„Ma minden feltétele adott annak, hogy augusztus 19–20-án egy biztonságos és egyben látványos és méltóságteljes ünnep legyen, ilyen módon ünnepelje az ország a születésnapját„ – mondta a Gellérthegyen tartott bejárás során a kabinetfőnök.
A helyszínen már előkészített pirotechnikai eszközökről a tűzijátékot szervező cég kereskedelmi igazgatója, Czafit Katalin elmondta: új látványelemekről gondoskodtak. Ilyen például a stroboszkóp, ami koronaként öleli át a Citadellát, vagy azok a vízre hulló bombák, amelyek nemzeti színű szőnyegként terülnek el a Dunán. Mindezt természetesen idén is zene kíséri.
Véghelyi Tibor, a terveket és a telepítést felügyelő piro- és biztonságtechnikai szakember arról számolt be, hogy elsősorban a Duna feletti repülőverseny és a tűzijáték közös területén, a Lánchídnál biztonsági területet jelöltek ki. Ezen a zónán belül nincsenek pirotechnikai eszközök, az azon kívüli területen pedig gyulladás elleni védelemmel terveztették és kiviteleztették a tűzijáték bombáit.
A szakember a Citadellán bemutatta az üvegszál-erősítésű vetőcsöveket, amelyeknek a lángállósága és szilárdsága nagyobb, mint a polietilén csöveké. „Igényes és kulturált szakmai előkészítés volt a két hónap folyamán” – összegezte Véghelyi Tibor.
Gál J. Zoltán a kihelyezett kormányszóvivői tájékoztató keretében ismertette az állami ünnepségsorozat eseményeit, valamint a biztonsági előkészületek részleteit. Az operatív törzs pénteken véglegesíti a biztonsági terveket, augusztus 19-én déltől, 20-án pedig már a kora reggeli óráktól késő éjszakáig a Miniszterelnöki Hivatal épületében ülésezik, és előkészíti a döntéseket.
Emlékeztetett arra, hogy az operatív törzs tagja az ORFK, a BRFK, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, a Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság, a Nemzetbiztonsági Hivatal, a Köztársasági Őrezred, az Országos Mentőszolgálat, az Országos Meteorológiai Szolgálat, a fővárosi védelmi bizottság képviselője, a rendezvényszervezéssel megbízott cég kapcsolattartója, továbbá a vízi rendészet és a Nemzeti Közlekedési Hatóság légiközlekedési hatóságának képviselője.
Gál J. Zoltán a biztonsági előkészületek már ismert részletein túl beszámolt arról is, hogy a tavalyi tapasztalatok alapján arra kérték az V. kerületi szállodák vezetőit: ha szükség van rá, engedjék be intézményük területére az embereket. Az operatív törzs vezetője elmondta még: a vízi rendészet idén csak fix kikötési ponttal rendelkező nagy hajókat enged a Duna érintett szakaszára a tűzijáték ideje alatt. A „személyes és üzleti érdekeknél fontosabb a biztonság„, ezért kis hajókat egyáltalán nem engednek az esemény közelébe.
Gál J. Zoltán elmondta: az idei ünnepségsorozat 251 millió forintos költségvetésében benne vannak a biztonságra vonatkozó kiadások is. Az egyes közreműködő szervezetek a saját keretükön belül biztosítják a pluszköltségeket. A biztonságra vonatkozó „összköltséget nem számszerűsítettük – utólag meg fogjuk tenni –, de nem lehet pénzkérdés a biztonság” – közölte az operatív törzs vezetője.
Jóváhagyta az állami rendezvények biztonsági terveit az augusztus 20-i központi állami ünnepség rendezvényeinek biztonságos lebonyolításáért felelős operatív törzs – írja közleményében a Kormányszóvivői Iroda. Az elfogadott biztonsági tervek magukban foglalják a meteorológiai, az egészségügyi és a tömegközlekedési tervet, valamint a biztonsági és helyszíni közlekedési tervet is, amely tartalmazza az összes rendezvény pontos helyszínrajzát, a megközelítési útvonalakat, a kordonokat, sőt a rendezvényen résztvevők tájékoztatásának módját, a szolgálatot teljesítő szakhatóságok és biztonsági emberek számát és a kiürítési tervet is.
Fidesz: Gál j. Zoltában nem bíznak az emberek
A Fidesz szerint a legjobb intézkedési terv sem ér túl sokat, ha egy olyan személyt nevez ki a kormány főkoordinátornak, akiben nem bíznak az emberek – közölte Cser-Palkovics András sajtótájékoztatóján. A Fidesz szóvivő-helyettese megismételte párja korábbi véleményét, miszerint az emberek nem bízhatnak Gál. J. Zoltánban, hiszen a tavalyi tragikus események után maga Szilvásy György, a kancellária akkori vezetője elismerte: Gál J. Zoltán volt olyan helyzetben, hogy leállíthatta volna a tűzijátékot. „Ezt ő nem tette meg, a tragédia (...) bekövetkezett, a felelősség tehát egyértelmű” – fogalmazott a fideszes politikus. Közölte: a kormány vonja vissza a Gál J. Zoltán kinevezését, és nevezzen ki olyan személyt főkoordinátornak, akiben bíznak az emberek. A Fidesz azt is kérte a kormánytól – mondta -, hogy a tavalyi eseményekhez kapcsolódó kártérítési pereket állítsa le, az áldozatokat, a tavalyi tragédia részeseit kártalanítsa. Hozzátette: erre a javaslatra sem kaptak semmilyen érdemi választ.
(MTI)
Hollandia lezárja a kapukat: példátlanul szigorú menekültügyi törvényeket fogadtak el
