A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) pénteki közleménye szerint az eljárás azért indult, mert az OTP a személyi kölcsönök végtörlesztési díját 2005 augusztusában a szerződéses futamidő során egyoldalúan, a szerződéskötéskor rögzítetthez képest jelentősen megemelte. Ez felvetette a gazdasági erőfölénnyel való visszaélést és a tisztességtelen magatartást.
A közlemény szerint a forintalapú konstrukciónál ez például azt jelentette, hogy a szerződés megkötésekor ismert 5000 forintról 35 000 forintra emelkedett az az összeg, amit a futamidő előtt törleszteni szándékozó személyeknek fizetniük kellett.
Az OTP, vitatva a jogsértést, költségeinek megemelkedésére, a korábbi díj átalány, azaz nem költségalapú jellegére, továbbá az ágazati szabályozás betartására hivatkozott.
Az OTP azonban, megismerve a GVH által lefolytatott vizsgálat következtetéseit, a következőket vállalta: a szerződési feltételek ügyfelek számára hátrányos módosítására irányadó jelenlegi 15 napos hirdetményi határidőt 2007. szeptember 1-jétől 30 napra emeli minden szerződési feltétel módosításakor, kivéve az árfolyam- és kamatváltozás esetét.
Egy másik pont szerint 2008. január 1-jétől a szerződési feltételek változása esetére a bank vállalja, hogy az e-mail címmel rendelkező ügyfelei részére e-mailben, többi ügyfelének levélben díjmentesen tájékoztatást küld.
Az OTP vállalta azt is, hogy a 2005. július 31. előtt személyikölcsön-szerződést kötött ügyfelek közül azoknak, akik 35 000 forint előtörlesztési díj megfizetése mellett éltek az előtörlesztés lehetőségével, visszatérít 15 000 forintot, azoknak pedig, akik eddig nem teljesítettek előtörlesztést, felajánlja, hogy 30 napon belül 20 000 forint összegű díj megfizetése mellett tehetik meg ezt.
A közlemény szerint a visszafizetés több tízezer, míg a kedvezményes előtörlesztés lehetősége potenciálisan két-háromszázezer ügyfelet érint.
(mti)
A legerősebb, 525 lóerős Atommal ünnepel a 25 éve újjászületett Ariel
