A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) azt feltételezi, hogy azon gazdák földjei, akik öt éve kedvezményes kamatozású hitelt vettek fel, és nem tudják fizetni a törlesztőrészleteket, Wallis-közeli cég kezelésébe kerülhetnek.
Budai Gyula, a Magosz szövetségi igazgatója pénteki budapesti sajtótájékoztatóján elmondta: a gazdahitelt nyújtó Magyar Fejlesztési Bank (MFB) június végén levélben arról értesítette a hitelt felvevő gazdákat, hogy 2007. július 13-tól a hitelügynöki feladatot az MKB-tól a takarékszövetkezetek, illetve az ingatlanforgalmazással foglalkozó Hungaroholding Partners (HHP) Kft. veszi át. Az igazgató közlése szerint a HHP Kft. többségi tulajdonosa az a Bencze Péter, aki 1991–1995 között a Wallis Rt. felügyelőbizottsági tagja volt, és 2006-ban a Miniszterelnöki Hivatal főtanácsadójaként is tevékenykedett. Megjegyezte, hogy a Wallis vezetésében korábban ott volt Bajnai Gordon jelenlegi miniszter és Zelles Sándor, aki most a Kincstári Vagyoni Igazgatóság vezérigazgatója.
2002-2003-ban a gazdák azért kaptak 100 százalékos állami garanciavállalás mellett, 5 évre garantált 7,1 százalékos kamatozású kedvezményes hitelt, hogy feltőkésítve készülhessenek fel az uniós csatlakozás nyomán élesebbé vált piaci versenyre – hangsúlyozta Budai. A hitelfelvevőknek termőföldjeiket kellett fedezetként nyújtani.
Kamatemeléstől tart a Magosz
A Magosz attól tart: a hitelek új ügynöke a kamatgarancia ötéves lejárata után akár 14-16 százalékra is felemelheti a kamatokat, amelyeket a veszteségesen, vagy nullszaldósan működő gazdák nem tudnak kitermelni. Ha a gazdák az esetlegesen felemelt kamatfeltételeket nem fogadják el, mert így azt nem képesek törleszteni, akkor a takarékszövetkezeteknek lehetőségük lesz a 2-3-szoros értéken beszámított termőföld fedezetet kezelésbe venni, és a HHP Kft. közreműködésével értékesíteni – mondta Budai Gyula.
A Magosz azt feltételezi, hogy ezeket a földeket „a Wallisban érdekelt személyek barátainak fogják eladni”, így mégiscsak kerülhet termőföld olyanok tulajdonába, akik eddig nem tudtak hozzájutni. Ezért a szervezet felszólítja Gráf József agrárminisztert, hogy nyilatkozzon: a gazdahiteleknél marad-e a jövőben is az állami garancia, az MFB-től pedig azt szeretnék megtudni, hogy hogyan választották ki a HHP Kft.-t az ügynöki feladatra. Budai kiemelte: ha feltevéseik igaznak bizonyulnak, és egy bizonyos kör számára így akarják a termőföldeket kiárusítani, akkor a Magosz tiltakozásul a traktorokkal le fogja zárni Magyarország közúti határait.
(MTI)
Brüsszel rábólintott: jöhet a génmódosított szója az EU-ba
