A keddi elnökségi ülésről szólva Varga Mihály elmondta: több kérdés mellett legfontosabbnak továbbra is a népszavazást tartja a Fidesz vezetősége. Az alelnök megismételte, a kormány halogató politikát folytat, s úgy tűnik, retteg a népszavazástól: nem kívánja megadni az esélyt az embereknek, hogy élhessenek alkotmányos jogaikkal és a mindennapjaikat érintő kérdésekben elmondhassák véleményüket – tudósít a Fidesz honlapja.
Gyurcsány Ferenc a kérdésben egymásnak ellentmondó állításokat tett, mindez egyre inkább arra utal, hogy a kormánypártok félnek a népszavazástól és tudják jól, hogy 2006-ban nem a tandíj, vizitdíj, kórházi napidíj bevezetésére kaptak felhatalmazást. Mint azt a politikus elmondta, a Fidesz elnöksége mélységesen elítéli, hogy az MSZP a saját politikai szempontjai érvényesítése érdekében lejáratja ezt az alkotmányos intézményt, és elvenné az emberektől a jogot, hogy saját életüket érintő kérdésekben álláspontot fogalmazhassanak meg.
Leszögezte: a Fidesz további magatartása változatlanul arra irányul, hogy legyen népszavazás, és azt szeretnék, ha a hat kérdésben egyszerre lehetne az aláírásgyűjtést megkezdeni. Hangsúlyozta, hogy pártja elítéli a kormány magatartását, ahogy az Országos Választási Bizottságot (OVB) befolyásolja ebben a kérdésben, valamint elítéli azt is, hogy az OVB – nyilván politikai támogatással a háttérben – rendszeresen az Alkotmánybíróság fölé kívánja magát helyezni.
Varga Mihály bejelentette: az elnökség megegyezett abban, hogy ötpárti konzultációt kezdeményez a népszavazás költségeinek csökkentéséről, hiszen valamennyiünk érdeke, hogy a népszavazás minél kevésbé terhelje az adófizetők pénztárcáját.
Nyitrai Zsolt ezzel kapcsolatban felidézte: a Fidesz korábban kidolgozott egy költségcsökkentő javaslatcsomagot, erre azonban a kormánypártok nem reagáltak, ezért is döntött úgy az elnökség, hogy ötpárti egyeztetést kezdeményeznek a kérdéskörről. Minden egyes országos választásnak állami, igazgatási és lebonyolítási költségeit legalább 1 milliárd forinttal lehet választásonként csökkenteni, amennyiben a párt által kidolgozott javaslatokat a többi párt elfogadja – mondta el az operatív igazgató. „Szeretnénk, ha a lehető legrövidebb időn belül, augusztus végén, szeptember elején bizottsági szakaszba kerülnének a javaslatok, és arról a parlamentben mihamarabb kifejthetné mindenki szakmai – nem politikai – álláspontját„ – hangsúlyozta a politikus.
Gál Kinga: Teljes átláthatóságot és az uniós intézményekben tapasztalható korrupció felszámolását követeljük
