikai, mind családpolitikai és demográfiai, de hosszú távon gazdasági szempontból is megengedhetetlen lépés lenne.

6. Tartunk tőle, hogy az egészségügyben tovább folytatódik az indokolt igények kielégítetlensége, és tiltakozunk az ellen, hogy közpénzekből juthassanak profithoz magánvállalkozások.

7. Tartunk tőle, hogy a kormány tovább folytatja azt az alkotmánysértő gyakorlatot, hogy érdemi hatásvizsgálatok és a megfelelő érdekegyeztetés nélkül terjeszt elő, valamint pártfegyelmi erővel hajszol át a parlamenten a lakosság nagy csoportjait, esetenként a társadalom egészét érintő, hosszú távú veszélyekkel járó törvényjavaslatokat.

Családbarát önkormányzatok

A Népesedési Világnap alkalmából is kiemeljük, hogy súlyos ellentét áll fenn az örvendetesen szaporodó családbarát önkormányzati intézkedések és a kormány politikája között – írják a nagycsaládosok. A kormány számára is – a felsorolás teljességének igénye nélkül – javasoljuk az alábbi – családbarát politikájukért díjazott – önkormányzatok szemléletének elsajátítását, intézkedéseik átvételét: Kaposvár, Esztergom, Alsónémedi, Nagynyárád, Fertőszéplak, Mártély, Sopron, Szolnok, Tápszentmiklós és Zalaegerszeg – sorolja a szervezet.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.