Wass Albert-szobor: a szélsőjobboldali hőzöngők támogatása?

Komoly indulatokat váltott ki Debrecenben egy civil kezdeményezés, miszerint Wass Albert egész alakos szobrát kívánják felállítani a Nagyerdőben, a Medgyessy sétányon – derült ki kedden előbb az SZDSZ, majd az MSZP által tartott sajtótájékoztatón. A városháza méltatlannak nevezte a kormánypártok nácizásra, antiszemitázásra építő retorikáját.

MNO
2007. 07. 03. 15:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miért kell nekünk ilyen ellentmondásos személynek szobrot állítani? – tette fel a kérdést Gadus István, az SZDSZ hajdú-bihari elnöke, debreceni önkormányzati képviselő.

A politikus szerint Debrecen fideszes vezetése szisztematikusan építi ki a Horthy-rendszer reinkarnációját. Gadus István szerint erre utal a Trianon-szindróma, a Tisza István-kultusz, a türelmetlenség a politikai ellenfelekkel, főleg a liberalizmus eszméjével szemben vagy „a szélsőjobboldali hőzöngők támogatása„.

A Wass Albert tervezett szobrával kapcsolatos csütörtöki közgyűlési előterjesztést trójai falónak nevezte Gadus István, mert bár nem merik a szobrot a várossal felállíttatni, mégis a közgyűlés elé citálja az ügyet a Polgári Casino nevű „fideszes lobbiklub”.

Gadus István kijelentette: legalább azt kellene megvárni, hogy tisztázódjon Wass Albert szerepe: a hungarista-fasiszta múltja, írói munkásságának értéke és háborús bűnösségi mivolta.

Utóbbi kapcsán emlékeztetett rá, hogy az 1946-ban a romániai népbíróság által távollétében halálra ítélt háborús bűnös per-újrafelvételi kérelmét ez év májusában a Kolozs megyei törvényszék elutasította.

„Mi, liberálisok minden politikai eszközt igénybe veszünk azért, hogy megakadályozzuk a Wass-szobor felállítását„ – közölte Gadus István.

Hungarista őrváros?

„Debrecen nem akar hungarista őrváros lenni” – hangzott el az MSZP keddi sajtótájékoztatóján.

Zsíros Zsolt városi elnök és Varga Zoltán önkormányzati képviselő szerint a Fidesz által vezetett debreceni önkormányzat annak a Wass Albertnek kíván emléket állítani, aki – bár az irodalmi munkásságának megítélése sem egyértelmű – közéleti szereplése miatt nem vállalható a XXI. századi demokratikus Magyarországon, de még a Kósa Lajos vezette Debrecenben sem.

A szocialisták is felvetették Wass Albert állítólagos hungarista tevékenységét, „antiszemita nézeteit és háborús bűneit”.

Ugyanakkor emlékeztettek arra, hogy a diákéveiből három évet a Debrecenhez tartozó Pallagon, a gazdasági akadémián eltöltött Wass Albertnek már van egy arcképdomborműve volt iskolája falán.

A szocialisták szerint az, hogy az országban egyedülálló módon már a második szobrát állítja fel az írónak a város vezetése, jelzi, hogy „Kósa Lajos nem 200 ezer debreceni polgár polgármestere kíván lenni, hanem csak azé a néhány tucaté, akik Árpád-sávos zászlóikat fegyverként használva a Wass Albert-féle leckét skandálják„. A szélsőségektől mentes, nyugalomra, békére vágyó debreceni polgárok nevében ezért felszólítják Kósa Lajost, hogy kímélje meg Debrecent Wass Albert kultuszától.

Méltatlan…

„Méltatlan mind az MSZP, mind pedig az SZDSZ helyi szervezeteihez az a stílus és tartalom, amely a mai napon tartott sajtótájékoztatóikat és sajtóanyagaikat jellemzi” – reagált az elhangzottakra Kovács Zoltán, az önkormányzat kommunikációs tanácsnoka.

A tanácsnok méltatlannak nevezi, hogy 17 évvel a rendszerváltás után „ezt a retorikát és ezeket a vádakat – az antiszemitizmus, a horthyzmus, a hungarizmus bélyegét – még saját városukkal kapcsolatban is ugyanúgy és bármikor gátlástalanul képesek használni a baloldal képviselői, amint a rendszerváltás előtti idők diktatúrájában szokásos volt„.

Kovács Zoltán mindemellett emlékeztet arra, hogy a Wass Albert-szobor felállításával foglalkozó napirendi pont civil kezdeményezés nyomán kerül a városi közgyűlés elé.

A Medgyessy sétány szoborparkjának részeként felállítandó szobor civil szervezet, illetve magánszemélyek adományaiból valósul meg, de miután köztéri alkotásról van szó, a felállítás engedélyezéséről a közgyűlésnek kell döntenie.

Az engedélyezési folyamat során a város illetékes osztálya kikérte a Képző- és Iparművészeti Lektorátus zsűrijének véleményét, s ezen támogató vélemény birtokában kerül a javaslat a szakbizottság és a közgyűlés elé – közölte a debreceni városháza kommunikációs tanácsnoka.

MTI

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.