Wallis-közeli cég kezébe juthat a fizetésképtelen gazdák földje?

Wallis-közeli cég érdekeltségébe kerülhetnek a hitelrészleteket fizetni nem tudó gazdák termőföldjei – közölte a Magosz. A hitelügynöki funkciót ellátó bank többek között egy olyan cégnek adta át a feladatokat, melynek többségi tuljdonosa a Wallis Rt. felügyelőbizottsági tagja volt.

MNO
2007. 07. 13. 12:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) azt feltételezi, hogy azon gazdák földjei, akik öt éve kedvezményes kamatozású hitelt vettek fel, és nem tudják fizetni a törlesztőrészleteket, Wallis-közeli cég kezelésébe kerülhetnek.

Budai Gyula, a Magosz szövetségi igazgatója pénteki budapesti sajtótájékoztatóján elmondta: a gazdahitelt nyújtó Magyar Fejlesztési Bank (MFB) június végén levélben arról értesítette a hitelt felvevő gazdákat, hogy 2007. július 13-tól a hitelügynöki feladatot az MKB-tól a takarékszövetkezetek, illetve az ingatlanforgalmazással foglalkozó Hungaroholding Partners (HHP) Kft. veszi át. Az igazgató közlése szerint a HHP Kft. többségi tulajdonosa az a Bencze Péter, aki 1991–1995 között a Wallis Rt. felügyelőbizottsági tagja volt, és 2006-ban a Miniszterelnöki Hivatal főtanácsadójaként is tevékenykedett. Megjegyezte, hogy a Wallis vezetésében korábban ott volt Bajnai Gordon jelenlegi miniszter és Zelles Sándor, aki most a Kincstári Vagyoni Igazgatóság vezérigazgatója.

2002-2003-ban a gazdák azért kaptak 100 százalékos állami garanciavállalás mellett, 5 évre garantált 7,1 százalékos kamatozású kedvezményes hitelt, hogy feltőkésítve készülhessenek fel az uniós csatlakozás nyomán élesebbé vált piaci versenyre – hangsúlyozta Budai. A hitelfelvevőknek termőföldjeiket kellett fedezetként nyújtani.

Kamatemeléstől tart a Magosz

A Magosz attól tart: a hitelek új ügynöke a kamatgarancia ötéves lejárata után akár 14-16 százalékra is felemelheti a kamatokat, amelyeket a veszteségesen, vagy nullszaldósan működő gazdák nem tudnak kitermelni. Ha a gazdák az esetlegesen felemelt kamatfeltételeket nem fogadják el, mert így azt nem képesek törleszteni, akkor a takarékszövetkezeteknek lehetőségük lesz a 2-3-szoros értéken beszámított termőföld fedezetet kezelésbe venni, és a HHP Kft. közreműködésével értékesíteni – mondta Budai Gyula.

A Magosz azt feltételezi, hogy ezeket a földeket „a Wallisban érdekelt személyek barátainak fogják eladni”, így mégiscsak kerülhet termőföld olyanok tulajdonába, akik eddig nem tudtak hozzájutni. Ezért a szervezet felszólítja Gráf József agrárminisztert, hogy nyilatkozzon: a gazdahiteleknél marad-e a jövőben is az állami garancia, az MFB-től pedig azt szeretnék megtudni, hogy hogyan választották ki a HHP Kft.-t az ügynöki feladatra. Budai kiemelte: ha feltevéseik igaznak bizonyulnak, és egy bizonyos kör számára így akarják a termőföldeket kiárusítani, akkor a Magosz tiltakozásul a traktorokkal le fogja zárni Magyarország közúti határait.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.